Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Vojta Novák 24.08.2004, 08:32



Název: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Vojta Novák 24.08.2004, 08:32

Podle přednášky pana Kosmáka v Č.Budějovicích dne 3.4.2002 je rozhodující při pospojování kovových baterií rozbor vody (její vodivost),  jaké je však řešení při použití celoplastových baterií?



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Petr? 24.08.2004, 08:33

Kterou vodu měl pan Kosmák na mysli ? Studenou, tedy zřejmě pitnou nebo teplou užitkovou ? Ta bývá upravená a může být trochu jiná. Nebo je rozhodující rozbor vody jak studené, tak i teplé užitkové ? Vždyť vlastě obě "přichzázejí" do baterie paralelně. A jakýmže přístrojem a kdo by měl tento rozbor vody provádět ? Vodárenská společnost ? Nebo dodavatel teplé užitkové vody ? Nebo že by instalatér ? Už to vidím, jak tento úděl zbyde na toho posledního elektrikáře.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Milan Jakovlev 24.08.2004, 08:33

To je sice krásný, ale co s tím, když vodárna průběžně pouští vodu z jiného prameniště ..? :o)



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: František Bernard 24.08.2004, 08:34

Po přečtení všech uvedených příspěvků k tématu pospojování vkoupelnách jsem došel k tomu, že většina přispívatelů přehlédla článek ČSN 33 2000-7-701 Č. 701.413.1.6.1. V koupelnách je doplňující pospojování, spojení mezi ochrannými vodiči zásuvek se provádí v těsné blízkosti prostoru - tedy koupelny. Kovové vany umístěné ve zdivu jsou z hlediska této normy izolovaně umístěné. Také baterie připojené na plastové rozvody jsou vlastně izolované. Připojením na rozvod PE se může naopak na tyto předměty přivést při poruše nebezpečné napětí.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Petr? 24.08.2004, 08:34

Nestává se náhodou pospojení v koupelnách ve většině případech "ránou jistoty" ? Zkusme se nad tím globálně zamyslet.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 24.08.2004, 08:36

Pospojování v koupelnách není nic nového, předepsáno je i v současné ČSN 33 2000-7-701; "Ránou jistoty" nevidím samotné pospojování v koupelně, má jistě své opodstatnění, ale rozumím tím za každou cenu pospojovat vše kovové bez ohledu na to, zda to norma požaduje či zda a jak to bude nebo nebude plnit svůj účel a vodičem čím silnějším, tím to bude lepší.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: jan vejvoda? 24.08.2004, 08:37

Na základě potřeby připojení kovové vodovodní baterie v prostorách, kde je nutné provést doplňkové, místní pospojování, vyvinula naše firma v roce 1998 zemnící svorku ZS 4, která řeší tento problém. Svorka se skládá z ocelového tělesa, galvanicky pokoveného ZnCr, ke kterému se připojí ochranný vodič mosazným šroubem a příložkou. Mosazná matice 1/2",  která je součástí výrobku se našroubuje na kovovou část pospojované baterie (etážku),  na ní se nasune těleso svorky s připojeným vodičem a baterie se nainstaluje do vodovodního systému. Svorku ZS 4 je možno zakoupit ve všech větších velkoobchodech s elelektrotechn ikou, či přímo objednat na adrese firmy. Bližší informace, katalog, katalogový list svorky ZS 4 (též v elektronické podobě) vám též ochotně poskytneme na Vaše přání. Základní cena v nabídkovém ceníku výrobce je 13,50 Kč/ks. Jan Vejvoda ml. marketing ELEKTRO, výrobní družstvo v Bečově nad Teplou Tovární 128 364 64 Bečov nad Teplou ou@elektrobecov.cz www.elektrobec ov.cz tel.017-33 61 117,017-33 61 111 fax 017-33 99 356



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Milan Bureš 24.08.2004, 08:56

Termín hlavní a doplňující pospojování je užíván v normě ČSN 33 2000-4-41, který řeší problematiku před dotykem na vodivé části na neživé a vodivé části předmětu I.třídy. Doplňující pospojování použijeme tehdy, pokud vypínací čas (viz ampersekund. char. použitého jističe) není docílen (5sek, 0,4sek....) pak musíme ochranu základní doplnit buď doplňujícím pospojováním nebo proud chráničem, oddělením obvodů apod. Pokud se jedná o pospoj. v koupelně ČSN 332000-7-701 Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - Oddíl 701: Prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory, kde toto pospojování nelze považovat za doplňující, protože v koupelně uvádíme všechny vodivé (!) na stejný potenciál.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 24.08.2004, 08:57

