Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Michal Melzer 01.09.2021, 20:27



Název: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 01.09.2021, 20:27

Mám CE certifikovaný PC zdroj s uvedeným rozmezím 100/240V 60/50Hz a v zásuvkách mám 250V.

Je evidentní že zdroj pod tímto napětím nepracuje správně.
ČEZ se hájí tím že je v toleranci což je asi pravda dle toho, co jsem zde na fóru načetl ale proč tedy výrobce neuvádí maximální proud na výrobku pokud je schopný ho snést a je na něj certifikovaný?

Nebo je v označení výrobku 100/240V také nějaká skrytá tolerance?



(Původní nesmyslná otázka zněla: "Tolerance 240V u CE certifikovanéh o zdroje?").


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Václav Třetí 02.09.2021, 10:13
Hodnoty na štítku přístroje jsou jmenovitá napětí, ty mají toleranci +/-10%. Zařízení označené 240V musí spolehlivě pracovat v rozsahu 216 až 264V.

V ČR je jmenovité napětí sítě 230V s tolerancí 207 až 253V. Proč zdroj nepracuje správně při 250V  bude třeba hledat někde jinde, možná přímo jako závadu v něm.

Co se týká proudu (odebíraného ze sítě) u spínaných zdrojů - to je problém, který by byl na delší rozbor. Většina výrobců obvykle udává proud maximální.

A ještě otázka,. Jak se projevuje, že zdroj nepracuje správně?


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 02.09.2021, 22:21
Na počítačové skříni odešla dioda která je napájená ze zdroje 5V. Pokud do zásuvky zapojím ventilátor (220-240V 50W) a spuštěný ho vytáhnu ze zásuvky, PC přehraje zvuk jako kdybych zapojil zařízení do USB postu.
Nefunkční paměti RAM. Celkově PC během zátěže nemá výkon.
Během posledních 8 měsíců je to třetí PC které jsem kupoval. Bydlím v panelákovém bytě a mám nové rozvody v mědi. Na starém PC jsem nikdy takové problémy neměl, ale tento PC měl také podstatně menší odběr, odhaduji tak 350W kde tyto současné budou výkonnější.
Pozval jsem i RT aby provedl kontrolu a prý je vše v pořádku bohužel jsem u toho nebyl přítomen.
Zrovna dnes jsem dostal vyjádření od ČEZu že provedli měření a vše je v normových hodnotách.
Pak už mě napadá jen že je špatný elektroměr mám digitální jako jediný na patře. Nevím kde Čez prováděl (měl by provádět) meření, ale jsem si jistý že to nebylo u elektroměru.
Mě přijde zvláštní že 50W ventilátor vytažený ze zásuvky donutí PC přehrát zvuk, když vezmu v potaz že pouze grafická karta má odběr 220W jaký má její odběr vliv na 5V na desce to nevím ale myslím že to nedělá dobrotu.
Dále si myslím že takový zdroj by vůbec neměl pustit k PC hardwaru jakékoliv přepětí. Bohužel nevěřím že jsem 3x po sobě narazil na vadné kusy výrobků proto hledám problém v elektrické síti.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: M S 02.09.2021, 23:23
Chcel som napísať, že hľadáte v zlej kope sena a znie to ako nekvalitný PC zdroj. Potom som si pozrel priloženú fotku. EVGA nie je úplne zlá značka, ale majú svoje muchy, dá sa vybrať aj lepšie. Aká je inštalovaná grafika? RTX 3080/3090? EVGA 850 GA boli zvolávané výrobcom a menené za verziu v novej revízii, prípadne za 1 kW modely.

Ide o tri nezávislé PC zdroje po sebe? Všetky EVGA?

Čo sa týka USB notifikácie pri vytiahnutí iného spotrebiča - viete ju izolovať? Ak je PC zapojené cez predlžovačku, vyhodiť a napojiť napriamo. Odpojiť od PC všetko okrem napájacieho kábla a prípadne slúchadiel ak neviete zvuk prehrať cez Bluetooth a následne skúsiť trik s ventilátorom.

