Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: SPS UH 05.10.2004, 14:27



Název: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: SPS UH 05.10.2004, 14:27

Potrebujeme realizovat spousteni dvou trifazovych asynchr. motoru s tou podminkou, ze pokud by byl prvni z motoru nefunkcni, nesmi se druhy spustit. Dik za rady



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Pavel Šulek 05.10.2004, 19:20

Skutečné otáčení elekromotoru lze nejlépe ověřit elektronicky.J edna z možností je umístit na jeho hřídel malý magnet podobně-jako u tachometru cyklisty.Otáče jící se magnet bude v určitých intervalech protínat snímač,který bude posílat impulzy na převodník frekvence/napětí.(Jiný způsob by byl například zatemňováním světelného paprsku procházejícího přez ventilátor motoru.) Klíčová část je tedy vlastně otáčkoměr.
Komparátor operačního zesilovače nastavíme na požadovanou hodnotu vstupního hlídaného napětí,které je přímo úměrné frekvenci tedy počtu imulzů snímače.Součas ně zajistíme malé zpoždění (pro rozběh elektromotoru) například nabitím elekrolytickéh o kondenzátoru.N objeví-li se po nastaveném krátkém čase napětí na výstupu OZ,zablokuje se cívka pomocného relé,jehož kontakty jsou zapojeny do série s příslušnými cívkami stykačů obou elektromotorů. Zapojení není až tak složité.Předpo kládám,že každý z elektromotorů už méte řízen pomocí stykače. Spojení na mne:  Keft@seznam.cz



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Honza 05.10.2004, 19:42

Nevím jak to přesně myslíte ale existují hlídače proudy když není žádný proud tak relé zablokuje ovládací část zapojení a nepujde ani tem druhý tento systém lze dát jen do rozvaděče těd záleží jak velký jsou motory.Já jsem toto zapojoval pro hlídání motoru který kdyby vykazoval určité velké výkyvy proudu tak by nešel zapnout.Odebír al prod jen 10A.Tak nevím ale tímto by se dali pravděpodobně zájemně blokovat.Ještě by tam muselo být časový relé pro určitý spoždění pár sekund.To záleží kolik do toho chcete investovat a co od toho čekáte.
Takhle by to vlastně fungovalo spustili by se oba dva časový relé by chvilku počkalo přeplo by kontakt a hlídače proudu by už měli vyhodnocený jestli nějaký motor nejde a schodily by stykače.
No bylo by to docela složitý asi?:zz:



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: 06.10.2004, 05:45

Oba dva pánové mají pravdu.Ale asi nejjednodušší je použít hlídač otáček tzv.ALNICO.Nev ím jestli vám to něco říká,ale je to zařízení,které se pripevní na konec hřídele hlídaného motoru.Má dva přepínací koncáčky,pro směr CW a CCW.(vlevo,vpravo).Přes kontakty je možno vyřešit blokování motorů.Zapojen í je jednoduché.Aln icem budete hlídat skutečné otáčení motoru.Přes pružiny se dá nastavit tuhost sepnutí kontaktů.Takže kontakty sepnou až při určitých otáčkách.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Honza 06.10.2004, 21:25

Ano taky máte pravdu ale v rozvaděči se stejně musí udělat taková blokáda aby to mělo význam jde o to že oba dva motory se nespustí hned najednou nevím třeba jo nevíme jak to chodí.Taky to nebude moc levný jde o kabely jak je to daleko atd.
Řekněme že jeden motor sepne dřív a druhý nesepne tak v rozvaděči bude muset ten motor co běží něco vynout.
Chce to nakreslit spočítač co co stojí.
To ALNICO nebude zrovna taky levný ale nápad by to byl.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: 07.10.2004, 10:15

