Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Dal by se na stávající systémové instalace naroubovat virtuální údržbář?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dal by se na stávající systémové instalace naroubovat virtuální údržbář?  (Přečteno 1469 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 05.10.2023, 08:02 »

BF #23.5: Kdy lze očekávat "prediktivní údržbu" v domácnostech?
    Představa, že máme zahradníka, uklizečku, údržbáře, kominíka, automechanika, topenáře, elektrikáře, kteří myslí na blaho naší domácnosti a bez našeho přičinění pečují o blaho našeho rodinného domu je asi stejný sen jako vše pojmout technicky a vypůjčit si z průmyslu pojem "prediktivní údržba". Ovšem možná proč ne? Těch prvků, které dnes umí měřit, snímat a odesílat je tolik, že při troše fantazie by se snad dal vytvořit nějaký servisní home kit, nebo ne? Co nám v takové myšlence ještě brání? Ekonomický, technický, mentální, nebo bezpečnostní problém?
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
   



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Dal by se na stávající systémové instalace naroubovat virtuální údržbář?
   
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 06.10.2023, 16:28 »

Mám obavu, že to bude vždy corrective maintenance, teda oprava až keď sa to pokazí. Úsměv
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.10.2023, 18:08 »

pojem "prediktivní údržba"....

V průmyslu to byl velký hit v létech 1980-1995.
Pořádaly se konference a mnohé podniky zaváděly do praxe nové zkušenosti.
Začal se skloňovat pojem "poruchovost" z výrobního času a jeho snížování.
V podnicích byly poměrně velké údržby a na jejich provoz byly uvolněné poměrně velké částky.
K tomu i daleko větší obsazenost pracovníků v údržbě, než je tomu dnes.

Ale výsledkem tohoto snažení byla aplikace hesla firmy Klocner-Moeller
"Zabuduj a zapomeň". Jinými slovy řečeno, byl kladený velký důraz na spolehlivost. Výběr komponentů i aplikaci, perfektní dokumentace, včetně návodu na obsliuhu a údržbu. A RT ve funkcí technického dozoru při montáži i přejímce. Ta poslední věta je velice důležitá pro montáž a uvádění do provozu složité, možná i inteligentní elektrické instalace v RD i bytě.

Jenže po roce 1995 to skončilo ve většině "národních" podniků, protože dramaticky poklesla výroba od pár procent až k nule. Proto se na prediktivní údržbu rychle zapomnělo a nastal problém nějak to přežít.

Ale k hlavní myšlence.
Obecně platí, že čím je složitější "zařízení" a i elektrické zařízení v domácností může být složitější, tím více vyžaduje diagnostické prvky. A zase sebelepší diagnostika bez dobrého manuálu je k ničemu.
Na příklad automatický kotel na vytápění RD. Bez diagnostiky a návodu se s tím neporadí kvalifikovaně jak uživatel, tak servisman.

Mám obavu, že to bude vždy corrective maintenance, teda oprava až keď sa to pokazí. Úsměv

Myslím si totéž.
Jenže k opravě potřebujeme právě tu diagnostiku a dobrý manuál.





Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.10.2023, 18:09 »

pokračování

Možná, že to až tak nesouvisí se systémovou EI, ale i tak pro penzistu v deváté dekádě jako zajímavost. I odsávač pár může být složitý jako mlátička na cibuli:

Dnes jsem byl na návštěvě u sestřenice a viděl jsem uprostřed kuchyně odsávač pár zakrytý velkým LCD displejem. Ptám se, ty máš tak velký TV v kuchyni na odsavači? Ale ne, něco ti předvedu. Šla do rozvaděče zapnout jistič a zvedla ten domnělý LCD, který byl nakonec jen velký kryt. Zasvítil na mne velký dotýkový 7 pálcový LCD modré barvy a odsavač se rozjel naplno. Pry to nejde vypnout, je to automat. Přepnul jsem jej do manuálního režimu a šlo to vypnout. V aut. se to rozjelo naplno. V manualním režimu šlo nastavit několik stupňů rychlostí. Dále jsem to nezkoumal....j en mne napadla otázka, kde je hranice ( rozumná hranice) automatizace domácnosti. Uživatel to řešil jednoduše, vypnul jistič pro odsávač. Blbne to, manžel na to nemá čas....sestřen ici velice pobavilo, že jsem myslel, že je to televize.....a byl to jen kryt ovládacího panelu s velice rušivým modryým světlem displeje.  

 
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 22 dotazů.