Ak USB notifikácia nezmizne, skúste zobrať PC aj ventilátor k známemu a vyskúšať tam.



Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Pavel Sovička 03.09.2021, 10:12
Pokud do zásuvky zapojím ventilátor (220-240V 50W) a spuštěný ho vytáhnu ze zásuvky, PC přehraje zvuk jako kdybych zapojil zařízení do USB postu.
Tento zvuk je obecně indikace připojení/odpojení jakéhokoliv zařízení. Nemáte náhodou souběh nějakých vedení (např. ethernet) spolu se silovými rozvody/prodlužkami? Není moc pravděpodobné, že by problém zdroje s vyvolaným přechodovým dějem vedl zrovna na indikaci nového zařízení. Každopádně se jedná o projev, kdy PC pracuje a Windows je schopen to zaznamenat. Doporučuji sledovat správce zařízení během odpojení a pokusit se zjistit, které zařízení vyvolalo tuto indikaci. Záznam o této události může také být v "Prohlížeči Událostí",  záložka "Systém".

Nefunkční paměti RAM.
Při nefunkční RAM se PC vůbec nezapne. Pokud "nevidíte" jeden z modulů může být problém i jinde než jen v samotné RAM (základní deska, procesor). Chtělo by to více informací než jen "nefunkční RAM".

Celkově PC během zátěže nemá výkon.
Při problému na zdroji se PC obvykle hned vypne, občas se nezapne anebo náhodně havaruje. "Nemá výkon" v pojetí PC (tzn. "běží pomalu") spíše naznačuje problém s přehříváním, při kterém se omezuje výkon procesoru/grafické karty. Zde by pomohlo měření teploty, např. programem "Open Hardware Monitor".

Během posledních 8 měsíců je to třetí PC které jsem kupoval.
Byly všechny PC úplně jiné, anebo jste přenášel některé komponenty (např. CPU, základní desku, skříň, atd.).

Dále si myslím že takový zdroj by vůbec neměl pustit k PC hardwaru jakékoliv přepětí.
Bohužel problémy se stávají, jak na konkrétních kusech tak i v v návrhu. Momentálně je živá kauza "vybuchujících" zdrojů od firmy Gigabyte (což také není zrovna neznámý dodavatel):
https://www.youtube.com/watch?v=7JmPUr-BeEM (https://www.youtube.com/watch?v=7JmPUr-BeEM)

Na stejném kanálu se nachází i video od EVGA 750GT Supernova (podobný zdroj k vašemu) jako vzor funkčního zdroje.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 03.09.2021, 19:49
Dnes jsem dnes zkoušel to s tím ventilátorem a bylo jedno jaké kombinace zkouším ale PC zvuk nepřehrál ani jednou. Protože mi přišel dobrý ten nápad snažit se to provést na odpojených zařízeních do USB, LAN atd. No bylo jedno co bylo nebo nebylo k PC připojené prostě nic, zkoušel jsem to tak 50x.
V zásuvkách během testování 239-240V. To mě vede k myšlence že sem opravdu ČEZ dodává nekvalitní elektřinu v určitou denní dobu. Protože pokud by to bylo HW tak je problém konstantní a teď jak je donutit aby to opravili.

K těm pamětem RAM: odešly 2x8Gb Kingston Predator HyperX - ano PC s nima ani nenabootuje budu je reklamovat
Za těch 8 měsícu mi na PC odešlo: 2x8Gb ram, CPU ryzen 5600x, Case Corsair. (ty ramky mám potvrzené ze servisu že jsou špatné ale nějakou dobu fungovaly)

Zdroje jsem používal seasonic Focus 550W, seasonic Focus 650W, a poslední je EVGA se všemi se PC choval stejně. Jediné co přenáším ze starých PC jsou disky SSD. Testoval jsem to i pouze s jedním úplně novým.
Dnes po tom co PC nepřehrál ten zvuk jsem provedl testování pro moje aplikace a musím říct že PC je v pořádku, minimálně se dá říct, že je to použitelný stroj, bohužel se bojím že to jen dočasně.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 03.09.2021, 20:09

V zásuvkách během testování 239-240V. To mě vede k myšlence že sem opravdu ČEZ dodává nekvalitní elektřinu v určitou denní dobu. Protože pokud by to bylo HW tak je problém konstantní a teď jak je donutit aby to opravili.


