Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Josef Dvořák 11.04.2006, 17:33



Název: Jak je zajištěná ochrana před nebezpečným dotykem u měřících transformátorů napětí?
Přispěvatel: Josef Dvořák 11.04.2006, 17:33

Chtěl bych využít tohoto serveru a zjistit váš názor na problematiku jištění měřících transformátorů napětí.


Konkrétně, u zapojení v R22kV si zákazník u zapojení nepřál jištění sekundárního vinutí MTN (pro obchodní měření) síť TT, (Převod"22000/√3//100/√3/100/3" )


Tedy není zajištěná žádná ochrana před nebezpečným dotykem!?!



Název: Re: Co s MTN a jejich jištěním?
Přispěvatel: Hynek Bureš 11.04.2006, 18:10
Podobný případ jsem řešil, byl rozdílný v tom, že se nejednalo o MTN, ale přímo o nejištěné odbočky z nn hlavního jističe 400A do vzdálené skříně měření, protože z připojovacích pomínek přímo vyplývá zákaz tyto jistit. V obou případech je nutno se zabývat i účinky případného přetížení a zkratu na měřicím vedení. Ve vašem případě bych se zaměřil na impedanci sek. vinutí MTN, zda vůbec na konci poruchové smyčky má šanci vzniknout napětí vyšší než bezpečné, případně s ohledem na zákaz jištění měřicího obvodu pouze snímat proud průvlekovým proudovým trafem (aby se nenarušila ani celistvost měřicích vodičů) a  řešit vypnutím silového obvodu (tj. zde vyrážecí cívkou odpínače vn). V praxi jsem však toto řešení nikde neviděl. Podobně u měřicího obvodu napětí nn je potřeba hlídat proudové zatížení měřicích vodičů a v případě nadproudu nebo zkratu vypnout hlavní jistič externí spouští. Ten projekt byl ke stavebku a dosude nebyl realizován, jen jsem naznačil princip řešení. Neznám však konkrétní přístroj, který by toto uměl resp. byl k tomu určen.


Název: Re: Co s MTN a jejich jištěním?
Přispěvatel: Josef Dvořák 11.04.2006, 20:24

Děkuji za odpověď,ale toto řšení by bylo horší jak odjistit sekundární obvod, kdy podle vás při nadproudu (poruše) bych vypnul i silový obvod, tedy přerušil dodávku el. energie. Při dotaze mě šlo hlavně jak se k problému nechránění postavit z hlediska revize.



Název: Re: Jak je zajištěná ochrana před nebezpečným dotykem u měřících transformátorů napětí?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 11.04.2006, 23:21

To: Dvořák
Z vašeho dotazu vyplývá, že vám jde pouze o ochranu před nebezpečným dotykovým napětím. Nepíšete, zda živých či neživých částí.
Živé části - izolací, krytím.
Neživé - elektrickým oddělením.



Název: Re: Jak je zajištěná ochrana před nebezpečným dotykem u měřících transformátorů napětí?
Přispěvatel: Hynek Bureš 11.04.2006, 23:50

Zrovinka jsem chtěl napsat něco obdobného, a sice že zřejmě neživé měřicí obvody nelze chránit před nebezpečným dotykem samočinným odpojením od zdroje (leda by se výše popsaným principem vypnul celý silový obvod vn). Myslím, že ochranu elekltrickým oddělením nelze aplikovat, protože jeden pól sekundárních vinutí MTN se vždy uzemňuje. MTN jsou umístěna v prostoru instalace nad 1000V AC a tudíž je dovolené dotykové napětí v el. stanici bez přístupu laické obsluhy 150V (tab. 41NM změna 1 ČSN 33 2000-4-41),  čili 100V<150V. Při vyvedení z prostoru stanice je jedna z možností dle 413.2 ochranu použitím třídy ochrany II nebo s rovnocennou izolací... ovšem znamenalo by to, že i elektroměry by musely být v třídě izolace II. Dále jak jsem se dříve zmínil o omezeném výkonu MTN, je napětí na výstupu natolik měkké, že při poruchovém spojení s neživou částí dojde k jeho omezení na bezpečnou hodnotu (myslím že je to princip ochrany omezením ustáleného proudu a náboje). Jenže MTN v takovém případě zřejmě shoří, pokud nedisponuje vnitřní tepelnou ochranou. Tak která varianta je potom ta správná?



Název: Re: Jak je zajištěná ochrana před nebezpečným dotykem u měřících transformátorů napětí?
Přispěvatel: Josef Dvořák 14.04.2006, 13:12

Vidíte tab. 41NM, máte pravdu.... základní norma (je třeba si normy stále opakovat).
S problémem jsem se dostal až k ing.Jonášovi (E.ON ČR, obor měření a řízení odečů),  ted mi radil stejně + přidal info o připravované PNE řešící problém jištění MTN pro odečty (zakazuje jistit).