Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: bartol 31.05.2005, 23:44



Název: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: bartol 31.05.2005, 23:44
V našem rodinném domě provádíme rekonstrukci elektroinstala ce.
Ve sklepení máme místnost, ve které bude připojen bojler (příkon zatím nevíme) a poblíž ještě automatická pračka.
Místnost bude určena především k častému praní a také k obsluze bojleru.
Chtěl bych se zeptat, zda by měl mít bojler "sporákovou kombinaci" nebo nějaký vačkový spínač a zda musí být místnost jištěna proudovým chráničem s vyb. proudem 30mA.


Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 01.06.2005, 05:40

V případě prádelny je podstatné, jestli bude v prostoru nějaká vana, potom se prostor posuzuje podobně jako koupelna.
Sporáková kombinace u boileru vyloženě předepsaná není. Je možné i např. připojení ze zásuvky, nebo přímé připojení. Z provozních důvodů je ovšem vhodné, když je možné boiler nějakým způsobem vypnout v místě.
Připojení instalace přes chránič je u RD vyloženě vyžadované u instalace v koupelně a dále u zásuvek ve venkovním prostoru.
Nicméně použití chrániče i na další okruhy je podle mě více než vhodné.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: bartol 01.06.2005, 12:04

Děkuji. V prádelně žádnou vanu nemáme.
Na základě vašich rad provedu instalaci této místnosti bez proud. chrániče se samostatným jištěním pračky a se zásuvkami umístěnými 120cm nad zemí (pro případ vytopení vodou - nebo mohu i 30cm?)a kritím IP44.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 01.06.2005, 12:12

Min. výška zásuvek v koupelně je 20 cm nad podlahou - to by mělo být dostatečné i v prádelně.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Karel Kosina 04.06.2005, 09:29

K vámi uvedenému prostoru a určení bych proudový chránič doporučoval.V prádelně je předpoklad,že bude někdy mokrá podlaha,celkově vlhčí prostředí.V prostoru sklepení může být potenciál země prakticky roven venkovnímu prostředí,kde je již pro zásuvky chránič předepsán.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Pavel Draštík 04.06.2005, 22:31

1.
Každý spotřebič musí být vypinatelný, to znamená i bojlér. Bude-li do 50l stačí přípolení pomocí zásuvky a vidlice, což zajistí vypnutí. Bude-li mít obsah větší než 50l jedná se o akumulační spotřebič, který musí být připojen pevně a blokován, jinak se jedná o neoprávněný oděr. V tomto případě musíte zajistit vypínání spotřebiče.

2.
Místnost pro praní není koupelna a proto se na ní nevztahuje ČSN 332000-7-701. Před plánovanou rekonstrukcí musí být určeno působení vnějších vlivů viz ČSN 33 2000-3 a podle působení vnějších vlivů musí projektant určit o jaký prostor se jedná a dle toho bude nebo nebude nutno použít ochranu zvýšenou - proudový chránič.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Radomir Kubíček 05.06.2005, 08:09

ČSN 36 1050 část 1 "Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely" nám doporučuje, že se mají vypínat všechny pracovní vodiče. To termostat nedělá. Zásuvka, vidlice a sporákovka ano. Můžete použít ke spínání také stykač který bude vypínat fázový a neutrální(nulák) vodič a bude sloužit zároveň jako spínač sazby. Ale viditelně rozpojený
vypínač u spotřebiče má pocit bezpečí například při čistění boileru.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 05.06.2005, 08:25

To Draštík:

1) Každý spotřebič musí být vypínatelný, to jistě, ovšem za vypínač je možné (za určitých podmínek) považovat i jistič v PR.
Určité připojení boileru může být (kromě jiné) předepsáno i v připojovacích podmínkách příslušných RZ.
Ovšem jakékoliv připojení boileru (kromě připojení před elektroměrem :-) nelze považovat za neoprávněný odběr.
2) Pokud bude v prostoru vana, z ČSN 33 2000-3 vyplynou stejná opatření a zóny jako u koupelny.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Pavel Draštík 05.06.2005, 16:19

Pane Jaroslav Hasala

1.
Většina jističů určená pro domovní rozvody nelze použít jako vypínač viz katalogy výrobců a ČSN EN 60947-2 a související normy.
Připojení akumulačního spotřebiče bez blokování je neoprávněný odběr a je tak i rozvodnými závody posuzováno, pokud se na to přijde. I u sazby 20. hodinové pro přímotopné topení je rozvodnými závody akumulační ohřívač vody blokován na 8 hodin.
Vše najdete v připojovacích podmínkách schválených Energetickým regulačním úřadem.