Velmi jednoduché řešení. Stížnost na nekvalitní dodávku, následuje osazení průběhového měření v předávacím místě a následuje případná oprava.
Pokud se nic neprokáže, nejspíš to zaplatíte, obdobně jako při ověřování měřidla.
Faktem zůstává, že největší škody v síti páchají spínané zdroje a střídače, s tím distributor moc nezmůže, podobné kolísání se řešilo v jedné lokalitě na kraji obce, kde lidem praskaly žárovky. Příčinou byla FVE na střeše jednoho z domů, kdy majitel naladil střídač na 250V, aby procpal co nejvíc do sítě. Ve výsledku byly špičky i 260V. Následovala pokuta pro majitele FVE a u sousedů velmi stoupl v oblibě...


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Olda Pořádek 03.09.2021, 20:42
V dnešní době má někdo na vsi žárovky a ne LED? ;-)

Tam světlo zakolísá i když soused zapne sporák.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 03.09.2021, 21:07
Vzhledem k tomu že již od ČEZu mám vyjádření že provedli měření a vše je v normě tudíž se jim nedá věřit. Existují firmy co mohou provádět taková měření a co by mělo být předmětem měření kromě V a Hz ? Klidně si to zaplatím sám ale ČEZu nevěřim.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Olda Pořádek 03.09.2021, 21:18
A co chcete jakoze merit?

Pokud byste rad meril prubeh napeti v case do grafu, abyste videl, jestli nekdo zapina a odpina nejake velke spotrebice na vasi vetvi, ale to nevim jak huste jde nastavit vzorkovani, tak naklady vidim tak na 1300 za SDS jednotku + cidlo.

Je k tomu i android aplikace a rocni grafy by mely byt neomezene huste. Primarne to ma spinaci relatka, 15 teplomeru, odecitani elektromeru pres So bus, vodomeru a plynomeru, ale i na monitoring napeti anebo i proudu (s proudovymi civkami) to lze vyuzit.

Kazdopadne se domnivam, ze (pokud ve vasem pripade vedeni 230V i telefonni neni u vas vzduchem a pripadne blesky by mohly zavinit prepeti) dobrou filtraci musi poskytovat sam spotrebic, tedy vas PC zdroj, ten nych vymenil jako prvni a jako druhou tu grafiku, pripadne i desku. Zatim to muzete reklamovat, a prodejce by vam mel prokazat, cim je to zavinene.

Mozna by to slo vylepsit nejakou aktivni UPSkou?

Ps: nedavno jsem videl mikrovypadek ze i ledky viditelne vyply/pohasly, ale modem to vydrzel a nerestartoval se, jednak ve zdroji jsou kondenzatory a asi i stabilizatory a to same pak na desce, kde se pres stabilizatory a i dalsi kondenzatory to napeti 12V meni na 5V, noveji vetsinou uz jen 3,3V nebo jeste mensi.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 03.09.2021, 22:18
Vzhledem k tomu že již od ČEZu mám vyjádření že provedli měření a vše je v normě tudíž se jim nedá věřit. Existují firmy co mohou provádět taková měření a co by mělo být předmětem měření kromě V a Hz ? Klidně si to zaplatím sám ale ČEZu nevěřim.
Kdyby tam problém byl, analyzátor by to zaznamenal. Navíc byste nebyl jediný, kdo by nějaké potíže zaznamenal, takže bylo-li provedeno měření analyzátorem, musely by být zaznamenány flikry, stejně jako tzv. napěťové události. Pokud jste si stěžoval jen na podpětí/přepětí, přeměřili jen to.
Ne vždy je totiž problém v síti distribuce, někdy vzniká až v instalaci zákazníka, proto měření v HDS nemusí ukázat žádnou zásadní odchylku.
Navíc v DTS (pokud není dožívající před rekonstrukcí) je trvalé měření, které by problém zaznamenalo ve svých registrech.
Měřitelných parametrů je víc, než U a f, záleží na použitém analyzátoru.
Ten si můžete pronajmout a řešit přímo dotčenou zásuvku, jen musíte sehnat firmu, či RT, která má alespoň základní logger.
Měření ve vaší instalaci může provádět kdokoli, kdo takový měřák má.



