Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Karel Rosenstein 22.06.2005, 08:25



Název: Jaká je přeskoková vzdálenost při napětí 1 kV ve vzduchu?
Přispěvatel: Karel Rosenstein 22.06.2005, 08:25
Přeju vám  pánové, mám dotaz: Všichni víme, že se zvyšujícím se napětí se zvětšuje i přeskoková vzdálenost. A já bych se chtěl zeptat, jaká je přeskoková vzdálenost při napětí 1 kV ve vzduchu? Vím, že je to v závislosti na vlhkosti vzduchu a na jiných parametrech, ale chtěl bych vědět třeba když je suchý vzduch a teplota cca 20°C. Předem děkuji


Název: Re: DOtaz o přeskokové vzdálenosti vysokého napětí.
Přispěvatel: Pavel Draštík 22.06.2005, 09:57

K tazateli, toto je čistě teoretická otázka nebo se tímto problémem zabýváte podrobněji.



Název: Re: DOtaz o přeskokové vzdálenosti vysokého napětí.
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 22.06.2005, 10:04

Co si tak matně vzpomínám, uvádí se hodnota 1 mm/1 kV.



Název: Re: DOtaz o přeskokové vzdálenosti vysokého napětí.
Přispěvatel: Georgis Fasulis 22.06.2005, 10:38

To Rosenstein: Záleží na tom, zda se ptáte na bezpečné vzdálenosti, které řeší ČSN (nad 1kV - ČSN 333201) nebo na skutečné přeskokové vzdálenosti, kdy už to tzv. jede :-). U těch minimálních bezp. vzdálenosti taky záleží zda je rozvod uvnitř nebo venku. Normy pak ještě znají tzv. povrchové cesty - jsou důležité pro izolátory a tam zase záleží na znečištění.



Název: Re: DOtaz o přeskokové vzdálenosti vysokého napětí.
Přispěvatel: Karel Kosina 22.06.2005, 11:20

Nevím to na 100%,ale myslím že se udávalo jak již uvedeno 1mm/1kV a doplním při teplotě 20°C a relativní vlhkosti 40%,což se dá říct že je to v našich klimatických podmínkách "suchý" vzduch.



Název: Re: Jaká je přeskoková vzdálenost při napětí 1 kV ve vzduchu?
Přispěvatel: Jaroslav Molák 24.06.2005, 04:33

Pane Rosenstein,
váš dotaz ohledně přeskokové vzdálenosti není dostatečně srozumitelný.
Se zvyšujícím napětím se přeskoková vzdálenost nezvětšuje jak uvádíte, ale naopak zmenšuje.Při přeskocích hraje roli nejen jednoduše řečeno vlhkost vzduchu, ale zejména, opět zjednodušeně řečeno, tvar obou předmětů různého potenciálu při přeskokovém ději. Mimochodem i diskutovaný 1 mm/1 kV neberte vážně.K přeskoku v oblasti vn dochází tehdy, když cesta výboje se stává pro tento vodivou, t.j. je zionizována.
Ve školních lavicích se názorně žákům demonstrují výboje na předmětech vzájemných kombinací hrotu a plochy, při různých potenciálech.K ritickou je přiblížení dvou hrotů různých potenciálů.V  praxi se přeskoky v oblasti do 1 kV neuvažují, protože vzdálenost není kritická, většinou dojde k dotyku, ale při vyšších napětích je situace jiná, ale ta vás nezajímá. Celá problematika je složitejší po fyzikální stránce a v oblasti předpisů se přeskokové vzdálenosti promítají např.v  předpisech bezpečnostních .  
S pozdravem hezkého dne J.M.



Název: Re: Jaká je přeskoková vzdálenost při napětí 1 kV ve vzduchu?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 24.06.2005, 09:28

To Molák: Nemáte pravdu je to přesně naopak. Se zvětšujícím se napětím se snad samozřejmě zvětšuje i přeskoková vzdálenost, ne? Pokud bereme za přeskokovou vzdálenost takovou, při které dojde k narušení elektrické pevnosti vzduchu a dojde k výboji.



Název: Přeskoková vzdálenost 1kV
Přispěvatel: Karel Lipkovský 30.06.2005, 23:52

Je naprosto jasné, že se zvyšujícím napětím je i silnější ionizace mezi vodiči, a tím je vetší "přeskoková vzdálenost",  tedy vzdálenost, kdy ionizace dosáhne kritické hodnoty a dojde buď k přeskoku, nebo k výboji. Souhlasím, že záleží na tvaru předmětu, a okolních vlivech. Vzdálenost při napětí 1kV je opravdu malá. Jedná se už spíše o dotyk, u tvrdších zdrojů dojde k el. výboji a přitavení obou konců drátu k sobě. Záleží také jestli se jedná o napětí střídavé či stejnosměrné. Již tři roky pracuju na teslově transformátoru, tedy s vn a VVN. Z vlastních výpočtů a zkoušek jsem dospěl k číslu 1,5 - 3kV na 1mm vzdálenosti ve vzduchu, při sinusovém napětí 50Hz. Záleží nejen na vlhkosti, ale i na rychlosti proudění vzduchu mezi elektrodami. Při návrhu izolantu vždycky beru tu nejhorší možnost, teda 1,5kV (nebo Vašich tabulkových 1kV) na 1mm.