Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba, rekonstrukce => Téma založeno: martin120 26.08.2007, 12:55



Název: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: martin120 26.08.2007, 12:55
Kde hledat chybu? Jake jsou nejčastější příčiny?


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Štefan Beláň 26.08.2007, 13:21
Chyba bude v použití nevhodného chrániče pro dané místo. Pro tyto případy se vyrábí chrániče odolné proti rázovému proudu typ: G (3kA)
Osobně bych vyzkoušel tÿp: G/A.

PS: Základní - normální chrániče mají odolnost proti rázovému proudu pouze 250A.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 26.08.2007, 14:31
Nejsou v rozvaděči také přepěťové ochrany? Ty mohou běžný, tedy nezpožděný chránič při přepětí svodem do PE vybavovat. "Géčko" (tedy nikoliv "gambáč"  :)) může pak opravdu situaci vyřešit.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 27.08.2007, 11:24
Chrániče G mají zpoždění při vypnutí 10ms, chrániče S 40ms. Toto zpoždění zajišťuje nevypnutí v daném čase poruchy.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 27.08.2007, 16:47
TO Bláha.

Prosím popište celé zapojení FI, stalo se mi že svodiče byli zapojeny za chráničem, a v tom byl celý problém zakopán. ;)


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Radek Červený 27.08.2007, 21:19
Zdar Marťo,

jestli je to chránič v tom tvém rozvaděči ve sklepě na chatě, tak buď rád že v bouřce vypne a víc to neřeš ;)
Jinak pokud to možnosti dovolí, dej chránič pouze tam, kde jej norma přikazuje a část instalace pro napájení např. mražáku, EZS a pod. ( ovšem opět pouze za předpokladu, že to určení vlivů umožňuje ) zapoj před chránič.
Je to podle mně pitomost zaměňovat chránič za hlavní vypínač, byť s logem Gambáče, pokud to nemá své opodstatnění.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 28.08.2007, 08:53
Je to podle mně pitomost zaměňovat chránič za hlavní vypínač, byť s logem Gambáče, pokud to nemá své opodstatnění.
Pokud je el.instalace korektně provedená v síti TN-C-S vč. důsledného pospojování, pak je možno poslechnout Vaši radu a chránič použít pouze pro koupelnu a venek. Je možné, že je provedena v síti TT, tam potom není možno chránič vynechat. Každopádně je chránič prvek chránící proti požáru.

Mám dojem, že už je na světě novela 33 2000-4-41, která použití chráničů nařizuje. Ještě jsem ji však nečetl.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Martin Kurka 28.08.2007, 13:11
Vážený pane Bláho,
vypadávání chrániče při bouřce je projevem rozdílného proudu protékajícího N vodičem a fázovým vodičem. Nikam jinam než do nebo z PE ty proudy prakticky jít nemohou.

Nesymetrický proud fázovým vodičem
- do přepěťové ochrany u spotřebiče (viz připomínka pana Miroše)
- do odrušovacího kondenzátoru spotřebiče (velké přepětí před chráničem, odrušovák před vypínačem spotřebiče)
   
Nesymetrický proud N vodičem
- nedokonalé uzemnění PE a N vodič paralelně spojený s  N pomáhá vést  proudový ráz PE vodiči  (máte dobré uzemnění v místě rozdělení PEN-PE-N? Nemáte někde na konci za chráničem lepší uzemnění než před ním? Není PE vodič k tomuto lepšímu uzemnění příliš malého průřezu? )