Norma ale nepožaduje uvádění všech vodivých částí na stejný potenciál, jak se píše v závěru příspěvku z 6.10.2001. Norma uvádí konkrétně, kterých cizích vodivých částí se pospojování týká. Některé jsou z toho ale vyjmuté, u některých záleží na jejich případně izolovaném uložení. Otázkou, na kterou norma neodpovídá, ovšem je, kdy a jakým způsobem ověřit náchylnost k přivedení potenciálu u kovové vany, kovové baterie na odbočce plastového potrubí z kovového stoupacího potrubí.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Filip Kupčík 24.08.2004, 08:57

Chtěl bych se zeptat jak dlouho je toto pospojování spolehlivé bez údržby a jestli se musí koupti nová připojovací část?Víte já bydlím v paneláku a ze zdejší instalace je mi neznámá a občas i podezřelá.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Oldřich Kunc 24.08.2004, 08:58

Dle ČSN 33 2000-7-701 čl.701.413.1.6 .- musí být v koupelně provedeno místní doplňující pospojování,které musí spojovat ochranné vodiče spojené s neživými částmi zařízení v zónách 1,2,a 3 včetně ochranných vodičů zásuvek.......
DOTAZ:
-Pokud bude v koupelně více zásuvek (např.aut.pračk a,průtok.ohřívač vody,zásuvka u umyvadla) - je třeba provést pospojení se všemi ochrannými kolíky zásuvek (každá zásuvka má samořdřejmě připojený ochranný vodič z vlastního přívodu),  nebo stačí propojit místní doplňující pospojování pouze s jedním ochranným kolíkem zásuvky
-Jaký je názor na propojení místního doplňujícího pospojování s hlavním pospojováním



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Martin Poupě 24.08.2004, 08:58

V případě že v koupelně je umístěno více zásuvek je samozřejmě nutné provést pospojování všech ochraných kolíků těchto zásuvek a ostatních kovových předmětu v koupelně mezi kterými by mohlo dojít při poruše k rozdílu potenciálů.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Ladislav Veselý 24.08.2004, 08:59

Za 18 let praxe elektromontéra jsem neměl v ruce vodovodní baterii, která by měla místo pro pospojení.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Pavel Mikyna 24.08.2004, 09:00

Pracuji v oboru elektro přibližně pět let a setkal jsem se s několika životu nebezpečnými případy chybně provedené instalace. Jeden z nich bych rád uvedl, protože si myslím, že případ je velmi podobný tragedii ve Strakonicích.
V panelovém domě došlo k výměně stoupacího vedení rozvodů vody za plastové.Neodb orní pracovníci instalatérské firmi neprovedli připojení pospojovacího drátu spět na vodovodní potrubí. Po zjištění že nefungují v celém bytě spotřebiče zapojené do zásuvek, provedl obyvatel bytu toto připojení sám na kovovou trubku plynového rozvodu. Spotřebiče začali fungovat, a tak pro laika tedy bylo vše v pořádku. Já se o této závadě dozvěděl spíše náhodou.
Problém vznikl již před blíže neurčitelnou dobou. V hlavním přívodu zásuvkového obvodu došlo vlivem " tečení hliníku" k povolení spoje nulovacího vodiče, a tak se proud uzavíral přez pospojení koupelny zřejmě do jiné bytové jednotky. Snad jen zázrakem, nebo dobrým pospojením v ostatních bytech nedošlo k úrazu.
Často u nás dochází k "lepení" nové instalace na starou. Tu provádějí nejen laici, ale dokonce i elektromomtéři . Na vině je nejenom špatné školení elektromontérů, ale i požadavek zákazníka mýt novou instalaci za co nejmenší náklady.
Tak nejspíš došlo i k tragedii ve Strakonicích.
Zákaznice požadovala namontovat oběhové čerpadlo a ne provézt rekonstrukci elektrických rozvodů v koupelně a ta zůstala dvou vodičová, tedy s nulovacím vodičem. Na starý rozvod bylo připojeno i čerpadlo a chybdným zapojením nulovacího vodiče a tak se mohlo na kostře oběvit nebespečné dotykové napětí. Přepokládejme že pospojení mezi čerpadlem a vanou bylo v pořádku.Ověříi l však montér i pospojení mezi vanou a vodovodními kohoutky?
Dopravního provozu se účastníme všichni stejně jako jsme uživateli elektrické energie.V dopravě řidiči musí složit závěrečné skoužky v autoškole a chodci se dozvědí o dopravě z pořadů BESIP.S elektřinou je to podobné. Elektrikáře přirovnáme k řidičům a laiky k chodcům. Elektrikář musí složit skoužky. Ale kde získává své informace laik?!?
V elektrotechnic kých normách jsme za posledních deset let udělali velký krok kupředu. V informování veřejnosti jsme však na ůrovni doručování pošty holubi.A to v době masmédií a internetu.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: L.Míček 24.08.2004, 09:03