2. V uvedeném prostoru ani vana být nemusí, ale pokud prostor slouží pro praní musí se posoudit působení vlhkosti a vody (v prostoru může být např. i podlahová vpusť).
Navíc prádelna není koupelna a tak pro tuto místnost neplatí ČSN 33 2000-7-701. Pokud v dokumentaci nazve projektant místnost "prádelna" tak pro tuto místnost neplatí citovaná norma.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jiří Špelec 05.06.2005, 17:49

To Pavel Draštík


K Vašemu bodu č.1. Neoprávněný odběr se rovná odběru neměřenému! Pokud oprávněně odebíráte energii, pak je počítaná elektroměrem. Co, a kdy s energií provádíte (do výšky hlavního jističe) je čistě spotřebitelův problém zda platí za topení nízkou nebo vysokou sazbou.


To co jste napsal by totiž v praxi znamenalo, že v případě trvání vysoké sazby byste neměl používat spotřebiče s vyšším odběrem.


Prakticky tedy takto:
Mám doma dvousazbu 20/4 a na budu mít dvoře kolotoč. V době vyššího tarifu jsem jej budu provozovat a tak se dopustím neoprávněného odběru. Přijede Policie a Energetika, vstoupí na můj pozemek a zatknou mě za co?  




Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Vladislav Kaluža 05.06.2005, 19:38

To Jiří Špelec
Já sice nevím, zda se ten odběr bude nazývat neoprávněný nebo jinak, ale při uzavírání smlouvy o odběru el. energie je velký rozdíl v tom, zda máte akumulační spotřebič blokovaný nebo ne. Pak je jiný stálý plat i cena za kWh, u blokovaných je to levnější. Dokládáte rev. zprávou. Jestliže potom blokování  zrušíte, vystavujete se nedodržení předmětné smlouvy.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Pavel Draštík 05.06.2005, 20:37

To  Jiří Špelec
Elektrická energie je zboží které, nakupujete za určitých podmínek a v určité kvalitě. Jak uvádíte, že neoprávněný odběr pouze neměřený, tak se velice pletete. Veškerý odběr, který provádíte v rozporu s kupní smlouvou a bez souhlasu distribuční společnosti je považováno jako neoprávněný odběr.  Již v žádosti na dodávku elektřiny uvádíte instalované spotřebiče a jejich výkon (dříve přihláška k maloodběru).



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 05.06.2005, 21:54

To Draštík:

Můžete mi vysvětlit jak může RZ rozlišit (podle vaší terminologie) oprávněný a neoprávněný odběr?
Okamžitý odběr je limitován pouze jističem před elektroměrem.
Přjímač HDO blokuje spotřebiče s vyšší spotřebou (boiler nebo el. topení),  tak aby byly v provozu jen v době nižšího tarifu. Je to kromě jiné i služba zákazníkům. Což ovšem neznamená, že by v době vyššího tarifu byla spotřeba nějak omezena.
Těžko můžete někoho postihovat za to, že např. používá pračku nebo myčku jen v době nižšího tarifu. Nebo naopak, že v době vyššího tarifu používá např. el. sporák nebo jiný spotřebič a zatěžuje síť až k limitu hl. jističe.
Dále, pokud si někdo např. koupí novou mikrovlnku, je snad povinnen hlásit to RZ a měnit slouvu? Určitě ne,  smlouva se mění jen v případě např. zvýšení jističe nebo při změně sazby.

BTW, z vašich příspěvků mám pocit, že jste spíše teoretik než praktik.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jiří Špelec 05.06.2005, 22:42
Tak koukám, že se tato diskuze stáčí spíše k HDO. Koneckonců proč ne. Pánové pokud neznáte podstatu nižší a vyšší ceny za energii pak je dobré propátrat dobře tento portálek! Už to zde bylo. Ale musím vám dát zapravdu v tom, že tento blud, který zde uvádíte byl za "komárů" velmi rozšířen. Jediný důvod proč po vás elektrárna chce blokování (vyjma řízení momentálního odběru v celé síti) je třeba ten, aby vás neranila mrtvice za ten účet, který po vás chtějí platit! :-)))))


Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Roman Šulc 06.06.2005, 06:12

V prádelně bych ovšem také řešil otázku pospojení a chránič na boiler bych instaloval také.Sporákovo u kombinaci bych mohl dát ale nemusel,odpojení sporáku je nutné z důvodu opravy nebo výměny,což bych řěšil krabicí příslušného krytí.

