Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Jiří Melichar 30.03.2024, 19:33



Název: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Jiří Melichar 30.03.2024, 19:33
... dotaz od laika týkající se výběru fotovoltaiky. Po dlouhém zkoumání se již rozhoduji pouze mezi 2 systémy:

a) 5× panel Trina Vertex 510 Wp, prac. 43,2 V (= 216 V),    měnič AZ Water Inverter - max. 3600 W.
b) 5× panel Canadian Solar 545 Wp, prac. 41,5 V (= 207,5 V),    inverter Antik GW MK48 - max. 3000 W.

Obojí by pak bylo zdrojem pro bojler Dražice, 2200 W.

Elektřinou nejsem úplně políben, proto prosím o názor, který systém je z vašeho pohledu lepší. Nějakými výzkumy jsem došel k tomu, že u fotovoltaiky musí člověk řešit nejen watty, ale i volty. Pokud bude napětí nižší, pak bude i výkon nižší, takže bojler bude napájen (např.) 1700 W, což mu nijak neuškodí, ale bude ohřev trvat déle.

Ještě uvažuji, zda sestavu nerozšířit o jeden panel. Ve variantě "A" by to pak bylo 259 V a 3060 W, jen nevím, jestli bych nakonec bojleru neuškodil, jestli má měnič nějakou ochranu, aby do něj nepustil  přepětí. Ve variantě "B" už to asi nepůjde, protože bych panelem navíc překročil watty (měnič je na 3000 W, ale 6 panelů by dalo 3270 W). Druhá varianta se mi zase líbí více kvůli "uživatelskému prostředí" měniče, který má displej a aplikaci na mobil.

Omlouvám se za případné laické vyjadřování, mohu poprosit o vaše názory?


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Petr Chalupa_ 31.03.2024, 20:47
Ta vaše dedukce s minimálním napětím je správná. Minimálně s tím druhým měničem, vyloženě píšou v návodu, že je dobré se alespoň přiblížit na DC straně k 230V, jinak to na výstupu do bojleru bude výkonově omezeno. Maximální přípustné napětí na DC straně mají oba zmiňované měniče 400V, takže přidání dalšího panelu by mělo být v pořádku. S rezervou by tak bylo možné třeba dosáhnout na maximální výkon 2200W i na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko a pravděpodobně nebudete mít pro toto období optimální sklon panelů.
V té druhé části uvažujete špatně. Když použijete patronu 2200W, pak měnič bude zpracovávat nejvýše 2200W + vlastní spotřeba (účinnost měniče) a to i za předpokladu, že na střeše budete mít panely o větším maximálním celkovém výkonu. Ten výkon z panelů prostě neodejde.

Nyní poptejte nějakou seriozní firmu. Možná budete překvapen, že vám vyřídí i dotaci, která vám to skoro celé finančně pokryje. Po té firmě požadujte, že si objednáte na závěr vlastního revizního technika. Pokud k tomu budou mít námitky, tak od nich hned utíkejte pryč. Je to jediná možnost, jak se bránit lajdákům, kteří to častokrát montují. Jinak ještě tu kolovala brožura požárně-bezpečnostního řešení, kde jsou základní postupy, jak to správně udělat, aby vám neshořela střecha. Tento dokument doporučuji si vytisknout, být u toho až to budou montovat a jestli se vám tam podle brožury nebude něco zdát, tak jim to ihned rozporovat.


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Jiří Melichar 01.04.2024, 07:20
Vážený pane Chalupo, děkuji za Vaši odpověď. Z uvedeného tedy chápu, že zde mám možnost zůstat u původní varianty, tj.:

a) 5× panel Trina Vertex 510 Wp, prac. 43,2 V (= 216 V),  měnič AZ Water Inverter - max. 3600 W.
b) 5× panel Canadian Solar 545 Wp, prac. 41,5 V (= 207,5 V),  inverter Antik GW MK48 - max. 3000 W.

a nebo celý systém rozšířím o jeden panel a získám:

a) 259 V (6× panel Trina Vertex 510 Wp, prac. 43,2 V).
b) 249 V (6× panel Canadian Solar 545 Wp, prac. 41,5 V).

Co se napětí týče, tak by tedy asi bylo lepší mít o panel víc a u wattů se nemusím bát horní hranice měniče, i když bude tato překročena tím, co vyprodukují v součtu panely, tak se řeší "pouze" odběr, který je v mém případě 2200 Wattů, což je bojler (plus něco pro měnič samotný).

Ještě je zde otázkou zima, kdy panely dokáží údajně vyprodukovat až o 1/3 více, jestli by se nějak zásadně nezvýšilo napětí a neohrozilo bojler - pochopil jsem, že v uvedených měničích žádná přepěťová ochrana není, ta by se tedy asi musela ještě dořešit zvlášť.