Je k tomu i android aplikace a rocni grafy by mely byt neomezene huste.
Skutečný analyzátor na droidu fakt nefunguje... ;)


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Olda Pořádek 04.09.2021, 11:22
Ne to co jsem popisoval je zařízení s obchodním názvem SDS, A jednalo by se pouze o logování I, U, případně jiných hodnot.

Ta aplikace pouze zobrazuje údaje z cloudu, primárně funguje webové rozhraní ať už k zařízení a nebo k cloudu..

Zase je to věc za pár korun - od 1200,- se spoustu možností, primárně logování elektroměru vodoměrem a plynoměru teploměru a jiných hodnot


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 05.09.2021, 12:32
Kazdopadne se domnivam, ze (pokud ve vasem pripade vedeni 230V i telefonni neni u vas vzduchem a pripadne blesky by mohly zavinit prepeti) dobrou filtraci musi poskytovat sam spotrebic, tedy vas PC zdroj, ten nych vymenil jako prvni a jako druhou tu grafiku, pripadne i desku. Zatim to muzete reklamovat, a prodejce by vam mel prokazat, cim je to zavinene.

Zkoušel jsem již tři zdroje nemá smysl kupovat další. Pokud to budu reklamovat a výrobce to připojí ke kvalitní elektrické energii na nic nepřijde. Přece fakt že je to schopné někdy fungovat a někdy ne naznačuje spíše problém s el. energií než vadný výrobek.
Již třetí den jsem v zásuvce nenaměřil víc než 240V (před tím vždy tak okolo 250V) to znamená že ČEZ reaguje na moje stížnosti.
Já bych potřeboval provést vlastní měření co jsem koukal povolené odchylky na frekvenci max 1% a nevěřím že to je jediná vlastnost el energie. kterou by měl dodavatel dodržovat.



Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Václav Třetí 05.09.2021, 13:19
Pro spínané zdroje je odchylka kmitočtu nezajímavá a je nesmyslné se jí zabývat. Přesný kmitočet je důležitý zejména pro energetiku. Navíc kmitočet je záležitost, kterou neovlivní rozvody ve vaší obci ani distribuční (obecní) transformátor. V jednotné (propojené) celoevropské energetické síti způsobil naposledy problém výpadek elektráren v Kosovu a kmitočet se snížil o1/2%,  tedy 0,25Hz.

Kvalitní spínaný zdroj je schopen si poradit s mnoha problémy a odchylkami v napájení. Já bych pozornost upřel k možným poruchám a chybám ve vlastních rozvodech domu - bytu. Špatný kontakt vodiče N (PEN) na přívodu do objektu nebo ve vlastním rozvaděči umí při třífázovém připojení zničit hodně spotřebičů. Způsobí například také rozdílná napětí v jednotlivých fázích, které může jít až do extrémů od 0 do 400V. V některé fázi je pak přepětí, v jiné podpětí, máte-li v domě k dispozici všechny tři fáze, je potřeba je měřit všechny.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 05.09.2021, 13:45



Již třetí den jsem v zásuvce nenaměřil víc než 240V (před tím vždy tak okolo 250V) to znamená že ČEZ reaguje na moje stížnosti.
Já bych potřeboval provést vlastní měření co jsem koukal povolené odchylky na frekvenci max 1% a nevěřím že to je jediná vlastnost el energie. kterou by měl dodavatel dodržovat.