To:Draštík-váš názor na neoprávněný odběr je docela zajímavý,boiler do 50l nemusím blokovat nad 50l musím.Nevím jak jste na to, přišel ale určitě bych si zřídil blokování i na boiler do 50l.Otázka neoprávněného odběru-chcetemi tvrdit že když si do zásuvky připojím olejový radiátor přes zimu je to neoprávněný odběr?.Když si to zaplatím a jistič to udrží je to snad moje věc.Taktéž s boilerem,mohu mít blokování ale nemusím je to otázka finanční a dodavatel mi nabízí různá řešení zvolením si příslušné sazby.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Miroslav Lampart 06.06.2005, 18:29

Proč sporáková kombinace? Je dost jiných, pěknějších a levnějších vypínačů, které se pro tento účel dají použít! Jsou i třípólové vypínače na 16A s kontrolkou, které vypadají jako pěkný domovní vypínač a pod ně je i speciální krabice, která je ve zdi rozšířena tak, že bez problémů se dají napojit i třífázové kabely. Sporáková kombinace je strašná věc a mi osobně se vůbec nelíbí.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 07.06.2005, 09:49

Pan Draštík mě pobavil s  tím neoprávněným odběrem, hlavně ta kategoričnost příspěvků, nepřipouštějíc í žádné pochybnosti o jeho pravdě! :-)) Prosím vás nešiřte tady bludy! A když už je šíříte (nikdo není dokonalý),  tak prosím na nich tak tvrdohlavě netrvejte. A tady jsem si dovolil pro vás uvést podmínky sazeb E.ON-u.

Společnost E.ON sazby:

Sazba D01: U této sazby nejsou předepsány žádné podmínky pro její přiznání.

Sazba D02: U této sazby nejsou předepsány žádné podmínky pro její přiznání.

Sazba D24, D34, D61: U této sazby nejsou předepsány žádné podmínky pro její přiznání. (Pozor, přitom se jedná o dvoutarif!)

Podmínky blokování jsou pouze u následujících sazeb!

Sazba D25, D26, D35, D45: Podmínky přiznání sazby:
V odběrném místě musí být řádně instalován elektrický akumulační spotřebič.
Odběratel zajistí technické blokování elektrických akumulačních spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu.

Sazba D55, D56: Podmínky přiznání sazby:
Sazba je určena pro odběrná místa, u nichž odběratel dodavateli věrohodným způsobem prokáže, že pro vytápění objektu je řádně nainstalován a používán systém vytápění s tepelným čerpadlem, jehož výkon odpovídá tepelným ztrátám vytápěného objektu.
Odběratel zajistí technické blokování topných elektrických spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu.

Takže pane draštíku, u jednotarifu není žádné blokování! U dvoutarifů pak jen u 6 sazeb z 9 je předepsáno blokování top. spotřebičů!



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Mirek Karel 07.06.2005, 10:28

Také jste mě pane Draštík pobavil.Mám na chatě akumulační boiler a jednotarif,tak se podle vás dopouštím neoprávněného odběru?To je přece moje blbost,že zaplatím za energii více.Zase si to vynahradím doma,když při nízkém tarifu pečeme husu za levný proud.Ta potom voní.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Pavel Jastrábek 07.06.2005, 12:20

To Jiří Spelec

Ale nezatknou,taot debata se dá velice dobře rozlousknout na eon.cz,kde je jasně napsáno kdy je blokace vyžadována  a u čeho a kdy nikoliv.U přímotopů a tepelných čerpadel je jasně dáno,že musíte mí tblokaci,jinak vám danou sazbu neschválí,totéž platilo u i bývalé sazby BN pro boilery,kde byla 8 hodinová sazba a boiler musel být blokován,jinak to bylo nepřipojitelné