Nevíme jak to má chodit.Jestli se použije proudové relé,ALNICO nebo indukční snámač je otázkou provozovatele. Zapojení bych řešil asi takto.Stisknut í tlačítka START.Rozběhne se první motor.Tlačítko START se musí stále držet.M1 se roztočí a při dosažení otáček,sepne přes(proudové relé,ALNICO,snímač otáček)stykač motoru M2.A opět,po dosažení otáček, nebo sepnutí proudového relé je přes pomocné spínací kontakty (S1+S2+ALNICO,kontakt proudového relé,snímač otáček)přemostěno tlačítko START.V této chvíli může obsluha tlačítko START uvolnit.Toto je snad ta nejjednodušší varianta.(Lze doplnit o časové relé,kdyby náhodou někdo vrazil sirku do START tlačítka)
Ale souhlasím s Vámi, chce to mít více informací o zařízení.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 07.10.2004, 20:22

Zbytečně složité a drahé.Díval jsem se na ceny,okolo 5000,-Kč.Nejlevnější bude elektronika,tj.magnetický a nebo optický snímač.Obsluha tam bude stát jako trubka a držet tlačítko a čekat.To nejspíš dojde na tu sirku.Souhlasí m,že to chce více informací o zařízení.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 07.10.2004, 20:26

Zbytečně složité a drahé.Díval jsem se na ceny,okolo 5000,-Kč.Nejlevnější bude elektronika,tj.magnetický a nebo optický snímač.Obsluha tam bude stát jako trubka a držet tlačítko a čekat.To nejspíš dojde na tu sirku.Souhlasí m,že to chce více informací o zařízení.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: SPS UH 08.10.2004, 18:28

Ono je v podstate jedno kolik to bude stat, jde jenom o teoretickou ulohu do skolniho zaverecneho projektu. Zadani je zhruba takoveto - navrhnete ovladani drevoobrabecih o stroje pohaneneho 4 kW trojfazovym asynchronnim motorem (s rozbehem hvezda - trojuhelnik). Stroj ma take odsavani pilin tvorene 1 kW motorem (bez rozbehu). Podminkou je, ze hlavni motor se nesmi rozbehnout v pripade, ze nebezi odsavani (ani v pripade poruchy odsavani).



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Jaroslav Ferst 08.10.2004, 21:00

Koukněte se na www.elektrowor ld.info (Bastlírna). Je tam způsob jednoduchého řešení samotného blokování stroje v závislosti na funkci ventilátoru.
Proč složitě hlídat otáčení motoru přímo nebo přes jím odebíraný proud, když mám možnost zjistit, zda ventilátor přemísťuje vzduch? K tomu bych doplnil, že lze kontrolovat přetlak na výstupu z odlučovače pilin a použít k tomu obyčejný membránový spínač z automatické pračky, jen ho příslušně doseřídit. Není tlak, není ovládací napětí.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Miloslav Janoušek 09.10.2004, 00:54

Co s tím udělá za čas dřevěný prach,kterého je v dřevoprovozech stále dost,i když je odsávání?



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Slávek Spring 09.10.2004, 09:27

U jednoho kanadského dřevo obrábějícího stroje jsem se setkal s obdobnou problematikou. Tuto řešil podtlakový spínač v sacím potrubí před ventilátorem odlučovače odvádějícího piliny do sběrného pytle.Takto byly vyřešeny dvě funkce.První jak požadováno,pokud odsávání nejede-není potřebný podtlak a nelze spustit hlavní motor.Druhá funkce,když se sběrný pytel v odlučovači naplnil (nevím,zda nebyl nějaké specielní konstrukce) tak podtlaková síla klesla pod nastavenou mez,spustila se signalizace a pokud obsluha nereagovala do 30s,stroj automaticky vypnul.Nějaké případné usazování dřevěného prahu vlivem silného proudění vzduchu v odsávacím potrubí zde nehrozí.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Honza 09.10.2004, 17:55

Hm tak to by bylo asi vyřešený to je nejlepší nápad.Ta fukce  není špatná když je plný pytel aby to vyplo.
S hlídacím  relé (proudové)by to šlo asi taky je dost citlivé,ale není to vyzkoušený.Hlí dací proudové relé jsem používal na motor když šel na tvrdo tak stoupne proud a motor vypne,ale to bylo při jiný situaci když se přejeli koncáky tak to narazilo pomalu do zdi a tepelka by zareagovala pravděpodobně pozdě tak tohle byla taková jistota.
Ted to jenom nakreslit.:zz:



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: SPS UH 10.10.2004, 20:23

To s tim podtlakovym snimacem nezni vubec spatne, ale nebylo by k tomu nejake dalsi info (kde to sehnat, jak se to zapojuje a taky jak se to vubec kresli)?



