Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Jiří Schwarz 10.03.2009, 14:04



Název: Jaká může být "svodová" kapacita sítě IT?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 10.03.2009, 14:04
Několik zařízení napájených z rozvaděče, v základu je to síť TN, za rozvaděčem síť TN-S. Z důvodu omezení trvání výpadků na minimální dobu je k dispizici nezávislý generátor, na který jde přepnout přívod do rozvaděče (přepne se L1, L2, L3 a N).
Generátor (dieselagregát) by byl problém provozovat v síti TN z důvodu splnění požadavku na uzemnění (ČSN 33 2000-4-41, ed.2, příloha NB).
Při měření izolačního odporu DC napětím jsou s velkou rezervou splněny požadavky na IT síť, ale vzhleden k použité technologii se dá předpokládat jistá kapacita proti zemi. U sítě TN se to projeví jako zvýšené unikající proudy a ČSN 33 2000-7-707 nabízí jistá řešení.
Jak je to u sítě IT, jaká "kapacita" proti zemi je ještě přijatelná, je to někde definováno?
Vycházím z toho, že pro izolační odpor 0,5MOhm je "svodový proud" 0,4 - 0,5mA srovnatelný jako při kapacitě kolem 7nF, což je u popisované instalace víc než o řád vyšší.



#105#


Název: Re: Jaká může být "svodová" kapacita sítě IT?
Přispěvatel: Radim Strycharski 10.03.2009, 20:47
Síť IT a elektrické oddělení je prakticky totéž. Pamatuju si jen poznámku ze staré 4-41, kde se doporučuje, aby součin napětí a délky obvodu nepřesáhl  100 000 a délka rozvodu nemá být větší než 500 m.


Název: Re: Jaká může být "svodová" kapacita sítě IT?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 10.03.2009, 21:11
To bude asi nejspíš pro to oddělení. IT sítě jsou např. i distribuční 22kV, nebo 6kV průmyslové, apod.
U sítě TN se to projeví jako zvýšené unikající proudy a ČSN 33 2000-7-707 nabízí jistá řešení.
Ta norma se týká instalací pro zpracování dat. Tyto unikající proudy tečou v uzemněné síti protože se vrací do uzemněného uzlu. Myslím, že v IT se neprojeví, pokud by se tam něco objevilo, měl by to zachytit hlídač izolačního stavu.


Název: Re: Jaká může být "svodová" kapacita sítě IT?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 11.03.2009, 12:57
to Strycharski - jeden důležitý rozdíl mezi ochranou elektrickým oddělením a sítí IT:
-v síti IT se neživé vodivé části uzemňují (samostatně, po skupinách,...)
- při ochraně el. oddělením se neživé vodivé části spojují navzájem, ale nesmí se spojit s uzemněním.

to Rozmahel - jedná se právě o napájení telekomunikačn í a datové technologie, která je plná spínaných zdrojů, kde jsou na vstupu filtry s kondenzátory zapojenými mezi L a PE a N a PE
- hlídač izolačního stavu  - liší se to podle typu a výrobce, ale často používá HISka svůj zdroj DC (5-24V),  takže kapacitu rozvodu HISka nehlídá. Mě napadají takové možné stavy jako když spotřebič v jedné fázi bude mít větší kapacitu filtru (nebo se nasčítá z více spotřebičů),  tím se mi "posune" střed sítě IT (vodič N) a bude mít nějaká napětí proti PE, takže některý z L vodičů bude mít větší napětí proti PE než je 230V a jak na to zareaguje přepěťová ochrana D, která je zapojena proti potenciálu PE,...


Název: Re: Jaká může být "svodová" kapacita sítě IT?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 11.03.2009, 13:32
Myslím, že je to spíše na dotaz výrobci HISů. Pokud by vám měl nějaký filtr " rozhodit NULU " tak, aby se na ní objevilo napětí, byl by to potom velmi měkký zdroj. Např. přepěťovka Saltek, typ SPD 3 má max.pracovní napětí 275V. Vodič N ve Vaší síti je pracovní, je veden stejně jako fázové, tzn. riziko úrazu nehrozí. Unikající proud do PE by se pak měl projevit jako zhoršení izolačního stavu. Zajímavé čtení je např. zde:
http://www.hakel.cz/downloads/products/ground_fault_protection_equipments/his500_tl500_cs.pdf