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Petr Petr 07.06.2005, 12:26

Vážení,
také jsem se setkal s tím, že i tam kde je tarif 20/4 pro přímotopy, je současně i 8/16 pro boiler. Řekněte, pokud to nevyplývá jen z pohnutek pana Draštíka, mě se to zdá jako nasmysl, poněvadž přepojením boileru na "přímotopový" režim vystačím s polovičním objemem boileru, a nezaplatím za ohřev ani víc, ani míň. Chápu, že RZ mohou regulovat odběr, což pro ně může být výhodné, a asi za to nějaké tarifní výhody "věnují",  mám také 8/16 ale  cca 1x ročně se ráno myju ve studené vodě (a pak je obvykle NT po celé další dva dny).   Petr



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: 07.06.2005, 14:23

Dobrá rada nad zlato. Než se pan Somík dostane až sem, přejde ho určitě chuť cokoliv stavět ... :-))



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Miroslav Bardoděj 07.06.2005, 21:21

V domácnosti se může náhle projevit zvýšená spotřeba teplé vody, a tím může být nejen příjezd návštěvy, ale třeba i velký úklid, např. po malování. Člověk je večer velmi unavený a měl by se mýt v ledové vodě, když teplou vodu během dne spotřeboval na úklid ? Nebo je možné, že v době nízkého tarifu byl boiler mimo provoz, a to nejen např. díky pracem na elektrickém zařízení, ale třeba také díky závadě, kdy vypnul jistič nebo chránič.

Ve všech těchto případech si člověk rád "připlatí" za teplou vodu - nevadí, že byla ohřáta za vysoký tarif. Pro tyto případy se mi zdá vhodné, když je možné boiler zapnout ručně, bez ohledu na "výšku" tarifu. Tyto případy se nevyskytují často, a proto si myslím, že běžný boiler - 2 kW nemůže rozvodnou síť "rozhodit",  to by podobně muselo jednat větší množství lidí.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Pavel Draštík 07.06.2005, 23:32

Pánové koukám že jsem rozvířil debatu ohledně blokace bojleru.
Jen pár slov, které už nesouvisí s původním tématem.

Je pravdou, že 2 kW v celostátní energetice nic neznamená, ale co když si to řekne jen 200 000 domácností v ČR a bojler zapne ve večerní špičce to je nárůst okamžité spotřeby o 400 MW to už je značné zvýšení odběru, aby k tomuto nedocházelo, mají distribuční společnosti „PŘIPOJOVACÍ PODMÍNKY“,  které jsou pro odběratele závazné. Připojovací podmínky jsou v distribučních společnostech trošku rozdílné, ale všechny jsou podloženy zákonem 458/2000 Sb.,  vyhláškami č. 169/95 a 196/96, vyhláškou ERÚ číslo 297/2001,  a dalšími souvisejícími předpisy.
Jestli chceme odebírat elektrickou energií trvale musíme být i chápavými odběrateli a dodržovat určitá pravidla odběru a nesmí nám vadit, že nám akumulační spotřebič zapne v době nízkého odběru z distribuční soustavy.
Zamyslete se PÁNI elektrotechnic i budeme připojovat jak co chceme a jak mám to vyhovuje a platit za energií stále více, protože bude třeba budovat stále nové zdroje, posilovat distribuční soustavu a rozvodny, jen aby se pokryly denní špičky odběru, nebo se budeme snažit, aby odběrová křivka se přiblížila přímce a byla po dobu 24 hodin bez velkých výkyvů a tím se staly i náklady na výrobu a rozvod elektrické energie nižší.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Miroslav Bardoděj 08.06.2005, 00:09

Vy tady píšete, jak škodlivé pro národní energetiku je obejití blokování 2 kW boileru. Ale když bude uživatel potrestán sankcemi za to, že výjimečně obešel blokování (nebo že v zapojení boileru ta možnost je - to je nejlepší důkaz, objevit nedovolené zapojení),  tak co udělá: pořídí si průtokový ohřívač. A takový průtokový ohřívač, to nejsou 2 kW a neběží to trvale třeba 2 hodiny, to je příkon vyšší a jsou to rázy. A na rozdíl od boileru, ten průtokáč tutově pustí v rozmezí 3 večerních hodin většina domácností, co ho bude mít. A v případě nějaké mimořádnosti, např. skončení nějakého sledovaného přímého přenosu v televizi, lze čekat extrémní nárok na síť, protože běžný tříhodinový průběh se zcvrkne do 30-ti minut, prostě všichni se půjdou vysprchovat naráz.

Takže, přehnaně přísné nároky na ukázněnost odběratelů v konečném důsledku způsobí ještě větší neukázněnost, což neplatí jen v našem oboru, že ...



