Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => ZÁLOŽNÍ ZDROJE => UPS -> generátory ... => Téma založeno: bibibo 23.11.2011, 19:34



Název: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: bibibo 23.11.2011, 19:34
Počas plánovaného výpadku verejnej sieti sme si do firmy požičali elektrocentrál u 5kW. Pripojili sme na to UPS - line interactive 1000VA a cca na 2 sekundy UPS bežala na sieť a hneď sa prepla na batériový režim. Výrobca elektrocentrál y tvrdí, že výstup je sínus a je stabilizovaný. S UPS pravdepodobne problém nebude, pretože som sa s tým už stretol ale s iným typom UPS. V čom môže byť problém ?

Původní otázka:  Elektrocentrál a a UPS ?


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: Martin H. 23.11.2011, 21:22
UPS-ky zvyčajne majú nejaký monitorovací výstup (USB, serial, Ethernet) a po pripojení k PC s vhodným softwarom dokážu hlásiť stav a dôvod prepnutia. To by vám mohlo pomôcť pri pátraní po príčine.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: Milan Hudec 23.11.2011, 21:29
Problém je to poměrně na osvětlení složitý.
Obecně se dá říci, že UPS a centrála se rádi nemají "jojo" efekt.
Problém se dá obecně vyřešit nasazením výkonější centrály.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: bibibo 23.11.2011, 21:59
Na software som to zapojené nemal, ale toto je nejaký základný model a predpokladám, že mi nahlási Input out of tolerance. Napätie a frekvenciu som odmeral a bolo všetko v norme. To, že je potrebné predimenzovať generátor viem. U malých UPS je to tuším 1,5 násobok výkonu UPS. Toto je však v tomto prípade dodržené.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: SMILEK 23.11.2011, 22:45
Ta centrála má zpětnou vazbu, která zajišťuje vyrovnávání frekvence a napětí na výstupu. 5kW centrála má poměrně malou (mechanickou) setrvačnost a tedy dochází k rychlejším změnám U a f, což se zde (byť tlumeno zpětnou vazbou) přenáší na výstup. A ta UPS ve snaze reagovat na měnící se podmínky na vstupu mění vstupní impedanci a tím nutí centrálu k dalším reakcím díky výše uvedené zpětné vazbě. Tím obvykle dochází k takovým změnám napětí,  že se UPS odpojuje. Někdy může pomoci zvýšení vstupní tolerance napětí UPS (bývá to volitelné),  někdy jiná kombinace Centrála-UPS. Ale obecně pomůže (jak již uvedl p.Hudec) zvýšit výkon centrály  ;).

PS: Odměřit napětí a frekvenci měřákem není totéž jako změřit tytéž průběhy rychlým analyzátorem :). To zde může také hrát svou roli. A s ohledem na to, jak většinou probíhá regulace u malých centrál, je ten 1,5 násobek také spíše zbožné přání.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 23.11.2011, 22:48
Přesně jak naznačil Milan Hudec.
Musely byste mít centrálu s hodně velkou výkonovou rezervou a nejlépe centrálu, kde je generátor a střídač s dobrou a rychlou regulací výstupního napětí podle zatížení.
U "obyčejné" elektrocentrál y je "pomalá automatická regulace"

Vypadne základní napájení, naběhne UPS.
Přivedete napětí z elektrocentrál y, UPS to vyhodnotí jako přítomnost napájení, vypne střídač (měnič),  přepne zařízení na přívod (z elektrocentrál y) a začne nabíjet vestavěné AKU baterie.
Tím dojde k poklesu napětí na výstupu elektrocentrál y.
Než to elektrocentrál a vyrovná, přepne se UPS (zapne střídač).
Tím se odlehčí elektrocentrál a, napětí stoupne, UPS to opět vyhodnotí jako přítomnost "sítě",  opět je zatíží,...
A tak pořád kolem dokola.

V lepším případě to takhle cykluje a nedá se to provozovat.
V horším případě něco "odejde",  v nejhorším případě u elektrocentrál y, kde je jen spalovací motor, generátor a "pomalá automatika" může při odepnutí UPS špička způsobit poškození nějakého spínaného zdroje. Právě spínané zdroje vůbec nemají rády skokové zvýšení napájecího napětí!

UPS a centrála není dobrá kombinace.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: František Šohajda 24.11.2011, 08:04
Vyrábí se lepší "centrály" tzv. digitální, mají lepší průběh výstupu (inventorové)....ale jsou asi do caa 2kW....
Jsou určeny pro "jemnou" elektroniku (jak hlásá návod)....jsou i dražší !
Možná by to bylo lepší ??
5kW to určitě nemají ...?


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: bibibo 24.11.2011, 09:10
Bolo to skúšané aj s digitálnou centrálou od firmy Heron, ale už neviem aký bol jej výkon. Samozrejme, že to tiež nefungovalo. Asi to bude tou pomalou reguláciou aj keď som to meral, tak až teká výrazné poklesi napätia som nezaznamenal. Ďakujem zatiaľ všetkým za odpoveď.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: pif 24.11.2011, 09:17
Otazka:
nepomohlo keby sa centrala zatazila nejakou odporovou zatazou (~1kW) a k tomu pripojit UPS ? Z popisu to vyzera len na jednorazovovu akciu...


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: bibibo 24.11.2011, 13:14
Bola to jednorázová akcia, ale rád by som vedel prečo sa to stalo, aby som nabudúce neotravoval známych aby nám požičali centrálu.


Název: Re: Proč nám UPS odmítá provoz na elektrocentrálu?
Přispěvatel: Patrik Augustin 25.11.2011, 22:03
otazka zní jestli ta centrála měla opravdu výkon 5kW. Pokud jsou to centrály od Heronu a podobných výrobců tak zapomeňte na nějakých 5kW spíš bych to tipnul na necelé 3kW. Bohužel v dnešní době jsou na trhu centrály s úžasnými parametry, ale skutek utek. Jednu takovou 6kW mám v dílně na stole. Sotva utáhne dvě rozbrusky a když jsme na 3f zásuvku napijili motor od Gedy tak to s tím ani nehlo. Když jsem ji rozkuchal (bohužel odešlo rotorové vinutí) tak už  přesně vím co z ní dostanu (skoro nic). Takže jestli centrálu, která má něco utáhnout tak musí mít generátor na přírubě a na generátoru štítek s výkonem a ostatními údaji (např.altik MECC ALTE SPA). Jinak je to na nic. Kvalitnií centrála bohužel není nic levného. Dneska už bych do ničeho jinýho než do Hondy nešel. Holt každá zkušenost něco stojí (hlavně vyhozený peníze za šunty).