Čím to měříte? Rozdíl hodnot u levných měřáků v režimu AC, způsobí i větší kapacita v obvodu.
Průběhové měření by vám ČEZ osadil do HDS, protože to je jejich poslední majetek.
Dále se jedná o instalaci ve vlastnictví SVJ, či pronajimatele.
Právě tato část bývá občas zanedbána a problém plovoucí nuly by mohl způsobit popisované kolísání.
Jenže zase říkáte, že na místě byl RT, předpokládám tedy, že výstupem byla RZ a v této uvedena hodnota Zs v HDS a v zásuvce, případně v dalších místech po trase HDV.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Olda Pořádek 06.09.2021, 22:09
No jisteze nebyla, mel jsem taky tu cest s revizakem, dodnes cekam na zpravu!

Jestlize on tvrdi, ze vytahne z elektricke zasuvky vetrak 50W tedy maleho prikonu a jeho PC mu na to reaguje, no tak to je tedy dost vtipny a prijde mi to jako blbina.

Natahnul bych si prodluzovaci privod 3x2,5mm2 rovnou z jistice z bytoveho rozvadece k PC a sledoval, zda se vyskytnou jakekoliv potize.

Az pak bych se rozhodl, zda potrebuji revizaka na barak anebo budu logovat udajne prepeti (neboli vykyvy napeti) do nejakych tabulek a pak to omlatim o hlavu distributorovi .

Mozna ma nekdo lepsi napad? Pochybuji. 250V je v norme a zrejme je pobliz trafostanice.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Tomáš Žabka 07.09.2021, 07:28
Nebudu řešit kvalitu sítě ČEZ, kvalita sítě není určena jen napětím to je jen jeden z parametrů viz norma
"
ČSN EN 50160 ed.3 - Charakteristik y napětí elektrické energie dodávané z veřejných distribučních sítí

1.2 Předmět normy
Předmětem této evropské normy je definování, popis a specifikace charakteristik napájecího napětí týkající se:
a) kmitočtu;
b) velikosti;
c) tvaru vlny;
d) symetrie třífázových napětí.
Tyto charakteristik y za normálního provozu napájecího systému kolísají vlivem změn zatížení, rušení vyvolaným určitým zařízením a výskytem poruch, které jsou většinou způsobeny
vnějšími vlivy.

Charakteristik y se mění v čase náhodně ve vztahu k libovolnému místu napájení a náhodně pro každé místo napájení ve vztahu k danému časovému okamžiku. Vzhledem k této proměnlivosti mohou být očekávané hladiny charakteristik překročeny v malém počtu případů.

Některé z těchto jevů ovlivňujících napětí jsou obzvláště nepředvídateln é, což ztěžuje udání závazných hodnot pro odpovídající charakteristik y. Hodnoty udané v této normě pro charakteristik y napětí, jako jsou např. poklesy a přerušení napětí je proto zapotřebí podle toho interpretovat.
"

Standartní uživatel nemá vybavení na to, aby byl schopen kvalitně vyhodnotit kvalitu dodávané energie. Používájí se na to analyzátory sítě se záznamem, cena těchto zařízení jde přes 100tis.

Ve vašem případě pokud se zabýváte sestavováním PC a potřebujete kvalitní sít a nevíte už kudy kam, tak ideální řešení je ONLINE UPS. Ta pracuje tak, že vše co přijde, tak usměrní a na svém výstupy zase "vystřídá" vytvoří novou síť. Tato ONLINE UPS má na svém výstupu parametry, které by se neměli nijak zásadně měnit a neměly by nikam "ustřelovat".