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Jaroslav Ferst 10.10.2004, 21:28

Samozřejmě, záleží na poloze tlakového spínače, umístění, propojení potrubím a průřezu tohoto potrubí. Konečně i na velikosti a tuhosti membrány. A myslet na to, aby piliny, které se dostanou do pouzdra koncáku, po zmizení přetlaku vypadly zase ven. Ale koncáky samotné jsou na opačné straně membrány, těm to nevadí. Přiznám však, že tuto verzi vyzkoušenou nemám.
Jak jsem popsal v Bastlírně právě v odpověď na týž dotaz - někdy kolem roku 1977 jsme v KSD HK řešili toto blokování pro spodní frézu klapkou v sacím potrubí, její poloha snímaná UBMkou, vybavovací síla nastavitelná protizávažím. Pamatuju, že ta klapka nekryla celý průřez potrubí a byla prohnutá tak, že ve zvednutém stavu přiléhala ke stěně trubky, aby nepřekážela. A fungovalo to.
Pokud tento úkol mají studenti řešit tak, jako jsme to zažili my, obávám se, že profesorstvo příliš neocení zjednodušení a eliminaci problému tímto způsobem. Podle hesla: měli jste to spočítat teoreticky a ne nám tu projektovat mašinu...



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Matias Šimek 11.10.2004, 07:24

U klimatizace se používá velmi jednoduchého hlídání.
Stačí koncový spínač a kousek plechu ( na pantu s pružinou ) proudem vzduchu  plech sepne koncový spínač a je to.:)



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Slávek Spring 11.10.2004, 08:00

Uvedeným příkladem jsem měl na mysli určení možného směru  cesty k řešení vám daného úkolu.Pokud  ode mě očekáváte kompletní řešení včetně schématu,tak bohužel nemohu posloužit.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Slávek Spring 11.10.2004, 08:23

Mechanická klapka spojená s vyhodnocovacím  zařízením v potrubí odsávající dřevěné nebo kovové piliny je silně ohrožena poškozením nárazy odsávaného materiálu nebo při případném čištění potrubí po jeho zahlcení a ucpání.Taktéž při tomto ucpání zůstane v poloze signalizující normální povolený stav i když v této situaci není odsávání funkční.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Jaroslav Ferst 11.10.2004, 16:03

Byla ve svislém potrubí od spodní frézy a měla za úkol kontrolovat, zda někdo nezapoměl vytáhnout uzávěr do odsávacího potrubí. Nevím, jak moc ta klapka trpěla, asi za tři roky po přijetí ZN jsem od firmy odešel. Fakt je, že za tu dobu byla instalována do odsávání pilin od nějakých 24-26 strojů, takže asi se nejednalo o dostatečně reprezentativn í vzorek.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: SPS UH 11.10.2004, 20:53

schema po Vas samozrejme neocekavam, ale potrebovali bysme alespon schem. znacku nebo pokud byste znal nejakeho vyrobce / obchod, kde se to da sehnat. ja jsem totiz nasel jenom nejake podtlakove snimace do aut.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: Slávek Spring 12.10.2004, 07:50

Schématickou značku najdete např.na www.bhvsenzory .cz/doc1/300.pdf
Jinak je samozřejmě více výrobců a typů,včetně digitálních s přesnou regulací v nastavení požadované hodnoty podlaku.Domnív ám se,že pro teoretické řešení úkolu není potřeba tento kupovat.



Název: Re: Kontrola běhu motoru
Přispěvatel: SPS UH 12.10.2004, 13:01

kupovat to samozrejme nebudeme, ale mame tam uvest aspon oznaceni a kde se to da sehnat