Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Rob14 14.12.2018, 13:07



Název: Co dělat když jsem změřil proud v PE vodiči domovního rozvaděče?
Přispěvatel: Rob14 14.12.2018, 13:07


Při poruše osvětlení jsem v rozvaděči ověřoval na schodišťovém automatu správnost funkce a zapojení. Při odkrytí rozvaděče jsem měřil proudy, zdali údajné vypadávání jističe není způsobeno nadproudem. Následně jsem. Změřil ze zvědavosti i proud protékající vodiče PE, tím hlavním, který vede z onoho rozvaděče pryč, a k mému úžasu jsem zde nalezl kolisající proud v rozmezí 0,5-2,5A. Po tomto o jedu jsem proměnil pár PE vodičů vedoucích z bytů, ke kterým jsem se dostal a u jednoho bytu jsem. Nalezl proud cca stejně velký, v té době asi 0,470A a 0,520A v. PE jako v N, další být měl. Nulu a další 50mA.
Nenapadlo mne onym klestakem zkusit změřit rozdilovy proud, tedy N+L zároveň, to bych případně ještě udělal. DC složka proudu žádná, namereno v AC  TRMS.

Chci se zeptat jestli toto může být v komplikovanějš í ho rozvodech normální, například nějaké vyrovnávací proudy když je pospojovanych tolik rozvaděčů atd. Případně jak to řešit.
Dle mě úvahy je to nějaká známka poruchy v onom. Bytě, případně mne napadlo, jestli tím že v daném bytě se může nacházet starý hliníkový rozvod, že by nějaký intelligent spojil PE a N do PEN a timpadem. By se proudy rozdělily mezi N a PE? Byty jsou v osobním vlastnictví, takže nemůžu poslat revizaka za náklady společenství aby kontroloval jejich být jen tak.
Ještě doplním, že se jednalo se o rozvaděč v 6.p, který je napojen z patra níže atd..


Název: Re: Co dělat když jsem změřil proud v PE vodiči domovního rozvaděče?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 14.12.2018, 16:46
Pokud se PE použije v pospojování "kdečeho",  pak bych neuvažoval proč tam něco teče. I zeleno/žlutý vodič je vodič a proto se také jako vodič používá aby v něm mohlo něco téci.

Od jisté doby se k PE chovám jako k pracovnímu vodiči. Možná je to jen moje úchylka, ale je to přece vodič.


Název: Re: Co dělat když jsem změřil proud v PE vodiči domovního rozvaděče?
Přispěvatel: Rozvodak 14.12.2018, 22:07
V hliníkových rozvodech bych se ani nedivil upálenému PEN na přívodu... tam to kolikrát zachraňuje pospojování.
Nebo závadě v sousedním bytě, pak se zpětný proud tlačí kudy může...

Tak jestli opravujete instalací režie, nač řešit připojení bytů?

Hlavně jestli ten hlavní PE není vlastně PEN, u přívodů za měřením je zpravidla TNC rozvod a TNC-S až v rozvaděči okruhového jištění.   


Název: Re: Co dělat když jsem změřil proud v PE vodiči domovního rozvaděče?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 15.12.2018, 15:47
Nějak se v tom ztrácím. Z popisu mi není jasné v jakém rozvaděči proběhlo měření, ale tak nějak předpokládám, že v elektroměrovém, případně na svorkovnici jeho výstupu.
Tím PE máte namysli samostatný vodič tažený stoupačkou, nebo jsou stoupačky TN-C-S?
Nebo je bod rozdělení v měřené části na chodbě?
Přívod bytu je 1f nebo 3f?
Docela bych se klonil k možnosti, že přívod do okruhového rozvaděče je zapojen s PE a N na jedné svorkovnici. Mohlo to vzniknout tak, že někdo rekonstruoval rozvaděč včetně přívodu, dal kabel s výhledem do budoucna 5x a aby měl jistotu, kdyby se někdo šťoural v přívodu, zapojil PE i N na jeden můstek a pak to někdo na chodbě rozdělil a v okruhovém to zůstalo.
V takovém případě by se proud rovnoměrně rozdělil a kleště na L a posléze na PE a N společně by měly vykazovat obdobnou hodnotu.
I na PE vodiči jako takovém lze naměřit docela dost, zvláště když např spojuje vzdálené země.
Bez přístupu do bytu by se dalo maximálně po vypnutí malým napětím změřit odpor mezi PE a N a PE bytu a PE rozvaděče.