Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Pavel O. 22.08.2021, 12:58



Název: Jaké dokumenty musí mít 1ks prototypu bez uvedení na trh?
Přispěvatel: Pavel O. 22.08.2021, 12:58
Oslovila mě firma s poptávkou vývoje elektroniky do jejich prototypu.

Nikde jsem nebyl schopný dohledat, jak to je s ověřováním a zkoušením při výrobě 1ks bez uvedení na trh. Předpokládám, že „výchozí revize“ mi nepomůže, protože na prototypu nebude CE. Tedy co musím splňovat?

Zjednodušeně, chtějí tam nějaké PID regulátory a regulaci akčních členů. Plastová krabice s DIN lištou, uvnitř 24V zdroj pro akční členy (hotový),   12V zdroj pro elektroniku (hotový),   několik PLC (hotové),   WAGO pro rozvod 230V, moje PCB obsahující jen pár drobností, výhradně napájená ze zmíněných 12 a 24V (ta musí být zakázková).
Zdroje musí být na DIN, 24V/480W jako adaptér neseženu…

Teď jak to vyřešit papírově?

Vyroben bude teď jeden, maximálně 2 kusy (do jednoho zařízení). Sériová výroba, ani uvedení na trh nebude (aspoň o tom nevím). Vše je teď striktně B2B.

Mnou dodaný prototyp není/nebude schopný fungovat bez vestavění do jejich produktu, není to samostatné zařízení. Zároveň nejsem schopný už ovlivnit/pohlídat, jak jej do zařízení nainstalují a jak s ním budou následně nakládat.

Firma o vývoj má zájem, chce zařízení, podepíše mi víceméně cokoliv. Nicméně 100 tisíc na zkušebnu, pro 1ks nedá.

Co tedy sepsat, abych byl krytý a zároveň firma dostala svůj prototyp?


Název: Re: Jaké dokumenty musí mít 1ks prototypu bez uvedení na trh?
Přispěvatel: Petr Matuška 23.08.2021, 12:45
Pokud to chcete dělat pořádně, tak se  prohlášení o shodě nevyhnete. Viz zákon 22/1997 a 90/2016. Ale existují konzultační firmy, které vám mohou vytvořit aspoň dokumentaci k posouzení shody. Nebo si můžete vytvořit dokumentaci sami. Pokud jste dost pevní v kramflecích. V podstatě prokazujete souhlas s platnými evropskými nebo harmonizovaným i normami a právními předpisy platnými v EU (pokud by to bylo jen pro Česko, tak značka CCZ a normy a zákony české (NV 117/2016, 118/2016, normy pro instalované přístroje - ty budou v prohlášení o shodě těch přístrojů, ...)). Pak ještě protokol o měření EMC. Na to jsou také specializované firmy.
Státní zkušebna vám to udělá na klíč, ale nechá si za to patřičně zaplatit.
Další otázka je, jakou dokumentaci po vás bude požadovat zákazník a jestli si nechá svoje zařízení včetně vašeho rozvaděče znova certifikovat.