Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Oulik 23.09.2019, 12:00



Název: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Oulik 23.09.2019, 12:00
Architekt si vymyslel zelenou střechu, kde kromě trávy a různých keřů bude i několik stromů, které převyšují i výšku např. strojovny na střeše o cca 2m.
Jakým způsobem lze na toto navrhnout hromosvod?

Když bych chtěl dát ty stromy do ochranného prostoru (oddálený hromosvod),  tak mě s tím lesem vysokých tyčí architekt a investor vyhodí. Je to pobytová střecha, kam budou chodit zaměstnanci na kávičku a relaxovat. Lidi na střeše za bouřky chránit nechci, ale nechránit stromy, které po zásahu bleskem mohou hořet asi taky nelze.


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Jirka Dobrovolný 23.09.2019, 14:35
Upozornit investora, že bleskosvod nelze pro dlouhodobý horizont navrhnout podle normy. Po odsouhlasení provést návrh podle aktuálního stavu, kdy jsou stromky malé. Namontovat, zrevidovat, utéct.

Ale nechránit stromy přece nemusí být špatně. Pokud ve smlouvě o dílo objednatel uvede, že škoda na porostu nepředstavuje významné riziko, bude to jako nevýznamné riziko zohledněno i v analýze rizik. Ne?


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 23.09.2019, 14:41
dům faraklec, není co řešit.
Stromy buď obětovat a být připraven stavebně, technologicky na to, že mohou začít hořet nebo je chránit před bleskem, na což je zpracována metodika. Jen je třeba počítat s tím, že tuto ochranu bude potřeba obnovovat spolu s růstem vegetace.


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Jan Hájek 23.09.2019, 16:59
Je to pobytová střecha, kam budou chodit zaměstnanci na kávičku a relaxovat. Lidi na střeše za bouřky chránit nechci, ale nechránit stromy, které po zásahu bleskem mohou hořet asi taky nelze.
Tak to může provozovatel zapomenout na pobytovou střechu. Mezi jeho povinnosti patří zabezpečení bezpečného pracoviště a to na střeše s neizolovaným provedením jímací soustav prostě nejde.
Jinak ochrana před bleskem pro stromy je řešena zde:
Řada A (arboristické standardy 02 006 Ochrana stromů před úderem blesku
Na stažení zde: http://standardy.nature.cz/schvalene-zneni-standardu/ (http://standardy.nature.cz/schvalene-zneni-standardu/)

Sborník z ODBORNÝ SEMINÁŘ STANDARD V OBORU ARBORISTIKA
28. – 29. ledna 2013, BRNO  s příspěvkem na toto téma: http://ldf.mendelu.cz/unod/wp-content/uploads/2011/12/Sbornik_2013_FINAL_1.pdf (http://ldf.mendelu.cz/unod/wp-content/uploads/2011/12/Sbornik_2013_FINAL_1.pdf)



Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 23.09.2019, 17:11
Opravím ti ten první odkaz:
http://standardy.nature.cz/res/archive/414/068337.pdf?seek=1552472589


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: pegas100 23.09.2019, 18:03
No - myslím si, že strom na střeše nikdy nevyroste. Takové ty rádoby stromy jsou spíše jak říkáme nálety.
Tak potom je zbytečné takové stromky v květináči chránit.


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Oulik 24.09.2019, 01:39
Dům bude faradayova klec, provařená výztuž.
Sice je to pobytová střecha, za bouřky se však na střeše lidi chránit nebudou, to se dá ošetřit předpisem (jestli se to bude dodržovat je jiná věc, to už mi je jedno).
Stromy obětovat mohu, o ty nejde, ale musím chránit budovu před požárem, pokud by blesk strom zapálil. Nehořlavou střechu nezajistím.

Pokud tedy nechci vysoké tyče, abych skryl stromy do ochranného prostoru oddálené soustavy, nezbývá tedy než osadit jímač i na strom podle uvedených odkazů. Tam si tedy pak bude muset provozovatel hlídat aby mu jímač "rostl" společně se stromem.

Ještě bych měl dotaz k jímači na tom stromu. V příloze č.2 tam jsou jako materiál jímací soustavy uvedeny pásek, drát, lano. Čekal bych, že by zde byl vhodnější HVI nebo CUI. Od holého vodiče vedeného po stromě bych se bál jeho možného zapálení.


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Pavel Horský 24.09.2019, 07:45
Od holého vodiče vedeného po stromě bych se bál jeho možného zapálení.

Vodič AlMgSi8 se zahřeje max. na 52°C.
Pokud nebude na stromě žádný spoj, kde může dojít k jiskření, pak bych v teple neviděl problém.
Napadá mě, že by snad mohl nastat problém jen při utavení konce jímače při zásahu bleskem a rozstřiku žhavé strusky do svého okolí. Ale myslím, že toto je eliminováno použitím certifikovanýc h hromosvodářský ch materiálů.


