Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami => Téma založeno: Tommy_1986 17.09.2023, 14:25



Název: Proč se tatáž přepěťová ochrana chová odlišně na jiném bytě?
Přispěvatel: Tommy_1986 17.09.2023, 14:25
Před časem jsem si pořídil automatický kávovar. Nedávno jsem si všiml, že při připojení do zásuvky občas (ne vždy) dojde k drobnému záblesku, jako by byla síť na moment ve zkratu. Zkoušel jsem zapojit i do jiných zásuvek (na jiném jističi),      dělá to všude. Dokáže někdo objasnit, co by mohlo být příčinou?


Pokud provozuji kávovar s přepěťovou ochranou (viz odkaz dole),      tak k žádnému záblesku nedojde. Nedávno jsem se však nedopatřením dotkl kolíků této ochrany, a to krátký okamžik po vypojení ze zásuvky a dostal jsem menší elektrickou ránu. Nic hrozného, ale nečekal jsem to. Po chvilce jsem připojil ochranu do zásuvky bez zátěže, jen svítila zelená kontrolka, i tak jsem po vypojení a dotknutí se obou kolíků naráz dostal menší el. ránu.
Ale o co mi jde, že ta ochrana se takto nabíjí, tj. po dotyku dá menší ránu, v podstatě jen na novém bytě (novostavba),      zkoušel jsem schválně totéž i na starém bytě, kde jsou rozvody z 80. let a tam ránu při dotyku v podstatě nedostanu, respektive výrazně méně často.


https://www.alza.cz/apc-essential-surgearrest-1-zasuvka-230v-francie-d5509767.htm


Název: Re: Proč se tatáž přepěťová ochrana chová odlišně na jiném bytě?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 17.09.2023, 21:59
Spotřebiče dnes celkem běžně obsahují nějaký zdroj, kde je na vstupu za usměrňovačem kondenzátor. Takže se spotřebič při připojení chová skoro jako zkrat a krátký okamžik, než napětí na kondenzátoru stoupne. Takže pokud nepadá jistič ani chránič, není to závada, ale vlastnost, i když může působit podezřele, nepříjemně,...
(konstruktéři AFDD se musí snažit reakci na toto správným SW minimalizovat. ..)

Různá zařízení mohou mít mezi pracovními vodiči zapojen kondenzátor, zpravidla kvůli EMC.
Pokud takové zařízení vytáhneme ze zásuvky, podle momentu, ve kterém se to odpojí tam může nýt na kondenzátoru nějaké napětí. Je požadováno normou jakou energii může mít nabitý kondenzátor, jak rychle má napětí klesnout.