Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa => Téma založeno: Miroslav Minařík 16.09.2005, 09:23



Název: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 16.09.2005, 09:23

Při mnohých diskuzích o aktuální 50110 si nedovedu představit, jak si zpracovává pracovní postupy činnosti malá elektromontážn í firma, nebo třeba jen seskupení několika živnostníků. Dovedu si představit, že takový postup práce si může pracovník v praxi zapisovat během jejího provádění, ovšem to je pouze "náplast na díru". Tento dokument má být vyhotoven před započetím práce a potvrzen účastníky.

-

Kde se vyrobí v terénu takový pracovní postup? Má na to pracovník prostor? A administrativn í schopnosti?

-

Nemáte již někdo zpracovaný nějaký pracovní postup? Napadlo nás, že bychom mohly některé uveřejnit ke stažení s možností doplnění ostatními.



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Milan Piotrovský 16.09.2005, 11:02

Za časů Elektromontu s.p něco takového bylo.
Nyní je to základní kámen ISO9000.
Ale jak to mají dělat malé firmy? Snad vycházet z postupů a návodů přiložených k výrobkům.
Nebo třeba to bude výdávat nějaký technický garant?
On není postup jako postup, má to být správný postup.



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 16.09.2005, 11:13

Milane, myslím, že pracovní postup má být postup práce z hlediska bezpečnosti. Ne, že by to měl být návod k zapojení zásuvky. Pracovní postup, který pracovník podepíše před zahájením práce by měl dle mých představ řešit základní kroky, které musí učinit pro bezpečnost úkolu, který má provést. Tento postup podepíše před zahájením práce a v případě jeho nedodržení a úrazu má vedoucí práce v ruce doklad o jasném seznámení.

-

Nedovedu si představit, že by vedoucí práce začal u stavby vymýšlet postup práce. Nějaké základní osnovy by mohly být už na stažení a každý by si přidal, odebral to, co se hodí ke té a té konkrétní činnosti.

-

A co máš za poklady, Ty starý Ezeťák?



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Milan Piotrovský 16.09.2005, 12:25

Omlouvám se, jak vidím postup, tak myslím jako auditor na ISO. Nyní BOZP OHSAS 18001 Bezpečnost práce. Zatím nevím jaký to bude mít vliv na montáže a servis. To ale jen na okraj.

Jinak poslední už páchám řešení a nabídky no prostě obchodní zástupce. Tím pádem vidím stavbu před a ne během činností.

Nicméně trvám na názoru, že toto má řešit garant(cech, komora, firma,....). Nějak mi to připomíná "příkaz B" ale teň na všechno.
To je vlastně jediné co pamatuji z EZ. Vše ostaní bylo něco jako vezmi kleště a ucvakni.



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Ladislav Boháč 16.09.2005, 13:30

Jaksi jsem nepochopil, proč byly zrušeny národní normy řady 34 31.. Nahrazující ČSN EN 50110-1 se v obecné rovině dost podobá ČSN 34 3100, akorát je obraná o konkrétnosti, které nyní nejsou nikde řešeny. Nahrazující norma se ale v několika případech odvolává na národní normy, např. čl. 6.3.4 Práce v blízkosti částí pod napětím : "Práce v blízkosti zařízení pod napětím musí být vykonávána v souladu s národními předpisy."
V ČSN EN 50110-2 jsou vyjmenovány národní dodatky jednotlivých států, mj. v Národní příloze NA i normy řady 34 31...
Nebylo by lepší uvést tyto národní normy do souladu s normou EN (názvoslovím, rozdílnostmi požadavků a pod.)a řídit se národními normami? Ve vybraných případech použít Příkaz "B",  kde definovat pracovní postupy jako dosud, případně požadovat pracovní postupy nahrazující příkaz "B" jako dosud?

Nebylo to možná úplně dokonalé, ale bylo alespoň NĚCO! Nyní budou mít sice provozovatelé dokonalé povinnosti, ale realita bude 0. Neví se (nebo se nechce vědět) v jakém stavu je dneska údržba technických zařízení v ČR?
Už vidím, jak provozovatel, který má z původních 10 údržbářů 2 pro ně zajišťuje analýzu nebezpečí před započetím práce, když je pro něho problém je poslat na školení před zkouškami na padesátku. To je radši zruší úplně. A nebo jak tuto analýzu zpracovává a předkládá servisním pracovníkům cizí organizace.
Nebude nic. Uvidíte.



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Jaroslav Melen 18.09.2005, 20:14

Pokud by jste se chtěli dovědět více o problematice (to je slušné pojmenování toho, čím ČNI obšťastňuje elektrotechnic kou veřejnost a co nechává vedoucí pracovníky nápadně chladnými) ČSN EN 50110-1 (v obou verzích, tj. z listopadu 2003 a POZOR i z července 20005)versus avizované zrušení nejen ČSN 34 3100, ale celého souboru ČSN 34 31xx, jste srdečně zváni na seminář: "Nová ČSN EN 50110-1ed.2, aneb než zapomenete na starou ČSN 34 3100". Budu hovořit i o vztahu k nové PNE 330000-6, která má účinnost od 1.1.2007 a návrhu TNI 34 3100, stějně tak, jak je tomu u baňařů, tj. při platnosti vyhl. č. 202/1995 Sb. První seminř se koná v Brně 6. října, pak se opakuje 17. října v Praze, 20. října v Ústí n. Labem a nakonec 1. listopadu v Plzni. Bližší informace a přihlášení na www.volny.cz/melen.



