Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Lukáš Rotrekl 02.03.2012, 14:58



Název: Znáte nějaký tlačítkový panel na rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 02.03.2012, 14:58
Potřebuji na rozvaděči ovládat cca 15 světelných okruhů. Neznáte nějaké systémové řešení?
Něco bude zapnout vypnout, něco bude jen tlačítko na ovládání Touch&Dimm předřadníků, k něčemu bude třeba ještě ovládání odjinud.....

Rozvaděč bude pohledový v restauraci (bude částečně schován) a když na něj nastrkám 15 ovladačů D22, tak to nebude moc krása...

Napadlo mě ovládání s dotykovým panelem, ale to je buď malý panel nebo velká cena  :)


Název: Re: Znáte nějaký tlačítkový panel na rozvaděč?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 02.03.2012, 19:09
Pro podobné věci obvykle používám nějakou menší rozvodnici s modulárními přístroji.
Ovládání přímo v rozvaděči není moc vhodné, lépe umístit samostatnou rozvodnici někde poblíž.
Lze použít i rozvodnici bez dvířek.
Pokud je použitá rozvodnice s dvířky, potom je vhodnější použít rozvodnici s plechovými dvířky a slušným uzávěrem.
Výhodou je kromě jiné i možná variabilita.


Název: Re: Znáte nějaký tlačítkový panel na rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 02.03.2012, 19:46
Ano toto taky používám, ale tentokrát na to není prostor ani s ohledem na požadavky architekta a vlastně ani takový.... Prostě je ten prostor stísněný....


Název: Re: Znáte nějaký tlačítkový panel na rozvaděč?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 02.03.2012, 21:37
Otočné ovladače opravdu moc krásy neudělají.
Jedné co mě napadá, použít pro všechno tlačítka, vypadalo by to asi lépe.
Okruhy zap/vyp by se tedy musely upravit na impulsní relé, ovládání z více míst by nebyl problém.
Bylo by to jednoduché, provozně spolehlivé a také snadno opravitelné.
Pokud by se použil určitý typ mechanického imp. relé, např. EATON (MOELLER) Z - S230/S, bylo by možné (nouzově) ovládat okruh i přímo "čudlíkem" na relé.

S dotykovými panely nemám moc dobré zkušenosti.


Název: Re: Znáte nějaký tlačítkový panel na rozvaděč?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 02.03.2012, 21:55
S dotykovými panely mam zkušenosti dobré, ale pro složitější systémy, než blikání světly... Tady je to kanon na vrabce..... Ale to jsou prvotni napady co by slo pouzit... Jenze to se rovna, panel + nejake vystupy + stykace (silova rele) .

Pak jsem zvazoval neco jako v priloze, ale mam strach z tivotnosti kontaktu. Parametry 250V, 12A



Název: Re: Znáte nějaký tlačítkový panel na rozvaděč?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 03.03.2012, 12:24
Pro tyto případy je opravdu velmi vhodné realizovat samostatnou ovládací skříňku. Když vidím v nějakých společenských prostorech větší rozvaděč, kde se mezi sebou mísí jističe a DIN spínače, které jsou pro laika naprosto stejné páčky, tak bych střílel.
Řeším to zpravidla tak, že nechám zapustit do stěny skříňku, do které umístím panel s ovládacími prvky. Je to sice styl, který se používal kdysi, ale proč ne. Když se prvky rozmístí promyšleně, ergonomicky a intuitivně, je to neporovnatelně lepší, než dnes hojně používané řešení pomocí DIN modulů. Bez zámečnických prací se to bohužel asi neobejde.
Co jde, tak se snažím řešit pomocí nearetovaných prosvětlených tlačítek třeba i dvoubarevnými LED, byť v rozvaděči přibude více impulsních relé. Jsou i menší tlačítka, než standardní "dvavadvacítkov é" hlavice, (např. Harmony, styl 16) ale jsou o dost dražší. Je třeba pamatovat také na co nejdelší životnost a tak je nevyhnutelné počítat s průmyslovými prvky. Nearetovaná tlačítka budou sloužit o kus déle, než tlačítka či otočné hlavice s aretačními mechanismy. Zrovna tak je nutné opatřit cívky ovládaných stykačů varistory, či jiným odrušovacím prvkem, aby el. obloučky nesnižovaly životnost kontaktů spínačů. Občas používám i 24Vss ovládací obvody a cívky opatřuji diodami. Obsluha zde pravděpodobně nebude příliš technicky ukázněná, leckdo do těch mačkátek s chutí třískne, proto by měly být v provedení s nepřesahujícím (nevyčnívajícím) hmatníkem. Příliš miniaturní panel a tlačítka se ovládají méně pohodlněji, takže stejně nemůže být ovládací skříňka nenápadnou ploškou, velikosti krabičky od sirek. To platí koneckonců i pro dotykový panel, takže při malém provedení by to znamenalo spoustu větvení obrazovek a submenu, na což by také kdekdo velmi brzy nadával - leda že by se spouštěly přímo předprogramova né světelné nálady.
No, pokud by stejně zůstalo jen o toho "dotykáče",  rozhodně doporučuji alespoň v rozvaděči instalovat spínače pro záložní manuální zapínání jednotlivých osvětlovacích okruhů.
Vedle panelu, či u vstupních dveří místnosti, kde panel je, je potřeba umístit klasický kolébkový spínač pro nějaké orientační osvětlení. Po tmě se na panelu blbě hledá příslušné tlačítko.

Ještě jedno řešení pro nestmívané osvětlení jsem nejednou aplikoval: Miniaturními kolébkovými spínači (podobnými tomu na obrázku, ale třeba ještě menšími, obdélníkovými) se pouze navolí předvolby způsobu osvětlení (necvaká se s nimi často) a časté spínání se pak řeší těmi tlačítkovými ovladači. Jinými slovy, na panelu mohou být např. jen 4 tlačítka (4 hlavní světelné nálady),  ovládající impulsní relé, jehož výstup pak přes "předvolbové" spínače (třeba umístěné už jen v rozvaděči) je přiveden na příslušné stykače.