Název: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Albi 15.01.2012, 21:02 Rozsvítila jsem lustr, ozvala se rána a vypadl třífázový jistič, nahodila jsem jej,
ale na lustru pak všechny žárovky svítily. Nevíte prosím, co se stalo - obyčejně přece žárovka praskne? Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Petr Doležal 15.01.2012, 21:19 Jednou se mi stalo totéž, na kraji přetržené a vibrující vlákno se posledním závitem zachytilo za přívodní drátek. Nějakou dobu to ještě svítilo, ale už si nepamatuji jak dlouho.
Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Khun Václav 15.01.2012, 23:20 Jednou se mi stalo totéž, na kraji přetržené a vibrující vlákno se posledním závitem zachytilo za přívodní drátek. Nějakou dobu to ještě svítilo, ale už si nepamatuji jak dlouho. Kdysi jsem na internetu viděl video "jak podomácku opravit žárovku" nebo tak nějak. Jednoduše žárovku pod napětím všeljak natáčeli (vysela ještě v objímce na kusu licnové dvojlinky) dokud se vlákna nespojila. Tím že "přeskočila jiskra" se k sobě vlákno "přivařilo" a žárovka vesele svítila dál. Ovšem zajisté s menší životností a spolehlivostí. Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Juraj Rojko 15.01.2012, 23:53 Kdysi jsem na internetu viděl video "jak podomácku opravit žárovku" nebo tak nějak. Jednoduše žárovku pod napětím všeljak natáčeli (vysela ještě v objímce na kusu licnové dvojlinky) dokud se vlákna nespojila. Tím že "přeskočila jiskra" se k sobě vlákno "přivařilo" a žárovka vesele svítila dál. Ovšem zajisté s menší životností a spolehlivostí. Potvrzuji, toto někdy funguje, párkrát jsem to občas také udělal. Jde však o prodloužení životnosti spíše o hodiny než dny - nestalo se mi, že by se vlákno svařilo, pouze se konce dotýkají ale na vedení proudu a svícení to stačí. Na dočtení knížky před spaním je to pohodlnější řešení, než vstávat z postele. ;) Rána u paní Albi ale může mít i jiný důvod. Někde mohl být zkrat, který se zapnutím "odpálil". Pokud jsou všechny žárovky skutečně v pořádku (nenastalo zmiňované náhodné spojení vlákna), tak by to chtělo důkladnější kontrolu instalace. Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Peter_svk 16.01.2012, 17:18 Potvrzuji, toto někdy funguje, párkrát jsem to občas také udělal. Jde však o prodloužení životnosti spíše o hodiny než dny - nestalo se mi, že by se vlákno svařilo, pouze se konce dotýkají ale na vedení proudu a svícení to stačí. Na dočtení knížky před spaním je to pohodlnější řešení, než vstávat z postele. ;) A ešte sa to bude robiť častejšie, po úplnom vyradená edisonových žiaroviek :-\Rána u paní Albi ale může mít i jiný důvod. Někde mohl být zkrat, který se zapnutím "odpálil". Pokud jsou všechny žárovky skutečně v pořádku (nenastalo zmiňované náhodné spojení vlákna), tak by to chtělo důkladnější kontrolu instalace. Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Václav Pešek 16.01.2012, 19:09 khun: zrovna nedávno jsem takhle napravoval žárovku do digestoře - vzácnou 60w svíčkovku.. v sobotu navečer když jsem neměl náhradní.
Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Petr Doležal 16.01.2012, 19:18 http://www.youtube .com/watch?v=RgxCmPoubrw
Název: Re: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič? Přispěvatel: Jirka Š. 17.01.2012, 14:27 Tohle jsem před mnoha lety také vymyslel, sám, nezávisle. Nápady holt nechodí po horách 8)
Hodně záleží na tom, jak moc se vlákénko podaří zkrátit. Jednou se mi podařilo stovku rozzářit nevídaným výkonem, ale to fakt bylo na minuty. Zato když vlákno praskne někde na konci, může to tak vydržet i týdny. Samozřejmě podobná řešení nedoporučuji ;) |