Tento nesymetrický proud poteče při bouřce vždy ale prakticky by měl být pod hranicí citlivosti chrániče. Pokud tomu tak je, je možné, že některý ze spotřebičů podkládá svým chybovým proudem - dejme tomu o poloviční citlivosti chrániče - celkový rozdílový proud a při bouřce je chránič hned vypadlý. (Změřte si klidový unikající rozdílový proud  a uvidíte - takhle mi za bouřky vypadl po 5 letech chránič a za týden poté se ozval chránič pravidelně při zapnutí kávovaru - pravé příčině bouřkového výpadku - a od té doby zase klid.)
V normální bytové instalaci bych G chránič instaloval až po prověření těchto věcí, není to normální, pokud nebydlíte na  místě s velkou blízkostí a četností úderů blesků.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Radek Červený 28.08.2007, 22:13
pan Rozmahel:
Správně jste doplnil síť TT, kterou jsem opomenul a Vy ji doplnil. Je faktem, že s touto sítí se již dnes mnoho nesetkáme, snad proto to opomenutí. Jinak použití chrániče jako prvku proti požáru pro dřevostavby, stolárny a pod. je neoddiskutovat elné, nicméně má myšlenka byla směrována na klasické bytové instalace.
Rozhodně nechci zde zavrhovat používání chráničů, jen jsem chtěl říct, že ne vždy jsou s rozvahou a a vhodně v instalacích navrženy.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Norbert Maxian 29.08.2007, 00:17
Možností je veľa, prakticky všetky menované situácie môžu vyvolať vypnutie chrániča počas búrky. Pravda je však, že je lepšie po každej búrke natiahnuť chránič ako kupovať nové zariadenia po požiare...
Napríklad taká zle nastavená "kvalitná" prepäťovka na predlžovačke vie dobre potrápiť elektrikára.
Môj postup: kontrola uzemnenia, pripojenie (ak sú)  zvodičov prepätia pred chránič, zmeranie unikajúceho prúdu pri max. zaťažení obvodu chráneného chráničom a vhodné je aj zmerať vypínací prúd chrániča, už som robil revíziu a 100mA chránič vypínal pri 32mA.. je to v súlade s STN avšak ak postupne pridáte nejaké spotrebiče môže nastať pri búrke popisovaná situácia. Norma STN nevyžaduje meranie hodnoty vypínacieho prúdu ale času, avšak pre lepšiu predstavu o pripojených zariadeniach je dobré poznať túto hodnotu.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Norbert Maxian 29.08.2007, 01:24
Norma STN nevyžaduje meranie hodnoty vypínacieho prúdu ale času, avšak pre lepšiu predstavu o pripojených zariadeniach je dobré poznať túto hodnotu.
Ospravedlňujem sa už so prepracovaný, správne má byť: (doh) Norma STN vyžaduje meranie hodnoty vypínacieho prúdu a pre lepšiu predstavu o pripojených zariadeniach je dobré ju poznať.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 29.08.2007, 08:32
Jinak použití chrániče jako prvku proti požáru pro dřevostavby, stolárny a pod. je neoddiskutovat elné, nicméně má myšlenka byla směrována na klasické bytové instalace.

Překroucená nebo napálená  prodlužovačka ležící v bytě na koberci nebo za skříní není nic nemožného. Tam je potom chránič poslední instance před hasičskou proudnicí.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Vladimír Huba 29.08.2007, 11:15
To Radek Červený:

Z vašich príspevkov som nadobudol dojem, že ste odporca prúdových chráničov. Prosím, neodsudzujte ľudí za to, že používajú zvýšené prvky ochrany aj tam, kde im to norma neprikazuje.
Stále poukazujete na vytečený mraziak. No ak mi ten istý prúdový chránič zachráni život zvedavého decka a nepozornej manželky, prepáčim mu aj trojnásobné vytečenie mraziaka.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Martin Kurka 30.08.2007, 08:57
Vážený pane Miroši,
chráničů jsem zdaleka tolik nenamontoval, ale smutné zkušenosti s tím mám.
A u tří chráničů, které po odpojení veškerých vývodů se odmítaly nechat nahodit jsem před vyhozením provedl rozebrání do úplného pochopení.
Jednou to byl chránič v plastové skříňce v nevytápěné místnosti - mrazuvzdorný asi do -25°C. Později jsem zjistil, že jedna z vývodek nebyla zatmelená. K jaru jednou chránič správně vybavil, ale pak už nešel ani při odpojení všech vývodů nahodit. Při odpojení vývodů nahodit mechanicky šel. Byla vypálená vodivá cestička v izolantu v místě kde odtála "jinovatka" a vodivá cestička dělala poruchový proud (Terasaki). Příčina - vlhkost a její srážení se na kovových součástkách (z rozvaděče nebyl dlouho odběr a tak se neohříval).

Druhý chránič (Terasaki) bytový rozvaděč čerstvě po kolaudaci po zimě ve velmi slabě temperovaném domě (prý i v něm mrzlo).
Opět nešel po úplném odpojení  vývodů i přívodů nahodit. Nezaskakovala západka spouště, ale poklep již nepomohl. V chrániči byl na vazelíně navíc i stavební prach.(Legrand)

Třetí chránič v obdobné skříňce na mrazu, opět na jaře nešel nahodit ani mechanicky po úplném odpojení vývodů i přívodů. Poklepem zaskočila západka zpátky postupem, který jsem popisoval paní Bukovské (pomohly zkušenosti s rozebráním prvního chrániče k úplnému pochopení). Pak se chránič rozchodil ale stejně jsem jej preventivně nechal vyměnit.

Všechno to byly 4-pólové chrániče.