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Jan Hájek 24.09.2019, 08:22
Dům bude faradayova klec, provařená výztuž.
Sice je to pobytová střecha, za bouřky se však na střeše lidi chránit nebudou, to se dá ošetřit předpisem (jestli se to bude dodržovat je jiná věc, to už mi je jedno).
No to je právě to, že nejde právně jistě definovat , ,začátek,,  bouřky. Musel by tam být zoodpovědný člověk, který by sledoval meteorologická data nonstop a pak i třeba hlásič bouřek. Tato opatření by by byla určitě vysoce nad cenou izolované jímací soustavy, ať by byla provedena jakkoliv. Navíc by v bouřkové sezóně byla střecha vyklízena díky , ,chybovosti,,  hlásiče a bezpečnostním obavám prakticky neustále.
Tam si tedy pak bude muset provozovatel hlídat aby mu jímač "rostl" společně se stromem.
Určení času, kdy je potřeba jímací soustavu na stromě kontrolovat je potřeba vypracovat ve spolupráci s arboristou, který v závislosti na druhu stromu a jeho stáří určí nejenom jeho očekávané roční přírůstky, ale i doporučí postup umístění jímací soustavy na strom tak, aby nedošlo k jeho uschnutí.

Čekal bych, že by zde byl vhodnější HVI nebo CUI. Od holého vodiče vedeného po stromě bych se bál jeho možného zapálení.
Použití CUI je sice možné a , ,normativně,,  správné, ale vzhledem k tomu, že pokud nahoře bude jímací soustava ve vodivém dotyku se stále vlhkým kmenem, bylo by použití CUI sice normativně správné, ale fyzikálně nedokonalé. Malá část proudu poteče vždy kmenem a jeho kůrou, Kirchoffův zákon nelze přehlasovat.
Použití HVi by dávalo větší smysl, toto riziko by zcela eliminovalo, ale to jak jsou větve koruny slabé, ve většině případů zabraňuje mechanicky spolehlivě umístit na strom jímač tak, aby ho strom za větru nesetřásl.

Ale myslím, že toto je eliminováno použitím certifikovanýc h hromosvodářský ch materiálů.
To nevidím jako problém, zrovna nedávno jsem pálil čerstvé větve a zadusil s nimi oheň. Jiskra by na stromě mohla způsobit zahoření jen v případě úderu na začátku bouřky, kdy ještě neprší.
... i certifikovaný hromosvodářský materiál jiskří. Musely by se použít svorky, co mají certifikaci pro Ex ZDE. (https://www.dehn.cz/cs/ochrana-pred-bleskem-uzemneni/uzemneni-vyrovnani-potencialu/vyrovnani-potencialu-v-prostredi-ex)


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Peter Munka 24.09.2019, 12:32
Pri strome je problem prave s vlhkostou dreva, uder blesku vypari vodu a tlak vodnej pary sposobi odletovanei nebezpecnych kusov dreva do okolia.


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Peter Lovacký 24.09.2019, 16:36
Vonku je vonku a mne to hore na streche príde rovnako bezpečné či nebezpečné jak hocikde inde po vonku v parkoch a letných záhradách kde sa voľne pohybujú ľudia. Či už je to pracovisko alebo nie. Sa mi páči riešenie, že na streche jednoducho normálne ochrániť iba budovu a minimalizovať požiarne riziká od ostatnej výbavy čo nemá žiadny zemný potenciál. Stromy by aj mohlo trafiť, potenciál zeme nemajú, a maximálne by som pripojil ich nehorľavé koreňové nádoby na zberacie vedenie.
By ma tiež zaujímalo v tom štandarde okolo tej ochrany stromov, čo je to za pojem že v blízkosti budovy.
Že meter, dva, desať od stavby? Vyšší či nižší, v jej ochrannom uhle či v dotyku? A čo -s- od objektu, od okien? Aj to krokové napätie, Neviem, ide o strom či o ľudí okolo neho?
Nie žeby som bol proti, len mi to je málo jasné. Taký čudný výcuc z 62305, podľa ktorého si okolo jedného stromu traja elektrikári každý zrobí po svojom a každý že dobre  :-[


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Milan Hudec 25.09.2019, 08:52
Strom na střeše bude působit za určité konfigurace situace coby aktivní jímač.
Pokud je někdo tak blbej, že jde kafíčkovat za bouřky na střechu a ještě pod strom, na to normy nejsou (dance)


Název: Re: Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
Přispěvatel: Peter Lovacký 25.09.2019, 12:52
Strom na střeše bude působit za určité konfigurace situace coby aktivní jímač.


Sa priznám že vôbec nechápem
To naozaj existuje dačo čo je voči blesku aktívne?