Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba, rekonstrukce => Téma založeno: Antonín Horák 3 14.01.2023, 06:01



Název: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Antonín Horák 3 14.01.2023, 06:01
Zakoupil jsem nový měřák a k mému údivu jsem naměřil 7,2V mezi PE a N . Je to dobře, v případě že ne, jaké jsou možné příčiny tohoto stavu?


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Milan Hudec 14.01.2023, 11:55
Záleží.
Čím měřím
Kde měřím
Jak hodnotu vyhodnotím, někdy by neškodilo uvádět napětí podpořené výkonem.
Kolegové ortodoxní fyzici mě doufám kravinu co jsem uvedl pro pochopení prominou.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Jan Franěk 14.01.2023, 12:36
Napište jakým přístrojem a kde konkrétně na zařízení jste měřil


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 14.01.2023, 18:41
V síti TN-C-S  by se daly jednotky Voltů brát jako úbytek napětí na N vodiči způsobený průchodem proudu.
V síti TT by to mohlo být i "více jednotek Voltů"
V síti IT to napětí není definované a může být naměřená hodnota i poměrně vysoká

------------
7V už je pro klasickou síť TN (předpokládám TN-C jako hlavní přívod a TN-C-S pro koncový okruh, kde jste měřil) docela dost, to by stálo za prověření zkušeným elektrikářem nebo revizním technikem.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Antonín Horák 3 14.01.2023, 19:27
Měřil jsem : Smart Digital AC a DC Cĺamp Meter  ANENG ST212.
                   : přímo v hlavním domovním rozvaděči na snorkách země a nuláku. Nejsem elektrikář, jsem z toho trochu vyděšený. Děkuji za radu.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Václav Třetí 14.01.2023, 23:27
Měřící přístroj neznám, jedná se o levný přístroj, ovšem pokud není poškozený,  dá se předpokládat, že měří s dostatečnou přesností.

Hlavní domovní rozvaděč - tím je míněn okruhový rozvaděč v RD?
 Pokud ano, je rozdíl napětí mezi N a PE dost velký a pokud se jedná o síť TN-C-S, může znamenat problém.

Při vší úctě, napsal jste, že nejste elektrikář, proto doporučuji pozvat na kontrolu revizními měřícími přístroji vybaveného elektrikáře nebo RT. váš přístroj umí všelicos, ovšem přístroje pro RT jsou na odhalování takových problémů daleko lépe vybaveny.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: František Ševčík 15.01.2023, 10:00
Tímto MP naměřil pan Horák rozdílové napětí. Když mezi měřící hroty dáte zátěž např. odpor ( rezistor ) 50 - 100k Ohmů? Napětí zmizí?


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Václav Třetí 15.01.2023, 11:00
Když mezi měřící hroty dáte zátěž např. odpor ( rezistor ) 50 - 100k Ohmů? Napětí zmizí?

S ohledem na u nás nejběžnější sítě v domovní instalaci TN-C-S by zmizení rozdílového napětí znamenalo přerušený vodič PE nebo také N. To je velice nebezpečný stav, který bych doporučoval měřit jinými metodami. Připojovat "zatěžovací" odpor mezi zkušební hroty není činnost pro laika vhodná a jednoduchá. V případě  napětí N-PE to může představovat závadu v zapojení jak PE, tak N. V prvním případě jsou ohroženy osoby, ve druhém - při třífázovém připojení - zase jednofázové spotřebiče. Řešením je postupné měření impedance sítě mezi kteroukoliv fází (nejlépe proti všem),  N a PE revizním přístrojem a porovnání naměřených hodnot. Tím se také zjistí, kde je chyba. Vždyť vodiče PE a N jsou oba spojeny s vodičem PEN přicházejícím z distribuční sítě k odběrateli a mají být dokonale spojené.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Peter Munka 15.01.2023, 12:05
V akom rezime pristroja to bolo zmerane ? Musi to byt prepnute na "voltage  AC",  co je indikovane na displeji napisom a vlnovkou.
Ako laik este mozete s pomocnikom postupne zasuvat rychlovarnu konvicu do zasuviek okruhov na roznych fazach a kontrolovat, ci sa napatie N - PE meni pri zapnuti konvice.
Ak uz merate, mate to odkrytovane, viete sem dat fotku rozvadzaca a tiez displeja pristroja ?


