Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: tomas5t 11.02.2009, 18:56



Název: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: tomas5t 11.02.2009, 18:56
Existuje ještě pojem nízký tarif?

Moje babička a děda se rozhodli že si ho pořídí a ja se jim nabídl, že se jim podívam na stranky ČEZu a když jsem dal do hledaní onen nízký tarif, tak nic  :-[


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 11.02.2009, 20:51
Tento pojem se používal pro označení sazby pro boilery nebo akumulační kamna.

Tato sazba je označována kódem D25d.
Více info zde : http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie/basic/d-akumulace-8.html
 
Je to v podstatě doba, kdy je účtována spotřeba el. energie v nižší (levnější) sazbě. Protože je tato sazba většinou v noci, říká se tomu "nízký tarif". Z celkové spotřeby je potom 8 hodin denně účtováno v nižší sazbě, 16 hod. potom ve vyšší sazbě. Co se týká doby, kdy je levnější sazba, obvykle to bývá 2 hod. někdy odpoledne (14 - 16 hod) a 6 hodin někdy v noci (22 - 04 hod.)

Doby, kdy je nižší sazba, jsou dálkově řízené, z nějaké centrály. Pro příjem signálu slouží tzv. "přijímač HDO". Je to taková blikající krabička, umístěná někde vedle elektroměru :)
Elektroměrový rozvaděč musí být připravený na montáž tohoto přístroje, hlavně tam na něj musí tam být místo.
Distributor může požadovat úpravu elektroměrovéh o rozvaděče, tak aby splňoval současné technické požadavky, také může vyžadovat přemístění elektroměrovéh o rozvaděče, tak aby byl přístupný.
Konkrétní požadavky se mohou v různých regionech lišit, bližší informace vám podá váš distributor.
Nebo se raději obraťte na nějakou místní elektro - firmu, která má s tímto v daném regionu zkušenosti, tím vám na místě řeknou více a pomohou vám i při jednání s rozvodnými závody. Stejně bude zapotřebí nějaký zásah do instalace, mínimálně úprava elektroměrovéh o rozvaděče.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 11.02.2009, 21:32
Myslím, že pojem noční je už téměř historický pojem.
Máme nízkou sazbu celý víkend ve dne v noci  (norm)


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: tomas5t 11.02.2009, 22:24
 :) děkuji vam za odpověd moc ste me pomohl....chtě jí ho na bojler a na pračku


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Kamil Novák 11.02.2009, 22:33
:) děkuji vam za odpověd moc ste me pomohl....chtě jí ho na bojler a na pračku

Napojení bojleru (EOV) je při splnění podmínek dodavatele možné, ovšem o pračce se v žádosti raději nezmiňujte.
Tento sortiment spotřebičů není distributory el. energie podporován.  ;)


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Viktor Klemon 12.02.2009, 10:48
"Tento sortiment spotřebičů není distributory el. energie podporován."

Je to tak, ale to neznamená, že sa nedá tak zapojiť a používať. A nebude to v rozpore
s pripojovacími podmienkami.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: František Šohajda 12.02.2009, 11:36
Podívejte se do podmínek ČEZu a tam máte všechno co potřebujete ohledně "nočního proudu"......na co vám ho pořídí ....ale rozhodně ne na pračku!!!
Je tam mimo jiné napsáno pevně připojený spotřebič /jako boiler a pod./pračka je napojena pohyblivým přívodem!


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Petr Doležal 12.02.2009, 12:13
Jen formalitka:
nízká sazba = nízký tarif NT
vysoká sazba = vysoký tarif VT
To pro případ vyhledávání na Netu rozvodných závodů. VT a NT jsou oficiální výrazy.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Jiří Erben 12.02.2009, 13:01
Před pár lety jsem to doma taky řešil - dnes v paneláku už nemusím, tam mám stálou cenu 24 h denně  :-\

Jelikož v domě u rodičů byly dvě koupelny, obě osazené vlastními bojlery, byla část práce hotova - do koupelny již vedl přívod spínané bojlerové fáze. Zároveň tam vedla i stálá fáze pro pračku. Pračka byla umístěná u bojleru. Tak jak to vyřešit? Celkem zajímavě: z připojovací krabice bojleru jsem vytáhl 3Cx2,5 směrem k zásuvce pračky, tam do zdi zasekal ještě dvě krabice a nainstaloval schodišťový přepínač, ovšem v jiném zapojení: na výchozí kontakt vypínače levou zdířku zásuvky, na jeden přepínací kontakt přívod od bojleru a na druhý ten původní přívod do zásuvky. Čili jsem natahoval ještě asi 20 cm hnědé CY 2,5 od vypínače do zásuvky.
Protože jsme měli pračku s vačkovým programátorem, stačilo ji večer naplnit a ráno bylo vypráno za pětinovou cenu elektřiny - a v případě potřeby stačí překlapnout vypínač. Těch pár ampér průchozího proudu pro motor a pro spirály vypínač unese bez problémů. Později jsem tento systém zavedl i do kuchyně na myčku.