Název: Jak se vypořádáte s vypracováním pracovního postupu v praxi?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 20.09.2005, 13:44

Stále se pokouším zjistit, jak se mnozí vedoucí pracovníci na stavbách přizpůsobí ČSN 50 100.. Viz tento záznam z přednášky (klikněte pro mp3)

Modelová situace:
Přijmete na zakázku nového pracovníka, kterého neznáte a chcete po něm práci na elektrickém zařízení. Úkol zní: "vyměnit za provozu všechny původní zásuvky v objektu za zásuvky s dětskou pojistkou". Abyste splnil "literu normy" a chránili sami sebe jako vedoucí práce, necháte takového pracovníka podepsat pracovní postup. Není mi jasné jaký pracovní postup, kdo vytvoří. Stačí podle vás např. takový?

  1. zjistíte rozsah zásuvkových obvodů
  2. vždy odpojíte pouze jeden
  3. před demontáží krytu zásuvky zjistíte měřicím přístrojem, zda není zásuvka pod napětím a provedete demontáž stávající
  4. novou zásuvku zapojíte dle doporučení výrobce
  5. po výměně všech zásuvek v obvodu překontrolujet e upevnění krytů a teprve pak obvod uvedete pod napětí

Lze podle vás takový text považovat za pracovní postup dle 50 110? Na každý pracovní úkol se bude muset vypracovat podobný? Nebo máte někdo jiný návrh? Ještě doplním komentář Jiřího Hemerky (zde v mp3) a nebo také zde Bohuslav Kramerius (zde v mp3).



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Jaroslav Melen 20.09.2005, 18:48

V důsledku nedokonalého překladu EN 50110-1:2004 a nedůsledného používání jednou přeloženého pojmu jednotně v celé normě, dochází k matení pojmů. Navíc "pracovní postupy" se tak staly zaklínadlem. Například anglický výraz "procedure" je možné překládat jak "posup" tak "způsob práce" (obsahově jde o různé věci),  ale pokaždé je třeba překlad podřídit jak kontextu příslušného článku, tak tomu co jsme u nás zvyklí jak nazývat a čemu by jsme měli rozumět. Bohužel to se nestalo. Příklady:

6.1 Before starting any work it shall be planned.
6.1 Před zahájením práce musí být stanoven pracovní postup.

6.3.5 Working conditions
6.3.5 Pracovní postupy

7.2.1 Veškeré pracovní postupy na provádění údržby...
7.2.1 All maintenance procedures .....
 
7.3.2 Elimination of defects shall be carried out in accordance with the rules of working procedures (see Clause 6).
7.3.2 Odstraňování poruch musí být prováděno v souladu s pracovními metodami (viz kapitolu 6).

Navíc, v souvislosti se slůvkem "musí",  je třeba upozornit na § 134e Zákoníku práce a to na jeho odstavec (2).
O tom všem budu mluvit na avizovaném semináři.
Srdečně zdraví
Ing. Jaroslav Melen



Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Jaroslav Jára 05.06.2014, 14:21
Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup na "manipulace" s nožovými pojistkami? čím více problematiku studuji, tím méně jsem schopen správně pracovní postup napsat.


Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: František Šohajda 05.06.2014, 20:08
Ono to není nedokonalý překlad jen 50110-1..... (dance)
Takových norem je spousta!! ;)


Posledně mě vytočilo i to, že pracovníci kteří dělají ISO, chtějí všechny návody nalepit na zeď nad lednicemi,vařiči, konvicemi,mikrovlnkami a všemi zdravotnickými přístroji třeba na oddělní v nemocnicích... ..Takový návod na použití může mít i 50 stránek!....to je hlavou do zdi !!Nesmí to být v šanonu uloženo!
To pak nemusí mít  zeď ani barvu a bude to tam jak na kolotoči!


Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 06.06.2014, 09:04
Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup na "manipulace" s nožovými pojistkami? čím více problematiku studuji, tím méně jsem schopen správně pracovní postup napsat.
Oslovte výrobce. Je to jeho výrobek a on je odpovědný za bezpečné používání.
Toto je slušně řešeno pouze u firem E.ON Distribuce a pod...


Název: Re: Nemáte již někdo vypracovaný pracovní postup?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 06.06.2014, 09:33
Na stránkách výrobce lze nalézt návod na použití pojistkového držadla. Lze manipulovat pod napětím, ale bez proudu (no, už vidím, jak rozvoďák shazuje ve všech patrech jističe, aby vyměnil pojistky v HDS).

Nemyslím, že na všechno musí být pracovní postup. Spousta věcí je dáno vzděláním. Každý elektrikář se učí, že má zařízení vypnout, vyzkoušet ...

Často se opakující a běžné úkony kuchařku nepotřebují. Příklad výměny zásuvek je zrovna jedním z nich. Kdybych našim elektrikářům začal vnucovat takový pracovní postup, budou mě mít za magora.