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Pavel Draštík 08.06.2005, 07:35

Pane Bartoloměj, i připojení průtokového ohřívače s příkonem nad 3kW musíte projednat s dodavatelem elektřiny, jinak porušujete vyhl. 169/1995 Sb. § 3 odstavec 3.

VYHLAŠKA
Ministerstva průmyslu a obchodu
ze dne 27. června 1995,
kterou se stanoví podrobnosti o podmínkách dodávek elektřiny a o způsobu výpočtu škody
vzniklé dodavateli neoprávněným odběrem elektřiny



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 08.06.2005, 09:28

To Draštík:

Nesouhlasím s tím, že musím RZ žádat o povolení, když chci instalovat jakýkoliv spotřebič. Limitující je pouze jistič před elektroměrem, jinak v podstatě mohu mít připojeno cokoliv a kdykoliv. V případě snížené sazby by se poněkud prodražilo spínat spotřebiče s vyšším odběrem mimo nižší sazbu, ale v zásadě jsem přesvědčen, že je to čistě můj problém a nemůže mi to nikdo zakázat ani mě za to nějak trestat. Mám pocit, že ceny energií jsou samy o sobě trestem nebo minimálně motivačním prostředkem.
Jinak také RZ nemají běžně přístup do objektu, musí jim být umožněn pouze přístup k elektroměru a k neměřeným částem.
RZ v praxi nijak zvlášť nezajímá, co má kdo instalováno, zajímá je hlavně, jestli hradíte faktury.  
Dále bych podotknul, že obecně je u nás energie spíše přebytek, než nedostatek. Jinou věcí je kvalita sítí.
A dále, pokud by všichni začali hromadně šetřit, určitě by to ve finále nepřineslo slevnění cen energií, ale spíše zdražení (někomu by klesly zisky :-)  
BTW je zajímavé, kam se tato diskuze dostala...



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 08.06.2005, 14:18

Osobně mám zkušenost s našimi RZ, že to blokování neberou zas tak vážně, i když to je v podmínkách. Čím více zákazník zaplatí  tím lépe pro ně. Kamarád má na rozvaděči přímo přepínač, kterým to blokování ruší, když potřebuje :-) Nikdy neměl problém. Na regulaci celé přenosové soustavy nemají domácnosti zas tak velký podíl. Jiné je to v průmyslu, kde se sjednává technické čtvrtdhodinové maximum a za překročení se platí vysoké sankce. Ti roumní si to dnes hlídají automaticky a při blížícím se překročení automaticky odpojují nedůležité vytiované spotřebiče, aleto už je jiná kapitola. Obecně má pravdu pan Hasala, ale na druhou stranu - ty podmínky blokování v některých sazbách opravdu jsou. Rozhodně se to ale nemůže BRÁT jako neopravněný odběr - je to jen jakési porušení podmínek. Neoprávněný odběr je černý odběr - nezaplacený.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaromír Urbanec 25.07.2005, 07:33

Nám taky, ale jelikož máme jen boiler, pečeme je v noci a musím pak husy a kachny snídat a nechce se mi potom do práce :o)



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Josef Hejduk 25.07.2005, 08:00

To Fasulis:
mýlíte se, jestliže tvrdíte, že neoprávněný odběr je jen ten nezaplacený. Právě řeším jednoho zákazníka, který si svévolně zvýšil z 25A na 32A jistič před elektroměrem a ten rozdíl 7A je považován podle jejich výhlášky za neoprávněný odběr a dali zákazníkovi podle sazebníku  50 000 Kč pokutu, kteru bude muset zaplatit. Všechny faktury za natočené kW hodiny přitom mají zaplacené. RZ to mají v tomto směru perfektně zaopatřené po právní stránce a ani syn právník, který se mi snažil najít nějakou skulinku v té jejich vyhlášce neuspěl.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Radovan Fišer 25.07.2005, 13:28

Trochu zpět k původnímu tématu... Slyšeli jste někdy o tom, že by bioler "někdy prosakoval" a proto vybavoval proudový chránič? Jeden odborník se mě snažil přesvědčit, že je zbytečné jej přes chránič vůbec zapojovat, že bude stejně chránič vypadávat. Připadá mi to na hlavu: když prosakuje, tak o to spíš bych ho přes chránič zapojil, abych se o tom aspoň včas dozvěděl, ne?



