Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Oldřich Horáček 12.03.2008, 07:51



Název: Ochrana před nebezp. dotykem živých částí - konstrukce přístroje
Přispěvatel: Oldřich Horáček 12.03.2008, 07:51
Vyvíjíme nyní novou verzi zařízení pro leštění kovových povrchů pomocí elektrolýzy. Funguje to tak, že na kovový vzorek (může to být např. i velká trubka někde v elektrárně) se připojí z přístroje anoda a operátor drží v ruce pistoli na které je katoda. Po přiložení na vzorek dojde k elektrochemick ému procesu a dochází k unášení materiálu z anody – vzorku. V celém procesu proudí také elektrolyt, ale podrobnosti jak je to řešeno nejsou nyní pro tento dotaz důležité.

Problém je ten, že na pistoli je (u staré verze) poměrně vysoké napětí až 90V, což si myslím, že není v souladu s požadavky na ochranu před dotykem živý částí uvedenými v EN60204. Důležité je také poznamenat, že u starého přístroje je toto napětí přístupné dotyku standardizovan ým umělým článkovým prstem. Přístroj je napájený z baterie.

Pro novou verzi přístroje vidím následující možná řešení:

1)       Konstruovat pistoli tak, aby napětí 90V nebylo přístupné dotyku normalizovaným prstem – bohužel to není možné.
2)       Snížit napětí na maximálně 60V, což je v souladu s podmínkami pro ochranu malým napětím SELV.

Prosím o informaci, jestli je podle vás snížení napětí na pistoli na max. 60V jediné možné řešení a jestli by např. nestačilo mít na zařízení výstražný štítek nebo podmínit spouštění vyššího napětí nějakou výstrahou, funkcí a podobně.

Předem díky za odpověď.