Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Jiří Schwarz 19.07.2008, 22:05



Název: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 19.07.2008, 22:05
Setkal jsem se se dvěma nestandartními jevy u proudových chráničů.
1) přístroj EUROTEST, v režimu, kdy postupně zvyšuje "poruchový proud" a měří proud vypnutí, čas vypnutí a teoretické napětí v okamžiku vypnutí chránič ani na několikátý pokus nevybavil. Při stisku tlačítka vybavil, při opakování testu po zapnutí vykazuje vyhovující parametry (Chráníč 25A/30mA, vypnul při cca 20mA proud, cca 25 ms čas)

2) proudový chránič občas vypínal při zapnutí některých spotřebičů. Nalezena závada (chyba) v zapojení PE a N vodiče, po odstranění a přepojení "pro klidné spaní" zkouším impedanci smyčky - světla 1,4 Ohmu, zásuvka 2 Ohmy. Je to dost a proč ten rozdíl, napadlo mě.
Na přívodu do okruhového rozvaděče 0,12 - 1,13 Ohmu, za hlavním jističem prakticky stejné hodnoty, po průchodu proudovým chráníčem hodnoty 0,55 - 1 Ohm.

Vyměnit, zahodit? Co je ještě přijatelné a co už ne?


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Štefan Beláň 19.07.2008, 22:30
TO: Schwarz

Jak jste měřil impedanci smyčky za chráničem?  :o

To, že se hodnoty po zmáčknutí tlačítka srovnají,  je naprosto normální jev u chráničů,  u kterých se neprovádí tlačítkem každý měsíc pravidelné "cvičení". Prostě mechanika zatuhne a vy jí tím tlačítkem rozhýbete a pak je vše OK. :)

Chránič je nutné vyměnit až když se nedá rozhýbat a naměřené hodnoty trvale nevyhovují. ::)

PS: Pro chránič je nevyhovující impedance ochranného vodiče PE prakticky v K-ohmech.


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 20.07.2008, 09:38
Pouze doplním, to pravidelné zkoušení chrániče tlačítkem uvádí výrobce právě z důvodu možného zatuhnutí chrániče vlivem mech.převodů nebo zbytkovým magnetismem.
Stalo se mě nejednou, že při revizi takto rozhýbu " spící " chránič a potom už nejde natáhnout. Držel už jen silou vůle. Pak už nezbývá než pracně vyhledat poruchu.  (wall)

Ta smyčka je předpokládám měřena za chráničem. Měřicí proud při tomto režimu je velmi malý a tomu odpovídá i přesnost takového měření. Tyto výsledky dle mého soudu  nemají valnou hodnotu. Slouží k orientačnímu posouzení spojitosti. Rozdíly ve větším řádu by mohly ukazovat na vadné spoje. Totéž však lze posoudit i měřením vypínacího napětí chrániče na jednotlivých vývodech el.instalace bez nutnosti vybavovaní chrániče.


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Baloun Miloslav 20.07.2008, 10:52
To: Jiří Schwarz

Dovoluji si mít poněkud odlišný názor než předchozí diskutéři.
  ad 1: předpokládám, že jste ověřoval ochrannou impedanci, nikoliv síťovou.
Při měření postupně  narůstajícím proudem, kdy nedojde k vybavení chrániče při jeho jmenovitém reziduálním proudu je vhodné ověřit postupně narůstající proud nad jmenovitou hodnotu 30mA. Nedojde-li vybavení chrániče jde o nebezpečný stav a chránič je zde pro okrasu. V tomto případě je nutno provést kontrolu 5xIdn, vypadne-li chránič platí příspěvek
p.Beláně. V případě nevypnutí je chránič vadný.

  ad.2: při zjištění přechodového odporu na kontaktech chrániče v hodnotě cca 1Ω jde jednoznačně o vadný chránič. Diskutovat o ztrátové tepelné energii na kontaktech chrániče při tak vysoké hodnotě se mi zdá málo vhodné.