I přes to, že tyto závady jsou možné, příčina, kterou typuje pan Rozmahel je daleko, daleko pravděpodobněj ší.
V případě, že paní Bukovská nemá jističe s vypínáním N, je i pouhé zjištění závady práce jen pro odborníka.
Zde se názorně ukazuje výhoda takové jističe používat. Kdyby tam paní Bukovská už napevno bydlela, ani by si nemohla odstavit závadu způsobující obvod a pustit si na zbylých počítač, aby se zeptala, jak na to. :)


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 30.08.2007, 19:33
Vážený pane Kurko.

To co uvádíte je možné. Uvádíte ale pouze jednoho výrobce FI. Nevím jaké máte zkušenosti s jinými výrobci proudových chráničů. Zdělte mi prosím o jaké výrobky se jednalo, pokud to není tajné.  :)

Je pravda že jsem neuvedl výrobce FI které jsem montoval, byli to 3.
teď mi dofám promine čistič, ale uvedu značky, byl to Moeller, Simens a OEZ.
V tom počtu to bylo na 1/3, od každé značky.
Znova opakuji že jsem doposzd neměl žádnou reklamaci ani na jeden z nich.
Můj názor je že solidný výrobek se prodává sám, nepotřebuje drtahou reklamu, ale někdy stačí i reference mezi dodavately.
 Terasaki já osobně nepovažuji za dobrou zančku. Několik jsem jich měnil, a to tím způsobem že bylo po záruce, tak jsem zákazníkovy instaloval osvědčenou a léta vyzkoušenou značku a byl klid. :)


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 30.08.2007, 19:59
Pokud si přečtete návod libovolného výrobce na obsluhu proudového chrániče, je tam vždy uvedena doba za jak dlouho se má provést test zkušebním tlačítkem. Toto bývá uvedeno tiskem i na samotném chrániči.
Možné " zatuhnutí " může být způsobeno mechanickou závadou tak jak psal p.Kurka, nebo i jakýmsi zmagnetováním mechanismu chrániče. Právě výše uvedený test doporučený výrobcem je určen k eliminaci takové případné poruchy.
Je to jakýsi reset chrániče.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Martin Kurka 31.08.2007, 10:19
Vážený pane Miroši,
bohužel jsem přiřadil odpověď k jiné otázce a než mohl moderátor na moji prosbu o nápravu mé chyby zasáhnout, tak jste to rozvinul. Tohle mechanické tuhnutí západky byla odpověď k souběžné otázce paní Bukovské z jiné diskuze o chráničích - o nemožnosti nátahu chrániče .
Ale už budiž, budu pokračovat, snad se to oboje moderátorovi podaří přemístit.
Tou značkou chrániče jsem chtěl jen říci, že zase já měl jinou zkušenosti s chrániči s tlačítky a ne s páčkou, jakou to měl zase zkušenost pan Kamil Novák.
A jak jsem uvedl příčinu, ve dvou případech - kondenzace vlhkosti a stavební prach  - v takovém případě budou mít problémy běžné chrániče všech značek, to je prostředí, na které nejsou konstruovány.
V podstatě je to příznivá závada neohrožující bezpečnost lidí - směřuje k vypnutí. Takže se nedá o kvalitě výrobků z toho usoudit nic negativního, naopak!
To spíš bych nechválil značky, u kterých jsem nalezl lepící a nevybavující chrániče, našel mezi nimi chrániče s extrémní citlivostí, nebo naopak se špatnou citlivostí či dlouhým časem vybavení.
Jenže na to mám moc malý statistický vzorek a aby to naopak bylo fér zjištění nespolehlivost i, musel bych mít jako informaci dobu od posledního vybavení a změřené parametry pro první vypnutí a pak pro druhé. Taková chybovost může být i vlastnost jedné série jinak naprosto spolehlivého typu. A tohle nikdo jiný než praxe nenajde.
Na takovouto statistiku by se museli spojit skoro všichni revizní technici a zapisovat jak úspěšná, tak neúspěšná první  a druhá měření a připisovat k typu i stáří chrániče.
Taková databáze měření prováděných sjednocenou metodikou by byla velice užitečná i pro výrobce a jestli by jí tento server dal prostor, bylo by to jen ku prospěchu věci. Stačilo by jenom měřit stejným způsobem a jednou za čas vyjet informace z revizních zpráv. Nakonec i český výrobce software pro revizní zprávy by v tomto mohl zapracovat jako sponzor pro dobro věci a tím by sběr dat byl poloautomatick ý. 