Má to dvě výhody - zaprvé pračka/myčka běží opravdu jen přesně v době snížené sazby, nemusíte - jako v případě použití zásuvkových spínacích hodin - hlídat přesný čas, nám to spínání lítalo od 22:30 po 04:00 podle potřeb dispečinku. A za druhé je zachována možnost si v případě potřeby tu pračku/myčku přenout na přímé napájení i v době vysokého tarifu. nevýhodou, a na to upozorňuji, je to, že se tento systém nedá použít pro digitálně řízené stroje.

Ještě je nutné uhlídat, aby zásuvka i bojler byly na stejné fázi, jinak se mezi svorkami vypínače objevuje napětí 400 V a můžete tak tu pračku odpravit, když se při přepínání strefíte do amplitudy... Ošetřil jsem to tak, že jsem v rozvaděči posadil oba jističe vedle sebe a klemoval jim přívody. Akorát si nejsem jistý - a sypu si popel na hlavu, že jsem se o to nezajímal - zda přepínání zásuvky mezi dvěma jističi stejné hodnoty a stejné fáze neodporuje nějaké ČSN. Ale snažil jsem se to vyřešit řemeslně i provozně co nejčistěji.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 12.02.2009, 13:35
To Erben :

"Čistejší" řešení by bylo, zapojit okruh pro pračku přes stykač a ovládání stykače propojit s ovládáním stykače pro boiler. Spínač č. 6 pro "nucený chod" by byl potom zapojený v ovládání stykače.

Vámi popisovaným zapojením můžete přetížit okruh pro boiler, navíc bude celé zatížení jen v jedné fázi, což není v běžných podmínkách příliš vhodné.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Petr Doležal 12.02.2009, 13:45
To Hasala:
Správné. A taky by se tím odstranilo dilema: boiler třeba bez chrániče, pračka střídavě s a bez chrániče.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Martin1564 12.02.2009, 14:03
Pračku přece není třeba vůbec řešit, dneska se pere na 40 a pračka sežere 1 kWh. To snad jedině v rodině s malým dítětem.
Bojler samozřejmě ano.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: IM 13.02.2009, 00:26
Pro: Jiří Erben

A kdo vám to zrevidoval?


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: jan janik 13.02.2009, 13:19
No, nevím, "pár" jsou dva aže by automatická pračka brala jen dvě Ampéry?
Tomu opravdu nevěřím a rád bych ji domů taky koupil.
Přes světelný spínač honit pračku, tak to je tedy síla!


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: Dingo 13.02.2009, 14:19
Mě to nepřijde jako moc velká prasárna, topná tělesa praček mívají cca 2kW to není ani 10A no když se použijí ve vypínači dva kontakty paralelně, tak je každý namáhán jen půlkou. Co mě přijde jako prasárna je to, že to je na společné fázi a tím i jističi a kabelu s bojlerem, bojlery mají většinou 1,2kW a k tomu pračka která má pokud topí a jede motork cca 2,2kW a to už je skoro na hraně 3,6kW. I když je fakt, že těleso v pračce hřeje jen chvilku.

-
Já osobně bych to udělal tak, že z přívodu od bojleru bych bral "šťávu" pro silové relé, které by spínalo příslušnou zásuvku pračky či jiného spotřebiče.


Název: Re: Existuje ještě "nízký tarif"?
Přispěvatel: jan janik 13.02.2009, 20:54
Nevím sice co je to šťáva, ale tento výraz se běžně používá pro získávání vitamínových nápojů. (elektrotechnic ký ani technický slovník žádný takový výraz nezná)
Matematika je pouze jedna a dělení a násobení je učivo asi třetí třídy základní školy. při napětí 230V, topném tělese 2200W snad vychází odebíraný prou orientačně skoro 9A. připočítám - li motor otáčení bubnu, tak mi to rozhodně z hlediska dimenzování spínacích přístrojů nemůže v žádném případě vyjít na  6A doporučených výrobcem!
A propojovat dva spínače č. 6 paralelně, to je snad možnost pouze pro výukové účely. Co když zůstane jeden kontakt vlivem opotřebování sepnutý a nebo se propojovcí můstek ulomí?
Osobně jsem viděl připojení jednofázového elektrického ohřívače přes takovýto spínač a majitel objektu se mohl v záři blesků při vypínání a zapínání fotit!