Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Matys 25.10.2021, 11:56



Název: Kdo je odpovědný za analýzu rizik ve firmě?
Přispěvatel: Matys 25.10.2021, 11:56
Mám na vás téma k obecnému zamyšlení, protože se s tímto setkávám u více firem zabývajícími se výrobou strojních zařízení do 1kV.

Obecně jsem se potkal s tím, kdy elektroinženýr by měl vypracovávat analýzu rizik, a to jak za elektrickou část, tak i mechanickou, potažmo za softwarovou, protože samozřejmě naprogramování standardních a hlavně bezpečnostních PLC zásadně ovlivňuje chování stroje a jeho bezpečnost vůči lidské obsluze.

Analýza rizik by se měla vypracovávat ještě před kreslením designu a schéma, protože se jedná o posouzení rizik na daném stroji či zařízení, a podle analýzy rizik se poté nebezpečí elimiminují. Nicméně začínám se čím dál tím více potkávat s tím, že firmy na analýzu rizik mají jen jednoho člověka – obvykle elektroinženýr a nebo mechanického konstruktéra, který pracuje na jeho konstrukci, a pouze tento jeden člověk tuto analýzu vypracovává, což je podle mne špatně, avšak tlak firem na některé zaměstnance je takový, že to ti lidé raději udělají, i když postrádají často odbornost a vůbec týmovost, protože analýza rizik je, dle mého názoru, týmovou prácí, protože více lidí znamená více úhlů pohledů.
Co si o tom myslíte? Jakou odpovědnost si na sebe navlíká inženýr, když analýzu rizik vypracovává sám a často v časovém presu? Je za ní v konečném důsledku odpovědný on, nebo jeho zaměstnavatel? Tuto otázku slyším poměrně často.

Podle mne odpověď není tak jednoznačná a je samozřejmě chyba, že analýza rizik je často jen dokument, který nikdo nečte do chvíle, kdy se něco stane. Ve finále tento dokument chrání hlavně výrobce zařízení.

Bavím se o například montážních zařízeních, kde jsou pneumatické a elektrické válce, senzory pro detekci různých dílů, ale i například lasery či robotické manipulátory.. .




Název: Re: Kdo je odpovědný za analýzu rizik ve firmě?
Přispěvatel: Tomáš Buři 26.10.2021, 22:20
Analýza rizik pouze vyjmenovává možná rizika a stanovuje potřebný  PL level (česky "úroveň bezpečnosti". V analýze rizik se řeší riziko, neřeší se  elektrické zapojení, neřeší  se PLC program ani co by se stalo kdyby se PLC programátor spletl. Po analýze rizik následuje  soubor opatření k omezení/odstranění rizika (mechanicky - zábrana, poloha, elektricky - zámek, scanner, závora atp.). To, co obsluhujete v safety PLC je samostatná kapitola a není to  součástí analýzy rizik, ale navazuje až po ní  - je potřeba navrhnout vhodné komponenty a jejich zapojení tak, aby byla dosažena  potřebná úroveň bezpečnost, tedy PL level ( vodítko ISO13849, ISO 13850 a další). Dosažený PL level se ověřuje se výpočtem, pro složitější systémy softwarově (SISTEMA) proces verifikace a validace  má za cíl ověřit PL level propojených  komponent. Na straně vstupů to je většinou jednoduché, protože elektrické senzory mají PL level, střední dobu do poruchy a další základní parametry definován od výrobce,  strana výstupů  je zpravidla složitější z důvodu mechanických komponent jako ventily, motory, brzdy zejména z důvodu redundance a chybějících parametrů komponent pro výpočet. Na závěr se provedou praktické zkoušky a vyhotoví protokol o zkoušce s popisem co bylo zkoušeno. Příklad: Funkce tlačítka nouzového zastavení SA1 postup zkoušení: stisk tlačítka Výsledek : vřeteno řízeně zastavilo za 2,5 s  Když to máte všechno hotovo, použijete to jako podklad pro vydání prohlášení o shodě.  Zpravidla firmy mají nějakou analýzu rizik s mnoha mezerami, někdy SISTEMU, málokdy verifikaci a naprosté minimum firem má podrobný protokol o provedených zkouškách, přestože základní věci nějakým způsobem  zpravidla zkouší. Někteří se domnívají, že stačí  protokol o  zkoušce podle ISO 60204-1ed3 ("revize"),  který se ale zabývá pouze bezpečností elektrickou a validaci jako takovou  nenahrazuje.


Název: Re: Kdo je odpovědný za analýzu rizik ve firmě?
Přispěvatel: Tomáš Buři 26.10.2021, 22:30
Ještě k původní otázce  "kdo je zodpovědný za RA"  -  protože CE prohlášení podepisuje jednatel, tak on je ten, kdo se bude zodpovídat  v případě nějakého problému s výrobkem. Jestli po vás může firma následně něco chtít  záleží na tom, jak kvalitně jsou nastaveny procesy ve firmě, např.  jestli máte se zaměstnavatele m podepsaný "job description" tedy popis vašich pracovních činností, kde se píše, že toto máte na starosti Vy atd.,  další pokračování už není  technický obor. 


Název: Re: Kdo je odpovědný za analýzu rizik ve firmě?
Přispěvatel: Miroš Jan 27.10.2021, 11:56
Ale toto vše co jste napsaly, je přeci známá věc. To že to některé firmy řeší nedostatečně, a nebo neúplně, je přeci jenom jejich problém.
Krom jiného, se tímto zabývám již od roku 2002.
 ;)


Název: Re: Kdo je odpovědný za analýzu rizik ve firmě?
Přispěvatel: Jan Novákkkk 28.10.2021, 20:26
U nás je za ni zodpovědný vedoucí projektu. Ten jediný má absolutní přehled o tom, co konstruktér konstruuje a elektro projektant nakreslí. Bezpečnost stroje se řeší v těsné spolupráci celého týmu. Od začátku hned musí být jasné, jaká opatření bude muset stroj splňovat. Pokud by se dodělávalo až za pochodu, značně by se tím stroj prodražil... :)
Co se týče safety PLC, to je opravdu spíše podkapitola. Tam už je to zodpovědnost pouze programátora. Vyzkouší se všechny bezpečnostní záležitosti, sepíše protokol, programátor podepíše. Součástí protokolu v případě safety PLC je vygenerovaný jedinečný kód safety programu (se kterým byla bezpečnost testována). Pokud by v budoucnu došlo k úrazu, protože se zákazník vrtal v safety, kódy se již nebudou shodovat a dodavatel by měl být v podstatě z průšvihu venku.


Název: Re: Kdo je odpovědný za analýzu rizik ve firmě?
Přispěvatel: Jan Bocek 01.11.2021, 09:56
Ještě k původní otázce  "kdo je zodpovědný za RA"  -  protože CE prohlášení podepisuje jednatel, tak on je ten, kdo se bude zodpovídat  v případě nějakého problému s výrobkem. Jestli po vás může firma následně něco chtít  záleží na tom, jak kvalitně jsou nastaveny procesy.

Za AR je zodpovědný vždy "statutář" firmy.
Na protokolu o shodě je sice podepsáno i více aktérů, ale konečný podpis je jen majitele nebo jednatele firmy. A protokol AR je jen součást dokumentace o shodě na příklad podle NV 118/2016 nebo NV 176/2008 Sb.

Není to technická otázka, ale otázku směřujte na svého firemního právníka.