A taky mám smutnou zkušenost, že lepení je často způsobeno spotřebiči se ss složkou proudu (nejčastěji fény) a k tomu užití chrániče, který není pro tepavý proud povolený.
Pokud se takový chránič pravidelně nezkouší, tak je to ochrana-neochrana.
Vzhledem k tomu, že už se prakticky nedá sehnat jiný fén, než s diodou pro příkon topidla 50%,  je v dnešní době použití chrániče v koupelně, který není označen značkou  tepajícího poudu = typ A (nebo ještě lepší B),  hazardem a vyhozenými penězmi.
Není nikde zaručeno, že obyčejný chránič typu AC časem nezačne lepit, zvláště, když se pravidelně nezkouší a zvláště když se fén nevytahuje ze zásuvky a jen vypíná vypínačem a tím se polarita ss složky dlouho nemění.
A není zaručeno, že při práci fénu na 50% a případném poruchovém proudu chránič nebude vypínat až při o hodně větším chybovém proudu než 30mA.
Podle mne by měl každý revizní technik užití chrániče pouhého typu AC, který má chránit zásuvky v koupelně, určit jako jasnou závažnou revizní závadu.

Je zajímavé, že ač je chránič stejně kritické zařízení jako jistič či pojistky, je na poruchy bezpečnostní funkce v praxi daleko citlivější a vyžaduje kontrolu, na kterou u jističů nikdo není zvyklý.  A také je citlivý na projekci - na výběr správného typu proudu AC - A - B a na typ zpoždění - - G - S.
Na druhou stranu je citlivý i na kvalitu chráněné instalace - možná ruku na srdce, mnohdy jeho nasazení vnese do špatně provedené instalace pořádek (spotřebiče zapojené mezi L a PE místo L-N, 4-pólové zásuvky s PEN místo PE, náhodné, nebo úmyslné spoje N-PE, zaměněné N a PE, nedotažené svorky N a PE...) A to je dobře.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 31.08.2007, 22:02
Vážený pane Kurko.

váš příspěvěk je velice vyčerpávající. Za celou dobu co provozuji řemeslo, mám ve svých poznámkách přehled pouze o těch zakázkách které jsem sám prováděl a měřil. Takže moje údaje jsou cca 17 let nazpět, neboť údaje před revolucí jsem si nevedl. Ujednoti metodiku měření FI by byla krásná představa, už s ohledem na to že by mohla posloužit výrobcům ja zpětná odezva na kvalitu, ale to je asi utopie, jako je utopie o sjednocení elektrikářů v naší krásné zemi.  :'(
Já osobně nedám na FI dopustit, ale pouze za předpokladu že je instalace udělaná na 110%.
Pokud to jenom trochu jde snažím se je instalovat  všude tam kde to považuji z hlediska bezpečnosti za správné. ;)


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: míra22 31.08.2007, 22:16
tak co jsem si tady přečetl spoustu diskuzí o chráničích přidám jen jednu ukázku. Několik chráničů které evidentně nešly po čase zapnout jsem rozebral a tady posílám obrázek jednoho z nich. Myslíte, že se takovému "bastlu" dá věřit a že kdyby si to někdo udělal, že by na to dostal revizi? :D
Je to chránič 25/4/30mA

(http://img260.imageshack.us/img260/49/dsc03068rq4.jpg)


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 03.09.2007, 18:16
TO míra22.

Co takhle uvést výrobce  :o :o :o


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: míra22 03.09.2007, 22:14
To jsem zrovna moc nechtěl, ale dobře  Energo


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 03.09.2007, 22:25
TO míra22.

Tak bohudík, tento výrobek neznám. Ani jsem ho v našich končinách nikde neviděl. To je český výrobce, nebo cizí  ??


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: míra22 03.09.2007, 22:28
Pardon překlep je to  NG Energy


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 03.09.2007, 22:42
No tak ani tuto značku neznám.  :-\
Rozhodně na té fotografii to nevypadá moc dobře.  :'(


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: míra22 03.09.2007, 23:09
abych to ještě uvedl na pravou míru, tak to bylo ještě v takovém krytu, ze kterého jsem to vytáhl, když jsem hledal proč to nefunguje. Aby se nezdálo, že to tam jen tak plandalo.
http://img114.imageshack.us/my.php?image=dsc03069fq6.jpg


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: míra22 03.09.2007, 23:11
zase jsem to vložil špatně
(http://img114.imageshack.us/my.php?image=dsc03069fq6.jpg)


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Jan Alin 03.09.2007, 23:12
No google napoví ale chránič jsem pod touhle značkou ještě neviděl, jsou to spíš obchodníci než výrobci.
http://www.ngelektro.cz/produkty/ng-energy


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroš Jan 05.09.2007, 08:11
Včera jsem tuto značku FI viděl v jednom velkoobchodě elektro poprvé.

