Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa => Téma založeno: David Klimša 20.05.2011, 08:02



Název: KLIMŠA: Kdo nese zodpovědnost za požárně bezpečnostní opatření?
Přispěvatel: David Klimša 20.05.2011, 08:02
KLIMŠA: Kdo nese zodpovědnost za požárně bezpečnostní opatření?
Ne všichni problematice PO rozumějí a jeden spoléhá na druhého, takže výsledkem je systém se slabými místy. "Hasič" nerozumí dobře záležitostem elektroinstala cí a neumí posoudit, zda určitý kabel nebo trasa je vyhovující. Odvolá se na normy. Projektant elektro a revizní technik nerozumí dobře požadavkům požárním a spoléhají, že kdyby něco, "hasič" by se ozval ...
Zdroj: zde... (http://elektrika.cz/data/clanky/klimsa-kdo-nese-zodpovednost-za-pozarne-bezpecnostni-opatreni)


(http://elektrika.cz/obr/11_klimsa_bpo_01m.jpg)


Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
KLIMŠA: Kdo nese zodpovědnost za požárně bezpečnostní opatření?


Název: Re: KLIMŠA: Kdo nese zodpovědnost za požárně bezpečnostní opatření?
Přispěvatel: Vojtěch Běhunčík 21.05.2011, 17:13
To je ovšem dávno známá věc, kterou řeší Vyhláška 246/2001 Sb. (Vyhláška o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru - vyhláška o požární prevenci).
§5 Projektování požárně bezpečnostních zařízení:
(1) Při projektování požárně bezpečnostních zařízení se postupuje podle normativních požadavků. Návrhy požárně bezpečnostních zařízení jsou nedílnou součástí požárně bezpečnostního řešení stavby.
(2) V případě souběhu dvou a více vzájemně se ovlivňujících požárně bezpečnostních zařízení musí být projektem řešeny jejich základní funkce a stanoveny priority (např. pořadí a způsob uvádění jednotlivých prvků systému do činnosti). Koordinaci přitom zabezpečuje zpracovatel požárně bezpečnostního řešení stavby.
(3) U vyhrazených požárně bezpečnostních zařízení, jejichž projektování není vymezeno normativními požadavky, se postupuje podle projekčních předpisů výrobců nebo dovozců (dále jen "výrobce") těchto zařízení.
(4) Je-li vyhrazené požárně bezpečnostní zařízení tvořeno hlavními funkčními komponenty (§7 odst. 7) 2 a více různých výrobců, považuje se za výrobce osoba, která navrhla toto zařízení jako celek k zajištění požadované požárně bezpečnostní funkce.
(5) Projektování vyhrazených požárně bezpečnostních zařízení podle odstavce 1 se zabezpečuje prostřednictví m osoby způsobilé pro tuto činnost, která získala oprávnění k projektové činnosti podle zvláštního právního předpisu. V případě, že je projektován konkrétní typ vyhrazeného požárně bezpečnostního zařízení, musí být splněny i požadavky uvedené v §10 odst. 2.
(6) Je-li podmínkami stavebního povolení stanoveno předložení podrobnější dokumentace podle zvláštního právního předpisu, (dále jen "podrobnější dokumentace") musí být splněny požadavky uvedené v §10 odst. 2.
(7) V případě souběhu 2 a více vzájemně se ovlivňujících požárně bezpečnostních zařízení zabezpečuje koordinaci zpracovatel požárně bezpečnostního řešení stavby i při zpracování podrobnější dokumentace podle odstavce 6.