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Olda Pořádek 07.09.2021, 09:07
O UPS jsem mu psal už 03.09.2021, 21:18

Ale měla by být fakt kvalitní, protože levná offline ÚPS mi málem zapálila byt, při dlouhotrvající m výpadků, není byl připojen nějaký hloupý italský výrobek, a ten se úplně roztekl! Zřejmě bylo tak špatně navržený že při příchodu “hranaté sinusovky” tam došlo k nějakým podivným procesům A když jsem přišel dom, elektrárny měli ještě stále vypnuto, tak jsem se divil co to tam smrdí a už skoro začínal požár! Ten krámu byl na upsce aspoň 5 hodin a doutnal…

Aspoň že ty italsky plasty byly nehořlavý


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 11.09.2021, 16:29
Nikdy jsem se nesetkal s Online UPS - koupil jsem : FSP Fortron UPS Champ 1000 VA rack 2U
Nejsem jediný kdo má tyto problémy a prý to UPSka nevyřeší. No nikdo z nich na těch forech nepsal o online UPS
Když jsem nastavil výstupní proud 220V (základní nastavení je 230V) tak normálně to je neuvěřitelný rozdíl i monitor ukazuje snad hezčí barvy.
Ta UPSka normálně pozná jestli je přívodní proud OK a když ne tak to přepne do modu že to filtruje. A u mě to opravdu nenechá běžet ze sítě ani 3 vteřiny nevím co se jí nezdá. No každopádně doufám že to takhle vydrží na furt.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Václav Třetí 11.09.2021, 17:00
Vážený pane, pletete si proud a napětí.

 Pokud Vaše zařízení má  "hezčí barvy" při použití napětí 220V než při jmenovitém 230V, tak věru nevím, co si o tom mám myslet. Co má na štítku ten váš zázračný monitor? Pokud to je 230V (což by mělo být na každém zařízení vyrobeném od roku 1993, protože také od toho roku bylo jmenovité síťové napětí upraveno na 230V),   měl by bezchybně pracovat v rozsahu 207 až 253V, Pokud tomu tak není, je vadný!

Proč je on-line UPS stále v chodu - jednoduché vysvětlení, svým nastavením na 220V jste ji k tomu donutil.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Michal Melzer 11.09.2021, 18:24
Na štítku monitoru stojí input : 100-240V 1,2A 50-60Hz
Jedná se o nový monitor ASUS TUF Gamnig VG259QM cena cca 10tis.
To znamená že monitor bude pracovat v rozmezí 100V-240V o 253V není nikde ani jedna zmínka. To z mého pohledu neznamená že nebude pracovat při 253V ale otázka je při kterém napětí bude mít nejlepší vlastnosti. Já vám mohu potvrdit že při konstantních 220V jsou lepší barvy než když je napájen ze sítě kde mám nějakých 240V což je blízko limitu uvedeném na štítku tohoto výrobku. A kdyby výrobek byl stavěný na 253V (nebo 245V) nevidím jediný důvod proč by to výrobce neuvedl na štítek výrobku. Nebo to nenapsal někam do specifikace.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Václav Třetí 11.09.2021, 18:42
Vážený pane, vy nečtete nebo nechápete co čtete.