Je to tak. Já jsem z Ostravy a u socialistickýc h paneláků postavených Bytostavem (kým jiným, když nikdo jiný nestavěl) jsou stovky bytů bez přívodu PEN, které "jedou" na pospojování v bytovém jádře a tisíce bytů, kde je vypínačem u světel vypínán PEN a ne fáze! Jsou to někdy i celé ulice. Něco už je sice opravené, ale věřím, že i dnes je jich ještě dost v původním stavu.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Nyms Jaroslav 24.08.2004, 09:03

Mam k Vam "drobny" dotaz okolo instalaci v koupelnach - a pospojovani. Pospojovani pri pouziti kovovych trubek chapu, pospojovani pri pouziti plastovych trubek take, ale nejsem si jist jak si vysvetlit normu v pripade pouziti trubek s vrstvami plast-hlinik-plast. Setkal jsem se s timto materialem poprve a zajimal by mne Vas nazor na provedeni pospojovani v takove koupelne. Lze nekde najit nejake materialy o postupu pri pouziti techto trubek?



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Jiri Svejkovsky 24.08.2004, 09:04
Plastovou skrin a plastove potrubi nelze srovnavat! Navic mluvime o
elektrickem zarizeni v koupelne a tam bych rozvadec nerad videl :-).
Norma na koupelny (bohuzel ji zrovna nemam poruce),  prikazuje pospojovat
vsechny VODIVE casti. Hlinik pod vrstvou plastu bych jako vodivou cast
(pristupnou dotyku) nevidel. Jina vec je v pripade vodovodni nebo sprchove
baterie. Tam je presne misto pro pospojeni.
Hledate-li materiály o pospojeni, obratte se na vyrobce tohoto potrubi,
popripade jsem zahledl, ze podobny problem resi tusim Elektro Becov -
dodava jakousi svorku pod baterii.


Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: MF dnes se také zmiňuje... 24.08.2004, 09:04

Elektrikář čelí obvinění
Z ublížení na zdraví obvinil policejní vyšetřovatel elektrikáře, který na začátku listopadu v rodinném domku v obci Nahošín na Strakonicku připojil nesprávně elektroinstala ci k čerpadlu ústředního topení. Kvůli této chybě přišla o život třiapadesátile tá žena při koupeli ve vaně, do které procházel elektrický proud.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Martin Poupě 24.08.2004, 09:05

Nedokážu si představit v jakém stavu pak musela být ostatní část elektroinstala ce když špatně zapojené čerpadlo způsobylo smrt při koupeli ve vaně. Z tohoto se lze domnívat pouze že v zmiňovaném objektu nebylo vůbec provedeno pospojování v koupelně.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: elektrikář 24.08.2004, 09:05

1. Za stav el. instalace odpovídá provozovatel - provozovatel byl povinen zajistit provedení revize nově provedené instalace. Pokud mu to děllal známý na "fušku" tak revizi si měl určitě zajistit provozovatel.

2. Jak dbal provozovatel o bezpečný stav el. instalace, pravidelnou odbornou údržbu a kontroly a revize? Kdyby byla el. instalace v koupelně provedena dle platných ČSN, k smrtelnému úrazu by určitě nedošlo.

Elektrikář, který "vyrobí" životu nebezpečné zapojení by měl být samozřejmě potrestán, ale přiměřeně. Hlavní vina je na provozovateli, ne na lektrikáři. Měl by se bránit. Jeho vina je dle mého názoru tak maximálně 5%.Pokud chce mít provozovatel vše hlavně levně, nemůže to mít i dobře. Levný řemeslník není vždy ten nejlepší. Vzhledem k odpovědnosti a kvalifikaci elektrikářů není jejich práce ani zdaleka finančně oceněna.



Název: Re: Pospojení v koupelnách
Přispěvatel: Jaroslav Jordán 15.03.2005, 22:39

Uvědomujete si, kolik spotřebičů v třídě ochryny I je v běžné domácnosti připojeno na vodovodní trubky a kolik jich s jistotou musí být připojeno přes proudový chránič? Není problém mít v kuchyni sousedící s koupelnou pračku, myčku, sušičku, průtokový ohřívač,to by mě pak zajímalo, jak naměříte ten izolační odpor. Jasně, při výchozí revizi je většinou byt či RD prázdné. A co při poruše na některém z nich? Není pak možné, že se přes ty trubky plné vody dostane napětí i do té koupelny? A kdo by to v kuchyni připojoval přes chránič, když to není předepsané?
Přikláněl bych se k tomu pospojování. A taky ho vyžaduji.