Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Luboš Tér 10.09.2012, 09:33



Název: Jak funguje brzdění v jednofázových motorech?
Přispěvatel: Luboš Tér 10.09.2012, 09:33
Jak je řešeno elektrické brzdění v jednofázových motorech malých spotřebičů? Například elektrické nůžky na živý plot - 550W - 230V? Žádná mechanická brzda zde není. Je to pouze v přepnutí kontaktů mikrospínačů? (Jsou zde dva a jsou zapojeny spín. i rozpín. kontakty). Může někdo dodat schéma?

Sice je to volné pokračování tématu http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,24106.0.html ,  ale budiž, otázka je to jiná.


Název: Re: Jak funguje brzdění v jednofázových motorech?
Přispěvatel: Filip Dobiáš 10.09.2012, 18:13
Podle obrázků z vaší diskuze o nůžkách si myslím, že je brzdění provedeno protiproudem. Ty dva mikrospínače fungují nejspíš jako reverzační přepínače - mění smysl propojení kotvy a buzení.

Brzdění protiproudem probíha tak, že po vypnutí motoru dojde na krátkou dobu ke změňe směru otáčení. Změna musí být tak krátká, aby se motor po zastavení nezačal otáčet na opačnou stranu.