Jsou jimi osazeny plastové zásuvkové skříně, a to jak s 1 F, tak s 3 F zásuvkami.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 05.09.2007, 21:41
Tyto chrániče jsou prodávány v některých velkobchodech, jsou levnější než "normální" chrániče. Moji zaměstnaci je také kupovali, jak jsem později zjistil, z celkem prozaických důvodů - ke každemu chrániči byla v rámci "akce" láhev 0,5 l rumu, fernetu nebo vodky :)
Později se mi při revizi stalo, že po stisku zkušebního tlačítka došlo uvnitř chrániče ke zkratu mezi fázemi. Chránič se vyreklamoval, zaměstnancům jsem ovšem další nákupy těchto chráničů vyloženě zakázal.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Miroslav Škop 23.01.2008, 00:24
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!). Náhodou jsem našel tohle téma a zaujal mne příspěvek p. Kurky - chrániče - pulsující proud - typy AC ,  A ...

Do nového bytového rozvaděče ( který bude posléze montovat oprávněná firma ) jsem pořídil pro jednotlivé okruhy "proudochrániče" OEZ LFI B 16 typ A ..... po přečtení tohoto příspěvku mi to nedalo a šel jsem se ze zvědavosti podívat do stávajícího rozvaděče v jiném bytě a našel tam chránič pro koupelnové zásuvky Moeller typ AC ....

Jaký je váš názor ? Předepisuje ČSN mimo rychlost vypnutí a velikost poruchového proudu i tento typ ?     Díky za odpověď


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Patrik Augustin 12.06.2008, 17:36
Panove mam stejny problem s vypadavanim chranice pri bource.Jedna se o chatu na kopci.Kdyz se nekde blyskne tak automaticky vybavi chranic.Uz jsem zkousel stary typ jeste 5tipolovy 20A vymenit za 25A/0,1A/4p ale pri dalsi bource zase vybavil.Proble m je v tom ze tam bezi retranslacni stanice na internet a ta musi bezet nepretrzite.Ak orat jeji umisteni na pude mi nedovoluje nepouzit chranic.Otazka zni kde hledat.K chranici je sit 3PEN cili klasicke TN-C.V chate byla provedena rekonstrukce rozvodu a za chranicem je jiz vse TN-S.Uz nejak nevim kde hledat.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Ivo Faltus 13.06.2008, 10:18
V dotazu neuvádíte jaký typ proudového chrániče je použit (pro všeobecné použití, zpožděný G nebo selektivní S ?). Ve Vašem případě, kdy proudový chránič je použit z důvodu ochrany před plazivými proudy (hořlavé prostředí) je možné použít selektivní proudový chránič (označení S) s jmenovitým reziduálním proudem 300 mA (ČSN 33 2000-4-482, čl. 482.1.7). S tímto proudovým chráničem dosáhnete největší možné odolnosti proti nechtěnému vypínání.

Poznámka:
Předpokládám, že jsem nepochopil správně váš popis rozvodu:
 "K chranici je sit 3PEN cili klasicke TN-C.V chate byla provedena rekonstrukce rozvodu a za chranicem je jiz vse TN-S."
Pochopitelně vodič PEN musí být rozdělen už před proudovým chráničem na střední vodič (N) a ochranný vodič (PE) a proudovým chráničem prochází  vodič N.


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: Patrik Augustin 17.06.2008, 08:54
ano rozdeleni PEN je provedeno pred chranicem to je jasne  :) No nic zkusime dat chranic s charakteristik ou S 0,3A akorat to uz bude posledni moznost pak uz nevim kde hledat ale jeste pro jistotu zkontroluji zda neni nahodou za chranicem jeste nejaka propojka mezi N a PE.Kdo vi jak to tam vypada.Ale predpokladam po provedene rekonstrukci ze by to melo byt spravne.Diky za radu


Název: Re: Proč při každé bouřce vypíná chránič?
Přispěvatel: martin120 17.06.2008, 14:59
Můj prvotní problém byl vyřešen, po čase se začalo vybavení chrániče projevovat při pečení v troubě. Nikomu se nechtělo věřit že nová trouba renomované značky je vadná. Tuto skutečnost později potvrdil přivolaný servisníí technik výrobce, který odhalil závadu ve špatně provedené tepelné izolaci trouby, kdy při pečení docházelo k dotyku hliníkové izolační folie s fázovým vodičem topného tělesa. Tuto závadu technik opravil a od té doby je klid.