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 20.07.2008, 11:25
Podle popisu jsem pochopil, že:
1) proudový chránič chrání celou elektroinstala ci.
2) Pro měření impedance byla použita funkce pro měření  zemního odporu / odporu smyčky bez vybavení FI (přesnost ± (5% z MH + 0,05V / IDN + 0,2Ohm) při měřícím proudu < 0,5 IDN). Jenom pro zajímavost, pro naměřené 2Ohmy je přesnost ± (0,05*2 + 0,05/0,03 + 0,2) = ± 2Ohm  ;D
3) Vybavovací mechanizmus jistícího prvku zhoršuje impedanci (změřte si impedanci před a za jističem 2A). Impedance 2Ohm na zásuvce mě nechává v klidu. Vyhovuje jak jištění 16A/C tak samozřejmě FI.
4) Jestli chránič občas vypne/ občas ne, zkusím ho rozhýbat. Pokud nenastane změna, následuje výměna. Samozřejmě po kontrole správného zapojení. To se dá rychle zjistit třeba i tak, že ho vyměním za prokazatelně zdravý kus.


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Štefan Beláň 20.07.2008, 13:35
... Impedance 2Ohm na zásuvce mě nechává v klidu. Vyhovuje jak jištění 16A/C ....

TP: Svejkovský

Pokud jste se nespletl, tak jste si pěkně zavařil.  (zle)

Já impedanci 2 ohmy, na obvodu jištěném C/1x16A, pokládám z hlediska ochrany při poruše (ochrana neživé části) za závadu ohrožující bezpečnost.  (!) (norm)


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 20.07.2008, 13:45
Dobrá, nepřečetl jsem si to po sobě ... 10A/B. Už je to správně?


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 20.07.2008, 20:40
...při zjištění přechodového odporu na kontaktech chrániče v hodnotě cca 1Ω jde jednoznačně o vadný chránič....
Souhlasím s Vámi, ale pouze v případě, že je tento přechodový odpor změřen MP na měření malého odporu. Usuzovat z hodnot smyčky naměřených za chráničem je totéž co měřit rákoskou. Zkuste si v dané el.instalaci případný chránič proklemovat a měřit smyčku plným proudem. Tyto hodnoty by pak byly směrodatné.


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 21.07.2008, 07:57
Dovolil bych si přidat pár informací a upřesnění:
- jeden "překlep" - chránič je 40A/0,03A,
- popisovaný proudový chránič je pro "většinu" okruhů okruhového rozvaděče pro přízemí rodinného domku.
- EUROTEST umí "moc",  v režimu měření proudových chráničů má mj. funkci RCD Uc, kde by měl změřit impedanci smyčky za chráničem, bez vybavení chrániče
- pokud při tomto měření vzniknou nějaké pochybnosti o naměřené hodnotě, něco napoví pokud se změří impedance sítě mezi L a N. To se dá za chráničem, u EUROTESTU se propojí modrá a zelená "sonda" nebo se použije adaptér Tip1. Samozřejmě je pak třeba ověřit spojitost vodiče PE

Měření a kontrola inpedance v instalacích s proudovým chráníčem - obecně to tady asi nevyřešíme, setkal jsem se s tolika názory, od takových, že za chráničem to je nesmysl kontrolovat, protože to chrání "chránič" až po takové, že jestliže je to síť TN, je tam jako základní ochrana samočinné odpojení od zdroje s využitím jistícího prvku, tak se to kontrolovat musí, setkal jsem se i s argumenty, že se to musí měřit, protože proudový chránič může selhat,...


Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Jiří Sedlmajer 21.07.2008, 08:20
To: Jiří Schwarz

Dle ČSN 33 2000-6, poz. N1 - není nutno měřit impedanci za chráničem,pouze před chráničem!



Název: Re: Kdy je vhodné vyměnit proudový chránič za nový?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 21.07.2008, 08:25
Souhlasím s Vámi. Vnitřní impedanci sítě L-N lze měřit za chráničem kdykoliv libovolným přístrojem pro měření smyčky. Tyto hodnoty jsou správné, měřicí proudy jsou vysoké. Pokud ale budu měřit smyčku L-PE za chráničem 30mA, musí být nutně použit měřící proud pod 15mA a to je dle mne zdroj rozdílů měření. Je to patrné i ve výrobcem v katalogu udávané přesnosti na těchto měřeních. Myslím že relevantní údaj by vyžadoval přemostění svorek chrániče a měření plným proudem.  / odpor klemiček je nutno odečíst    :D  / Ta poznámka v 33 2000-6 je dle mého soudu z tohoto důvodu.