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Jaroslav Molák 15.01.2023, 12:51
Kolegové chtějí vás zvídavými otázkami dostat jak Slováci říkají "dostať do pomykova"
Nemějte zbytečné obavy.
Energetická síť spojuje zdroj (střed alternátoru v elektrárně ,  resp. uzel se spotřebičem pro vás v jednoduchosti pohledu vzpomínaným vodičem PE a fázovými vodiči.
Jeho přerušením, vskutku vznikne nebezpečný stav. Nebudu dál rozvíjet.
Nesmíte naměřit větší napětí než bezpečné t. j. 50 V, pozor v koupelně, resp. jinými slovy kde je vlhko (tedy podle vlivu prostředí) hodnotu 12 V. Vše je dáno rozdílem hodnot uzemnění PE a N. Kde je rozdíl napětí je po spojení proud a ten se nesmí uzavírat přes tělo.
pak platí elektrika je dobrý sluha, ale zlý pán. Proto si pozvěte pro začátek revizního technika, (pokud u vás ještě nikdy nebyl),  který je povinen vám sdělit, zda máte doma bezpečné zařízení.
 


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.01.2023, 14:57
Nesmíte naměřit větší napětí než bezpečné t. j. 50 V, pozor v koupelně, resp. jinými slovy kde je vlhko (tedy podle vlivu prostředí) hodnotu 12 V. .......

Zde si dovolím trochu oponovat. Pokud to tazatel opravdu měřil v místě kde to chápeme, tedy v bytovém rozvaděči, je takový napěťový rozdíl divný. Rozdělení PEN na PE a N je buďto přímo v tom rozvaděči, nebo nedaleko u elektroměru. Tedy by dle mého šlo o nebezpečný, nebo přinejmenším podivný stav.
Další otázkou ještě ovšem zůstává, jak kvalitní je ten měřící přístroj a zda neměří díky svému vnitřnímu odporu trochu nesmysly. Nenašel jsem v dostupných odkazech jeho přesné technické specifikace a přesnost měření. Možná bude některý z kolegů úspěšnější. Potom by to byl pouze problém špatného přístupu k měření, nebo nevhodná volba přístroje.

Tato všechna "možná" by minimalizoval, nebo úplně odstranil právě přizvaný RT, který by využil svých znalostí a kvalitních pravidelně kalibrovaných přístrojů.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Václav Třetí 15.01.2023, 16:09
Uzemněný střed alternátoru v elektrárně ani uzemněný střed distribučního trafa nezpůsobuje problém rozdílového napětí mezi N a PE v domě odběratele. To by mohlo vzniknout za trafem v čisté síti TN-S, ta u nás v distribuci neexistuje. Vodič PEN je rozváděn až k elměru odběratele a až tam se síť mění na TN-C-S. V tomto místě jsou vodiče PE a N oba spojeny s PEN přívodu a doporučuje se jejich přizemnění. V tak malém rozsahu rozvodů jako je RD nebo byt není v pořádku ani rozdíl 7V - pokud se nejedná o nějakou chybu měření. Jak by v tomto případě vznikl rozdíl 7V (nebo třeba 50V) jinak než přerušením některého z vodičů PE nebo N netuším. Rozdíl např. těch 7V by mohl být naměřen mezi vodiči sítě N nebo PE (popř. PEN) a nějakým nezávislým uzemněním nebo náhodným zemničem, který není s PEN sítě propojen. Obdobný stav by mohl vzniknout v u nás již zanikající síti TT, kde vodič PE je v rozvodu objektu spojen pouze s uzemněním a vodič N je uzemněn pouze v místě připojení na střed DT. To se vyskytuje již jen v omezeném množství lokalit na jižní Moravě a postupně jsou tyto rozvody přestavovány na TN-C(-S).

Použitý přístroj by nemusel být až tak špatný, z toho co se mi podařilo najít, měl by používat TRMS.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 15.01.2023, 16:19
Na JM bylo do revoluce distribuční sítě provedeny jako TT. Běžně se při revizích měřila podobná hodnota.
Vodič N se uzemňoval pouze u trafa a na konci vedení. Podle zátěže, délky sítě - vzdálenosti od trafa, pak byly měřitelné i podobné úbytky mezi N-PE.
Dnes jsou distribuční sítě TNC, ale pořád se dá najít dávno připojený RD s kovovou poj.skříňkou, zejména na fasádě, která je stále zemněna. Pokud není do takového RD zaveden kovový ZP nebo voda, stále jdou v síti TT...
V síti TN je to známka vadných spojů na PEN nebo absence galvanického uzemnění PEN na trase.
Je to úkol pro RT.


Název: Re: Může se naměřit napětí mezi PE a N?
Přispěvatel: Antonín Horák 3 17.01.2023, 21:40
Všem velmi děkuji a zvu revizního technika.