Firmy na instalaci jsem již hledal, skutečně nabízí i možnost vyřízení dotace a vše zařídí, vč. vlastní revize. Líbí se mi Vaše myšlenka dodání vlastního revizního technika, min. když se o něm u té firmy zmíním, tak se ukáže, jak jsou solidní a za svojí prací si stojí.

Co se měničů týče, je z pohledu kohokoliv zde nějaký zásadní důvod proč pořídit ten či onen? U toho prvního (AZ) je uvedeno, že je vymyšlen a vyráběn v CZ (což ale samozřejmě nemusí být záruka kvality),  u toho druhého je hodně textů slovensky, o výrobě nikde nic, jen má zase lepší ovládání (displej + aplikace).

Na závěr - ona brožura k instalaci je zde někde k vidění? Určitě nechci nic zanedbat...


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 01.04.2024, 11:45



Ještě uvažuji, zda sestavu nerozšířit o jeden panel. Ve variantě "A" by to pak bylo 259 V a 3060 W, jen nevím, jestli bych nakonec bojleru neuškodil, jestli má měnič nějakou ochranu, aby do něj nepustil  přepětí. Ve variantě "B" už to asi nepůjde, protože bych panelem navíc překročil watty (měnič je na 3000 W, ale 6 panelů by dalo 3270 W).
Tady si nejsem úplně jistý správností úvahy, protože řadíte-li panely sériově, zvyšujete napětí, ale ne výkon, tedy v reáu sice budete mít 259V na vstupu střídače, ale pořád jen 500W.
Nebo mi něco uniká?


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 01.04.2024, 11:50
Jo, dlouhý vedení a nemožnost editace, blbnu :(


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: František Šohajda 01.04.2024, 11:51
Citace
Nyní poptejte nějakou seriozní firmu. Možná budete překvapen, že vám vyřídí i dotaci, která vám to skoro celé finančně pokryje. Po té firmě požadujte, že si objednáte na závěr vlastního revizního technika.

Včera mě volal jeden pán, firma mu namontovala FVE na ohřev vody.Bydlí sám v domku.Firma vyřídila dotace 90 000.-Kč namontovala 4 panely a jela pryč.Prý dojde ještě RT na revizi.FVE má už od liostopadu a žádný RT nepřišel.Ptal se mě zda to musí RT prohlédnout. Nemá v ruce žádnou VRZ!!
Píše stážnost té firmě, že slunce svítí a nic se neohřívá? Až sepne nízký tarif tak to začne ohřívat.
Vymlouvají se že musí ještě přikoupit dva panely a podobně.Nikdo u něho ještě nebyl v záruce se na to podívat!Prý to pán měřil s elektrikářem a naměřili 110V na výstupu?
Tak velký pozor na firmu ,co to bude dělat!! Ponaučení viz tady!
(Nejsem odborník na FVE ani to neznám .)


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Jiří Melichar 01.04.2024, 12:11
Mně se povedlo zatím najít 2 firmy, které slibují vyřízení dotace, instalaci a peníze chtějí až po předání díla vč. revizní zprávy. O tom, kdo revizi bude dělat, to už je asi jiná otázka (proto se mi líbí myšlenka si k tomu přivolat i vlastního revizního technika),  nicméně je mi jasné, že tyto systémy jsou hlavně o výdělku firem, které celou akci zajistí. A jelikož si nejsem jistý životností těchto firem, tak bych rád systém, který už nebudu muset dál dodatečně řešit.

Jinak jsem pochopil, že wP se normálně sčítají, takže wP × počet panelů = výkon ve W (wP)?


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Emanuel Kocián 01.04.2024, 19:26
O dotaci (která se vyplácí předem) si můžete požádat sám, stačí oslovit příslušného zpracovatele žádosti. K tomu žádnou firmu montující FVE nepotřebujete. Až budete mít vyplacenou dotaci, tak máte rok na to, sehnat nějakou firmu, která vám tu FVE zhotoví (pouze).


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: František Šohajda 02.04.2024, 10:08
Včera jsem byl u hovoru o nové FVE na ohřev vody v boileru.Už druhý případ ohledně FVE.
Montážní organizace napsala, že dle zákona 250 se RD nejedná o VTZ,výrobce udává v návodě k FVE že to není VTZ a není potřeba ani výchozí revize!! Což jsem popřel!!
Tak jak je to ,    návod by měl být nad normami elektro!! (poklona)


Název: Re: Jaký systém fotovoltaiky použít pro ohřev vody v bojleru?
Přispěvatel: Vlado Konrád 03.04.2024, 03:40
Návod na montáž a parametre výrobku sú nad normou.

Podľa mňa je toto  inštalácia a spadá pod vyhlášku, u nás 508 teda OPOS určite: 


VTZ sk B
Technické zariadenia elektrické nezaradené do skupiny A s prúdom alebo napätím, ktoré nie sú bezpečné