Hned v první odpovědi jsem se vám snažil vysvětlit, že zařízení  mající na štítku 240V (jmenovité napětí) musí vydržet a bez problémů pracovat v rozsahu 216 - 264V, ve Vašem případě se jedná o zařízení, které je konstruované na provoz s napětím mezi 100 až 240V, takže musí fungovat už od 90V (-10%) až do 264V (+10%) bez jakýchkoliv omezení. Zmínka o možné toleranci vstupního napětí se na štítek přístroje neuvádí, je dána výrobkovými a obecnými normami, někdy je uvedena tolerance v návodu na použití. Zařízení obsahuje spínaný zdroj, který řídí výstupní napětí pro obvody přístroje ve zpětnovazební smyčce, takže napětí pro jednotlivé obvody je stabilizováno v celém rozsahu napájení.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 11.09.2021, 19:35
Ještě trochu jinak...
Kvalitu dodávek stanoví ČSN EN 50160, velikost napětí ČSN IEC 38. Obě doporučuji prostudovat.
Výrobce uvádí vždy jmenovité napětí, stejně jako dodavatel uvádí jmenovité napětí.
Rozsah 100-240  je dán globalizací, aby fungoval jak v např. Kanadě (120),  tak v Austrálii (240). Mimochodem do IEC 38 měla 240 i Francie a Británie, čili tam bylo možné mít v zásuvce 264V a spotřebiče to musí ustát.
Stejně tak, jako když číňan vyveze monitor do Austrálie.
Když si přečtete návod či datasheet, bude tam i odkaz na výrobkovou normu.
V této si pak můžete dohledat toleranci hodnot napájecího napětí, což je něco jiného, než napětí jmenovité.
K tomu zdroji, jak jste psal výše, když mně ještě bavilo skládat si PC, měl jsem měřák Dr.Power ATX, který se zapojil mezi výstup zdroje a desku. Doporučuji pořídit.
Docela jsem se občas podivil.
Jinak když jsme u těch tolerancí, tak ATX přiznává tolerance +-5 a +-10, podle výstupu.
U spínaného zdroje slušné konstrukce nemá velikost vstupního napětí v mezích tolerance, vliv na napětí výstupu.


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: M S 11.09.2021, 20:18
Výber UPS je fajn, ide o online verziu s pure-sine výstupom, takže aspoň to.

Monitor meniaci farby? No.. nepoviem, že to nie je možné, už som videl všeličo. Nainštalovanie stoviek lacných čínskych LED svetelných zdrojov v jednej firme totálne rozbilo funkciu niektorých tlačiarní. Ak chcete Vášmu tvrdeniu dodať trochu váhy, požičajte si kolorimeter, povedzme Xrite. Snáď máte známeho grafika.

Bez toho, aby sa u vás zastavil niekto s analyzátorom siete (alebo aspoň osciloskopom a znalosťami ako s ním narábať) je presná analýza prakticky nemožná.

Po návšteve RT bola výstupom správa? Ak nie, nemali ste platiť, ale to už teraz veľmi nepomôže.

To, že sa UPS hádže do HLS alarmu je očakávané - nastavili ste 220 VAC výstup. Default nastavenie pre HLS alarm je +12 V, takže 232 V a vyššie spustí alarm. Uvedené platí len ak je UPS v ECO režime - ak je vstupné napätie v nastavenom rozsahu, aktivuje sa bypass a vstupné napätie sa pripojí priamo na výstup. Ak nie je aktivovaný ECO režim a aktivujete Bypass ručne, pri 264 V na vstupe sa deaktivuje pre ochranu pripojených zariadení.

Každopádne, ak inštalácia UPS vyriešila technické problémy, môže ísť aj o bordel v sieti produkovaný povedzme susedom. Alebo už naznačené problémy so spojom PEN. To by odhalil kvalitný revízny technik.

Doplňujúca otázka - problémy sú len s PC? Žiadna iná elektronika? Nemení sa jas žiaroviek pri zapnutí tepelných spotrebičov v kuchyni a podobne?


Název: Re: Proč výrobce neuvádí maximální proud napájecího zdroje pro 100/240V?
Přispěvatel: Václav Třetí 12.09.2021, 00:23
Abychom se dostali k dotazu tak, jak byl míněn, tak si zopakujeme:

Původní dotaz v prvním příspěvku tazatele:
Nebo je v označení výrobku 100/240V také nějaká skrytá tolerance?

 Původní nadpis tématu:
 Tolerance 240V u CE certifikovanéh o zdroje?

Stávající upravený nadpis:
Proč výrobce neuvádí maximální proud zdroje pro 100/240V?

Jak by měl nadpis znít, aby co nejlépe vystihoval tazatelův problém:
Proč výrobce neuvádí maximální síťové napětí napájecího zdroje označeného 100 - 240V?