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 25.07.2005, 21:21

To Hejduk:
S tímto jsem se také už setkal, ale v tomto případě jde o neoprávněné navýšení příkonu a dále o neoprávněný zásah do zaplombované části elektroměrovéh o rozvaděče. To je trochu něco jiného než zapnutí blokovaných spotřebičů mimo stanovenou dobu, u tohoto vám RZ také těžko něco mohou dokázat, neslyšel jsem ani nikdy o tom, že by za to byl někdo nějak pokutován.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 25.07.2005, 21:34

To Fišer:
S touto podivnou logikou jsem už také několikrát setkal. Místo aby se opravil vadný spotřebič nebo instalace, vyřadí se to, co vypadává.
Bohužel dost často se např. stává, že zákazníkem jmenovaná závada - vypadávání proudového chrániče - se odstraní tím, že se proudový chránič vyřadí nebo překlemuje, bez toho, že by někdo pátral po tom, proč chránič vypadává. Závada je odstraněná, chránič nevypadává (jak by také mohl),  zákazník je spokojený, co chcete víc?
Dost nebezpečná a přitom dost častá je také "oprava chrániče",  která spočívá v tom, že se odpojí kostra chráněného zařízení nebo spotřebiče.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Jaromír Urbanec 25.07.2005, 23:05

U boilerů je problém v tělese, které někdy mívá po roce provozu i desítky mA únikový proud do PE. Proto je taky v normách umožněn boiler nad vanou a bez chrániče, což se kroutím, když musím boiler přepojit na obvod bez chrániče (nejdřív to zkouším přes).



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Radovan Fišer 26.07.2005, 13:16

Mě to zatím nevypadává, tak tam chránič taky mám. Díky za komentář.



Název: Re: Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
Přispěvatel: Josef Hejduk 26.07.2005, 15:00

To Hasala:
moje reakce se týkala neúplnosti výroku pana Fasulise, že ..."   Neoprávněný odběr je černý odběr - nezaplacený."  a neplnění podmínek smlouvy jen porušení jakýchsi podmínek. To jen, abychom se tady vyjadřovali přesně a zveřejňovali jen stanoviska, která máme ověřená.
**********************
zákon 458/2000, § 51
Neoprávněný odběr elektřiny z elektrizační
soustavy

      (1) Neoprávněným odběrem elektřiny je

a) odběr bez uzavřené smlouvy o dodávce elektřiny nebo v rozporu s uzavřenou smlouvou o dodávce elektřiny,
b) odběr při opakovaném nedodržení smluveného způsobu platby za odebranou elektřinu včetně záloh,
c) odběr při neplnění platebních povinností vyplývajících z výsledků vyhodnocení a zúčtování skutečného odběru,
d) odběr bez měřicího zařízení, pokud odběr bez měřicího zařízení nebyl smluvně sjednán,
e) připojení nebo odběr z té části zařízení, kterou prochází neměřená elektřina,
f) odběr měřicím zařízením,
1. které nezaznamenává odběr nebo zaznamenává odběr nesprávně ke škodě výrobce, obchodníka, provozovatele distribuční soustavy nebo provozovatele přenosové soustavy v důsledku neoprávněného zásahu do tohoto měřicího zařízení nebo do jeho součásti či příslušenství,
2. které nebylo připojeno provozovatelem přenosové soustavy nebo příslušným provozovatelem distribuční soustavy nebo nesplňuje podmínky obsažené v Pravidlech provozování přenosové soustavy nebo Pravidlech provozování příslušné distribuční soustavy,
3. na kterém bylo porušeno zajištění proti neoprávněné manipulaci a měřicí zařízení vykazuje chybu spotřeby ve prospěch odběratele,
g) odběr v přímé souvislosti s neoprávněným zásahem na přímém vedení či na zařízení distribuční soustavy nebo na zařízení přenosové soustavy.

      (2) Při neoprávněném odběru je odběratel povinen uhradit skutečně vzniklou škodu. Nelze-li vzniklou škodu stanovit, je náhrada škody vypočtena způsobem stanoveným v podmínkách připojení a dopravy a v podmínkách připojení a dodávek pro chráněné zákazníky.
********
za porušení odst.a:
Pokuta je jednorázová : 25 000,- Kč pro soukromé osoby
50 000,- Kč  pro podnikatele, + 10 000,- Kč za porušení plomby.