Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Lada Cisar 05.10.2006, 22:57



Název: Jak funguje (na jakem principu) 4 polovy proudovy chranic ?
Přispěvatel: Lada Cisar 05.10.2006, 22:57
Chapu 2 polovy, ale jak pri 3 fazich a moznosti zapnuti 3 fazove spotrebice zjistit, ze proud tece "vedle" ?


Název: Re: Jak funguje (na jakem principu) 4 polovy proudovy chranic ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 06.10.2006, 08:14
To je přece stejný princip.
U dvoupólového chrániče přes něj vedou oba pracovní vodiče, tedy L a N, nikdy ne PE nebo PEN! Chránič "hlídá",  aby proud tekoucí jedním vodičem byl stejný, jako proud druhým vodičem, pokud se objeví rozdíl, chránič to vyhodnutí jako proud, který uniká "jinou cestou" než pracovními vodiči a odpojí obvod.
U čtyřpólového chrániče chráníme celou třífázovou síť. Vedou přes něj opět všechny pracovní vodiče, to je L1, L2, L3 a N. Nikdy nesmí pro správnou funkci jít přes chránič vodič PE nebo PEN! A opět všechny proudy, které tečou do napájeného spotřebiče (spotřebičů,...) musí téci zase jiným vodičem zpět, magnetické pole vyvolané proudem jednotlivými vodiči musí být v každém okamžiku nulové. Pokud dojde k tomu, že proud kromě pracovních vodičů vede ještě jinou cestou na vodič PE, do země,... chráníč to vyhodnotí jako nebezpečný únik proudu a obvod (napájenou síť, rozvod,...) odpojí.
Nesmíme u vícefázové soustavy  sčítat absolutní hodnoty proudů, ale musíme je sečíst "fázově",  jako vektor (nikoliv jako skalár).


Název: Re: Jak funguje (na jakem principu) 4 polovy proudovy chranic ?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 06.10.2006, 09:06
Ještě doplním: Nesmíte si představovat, že el. proud teče dráty jako řeka jedním směrem, tedy alespoň ne u střídavých soustav. Pro každý uzavřený el. obvod platí zákon, že součet proudů v každém okamžiku v uzavřené soustavě (obvodu) je roven nule. Jedná se ale, jak uvádí pan Schwarz o vektorový součet. Střídává elektrika pracuje matematicky vždy s vektory. Laicky řečeno, pokud je obvod v pořádku, pak okamžitý vektorový součet  všemi vodiči (tedy u 3-fázového obvodu buď L1,L2,L3 u obvodu bez vyvedené nuly, nebo L1,L2,L3 a N u obvodu s vyvedenou nulou) je roven nule. Pokud je porucha, část proudu teče i jinudy než pracovními vodiči a v tom případě součtový transformátor chrániče nevykazuje nulu a vyhodnotí poruchu.


Název: Re: Jak funguje (na jakem principu) 4 polovy proudovy chranic ?
Přispěvatel: Lada Cisar 06.10.2006, 22:16
To chápu. Měl jsem na mysli 3f indukční spotřebiče, kdy při velkém příkonu může dojít často k posusnu fází (hlavně při spuštění nebo při zvýšení proudu) a to vede k jiným hodnotám na "vstupu a výstupu" u proud. chrániče.


Název: Re: Jak funguje (na jakem principu) 4 polovy proudovy chranic ?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 06.10.2006, 22:42
To: Cisar
Jak můžete mít rozdílné hodnoty na vstupu a výstupu, když mezi vstupem a výstupem je pouze sepnutý kontakt.
Jinak odpověď na vaší otázku: Proudový chránič prancuje na základě 1. Kirchofova zákona.


Název: Re: Jak funguje (na jakem principu) 4 polovy proudovy chranic ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 09.10.2006, 07:24
Jestli se máme bavit a fázovém posunu u spotřebiče s induktivní charakteristik ou zátěže, nemá to nic společného s proudovým chráničem!
Fázový posuv je posuv mezi napětím a proudem, kdy u induktivní zátěže je maximální proud "opožděn" proti maximálnímu napětí v obvodu.
To ale nehlídí proudový chránič.