Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Alena Brátková 25.11.2013, 15:03



Název: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Alena Brátková 25.11.2013, 15:03
Bydlím v a spoluvlastním rodinný dům z roku 1928, ze stejného roku je v něm udělaná i elektřina. Jelikož ji dělal osobně tchán, nesmělo se jí léta nic vytknout a už vůbec do ni hrabat.

Rodinné poměry se bohužel změnily a autor již nemůže mít námitek, syn mne proto neustále přesvědčuje, abychom udělali rekonstrukci.

Byli u nás na prohlídce už různí elektrikáři, někteří se už neozvali a ten zbytek má nereálnou představu - že se máme na měsíc odstěhovat (5 členná rodina, 1 malé dítě, 1 prakticky nepohyblivý senior) - případě že se bude rekonstruovat za provozu, ale nebude fungovat kuchyně, chvílemi koupelna, chodba bude minimálně měsíc rozkopaná, nábytek zakrytý plachtami a podobně...
Chápu, že mezi elektrikáři nejsou časté ženy, ale snad mají manželky a dovedou si představit, jak by sami dopadli doma, kdyby něco podobného navrhli?

Mohou mi zdejší odborníci dát nějaké návrhy či zkušenosti, zda je možné takovou rekonstrukci za provozu domu provést, případně jak? Nebo leda počkat až děti odrostou a nějaké léto se s manželem přestěhujeme na měsíc na chatu?


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 25.11.2013, 16:30
No, pokud vaše paní přežije dva týdny na staveništi, dá se to udělat místnost po místnosti. Je to spousta stěhování, binec a dělnictvo v bytě.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: David Hruda 25.11.2013, 16:32
Jestli mohu doporučit, tak se odstěhujte...
Neumíte si představit, co to bude obnášet, různá omezení, prach, hluk, nepořádek atd. vám přinesou jen nervozitu a stres, hádky s řemeslníky, nestojí to za to. A ani pracovníci provádějící rekonstrukci nebudou ze situace úplně nadšení.

Já to řešil (při komplexní rekonstrukci) odstěhováním na dva měsíce do půjčeného bytu a uskladněním nábytku a věcí do skladu stěhováků.
Zde musím pochválit stěhováky, dovezli nám nejdřív bedny na zeleninu (množství dle potřeby) na uložení věcí, v dohodnutý termín přijeli, zabalili bedny i nábytek do fólií, vše odvezli a po rekonstrukci zase dovezli. Bez nervů a ani to nebylo zas tak drahé.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Pavel Horský 25.11.2013, 16:41
Dělat jakýkoli stavební zásah za provozu domácnosti nebylo a nikdy nebude jednoduchou záležitostí, která by probíhala v naprosté spokojennosti zákazníka.
Pokud chcete čistou práci, pak mám pro vás jediné řešení, kterým je provedení rekonstrukce elektroinstala ce v PVC vkládacích lištách, což by se vám zřejmě z estetického hlediska moc nelíbilo. Alespoň mě se lišty vůbec nelíbí a dal bych si je snad jedině do sklepa nebo na půdu.

Elektroinstala ce z první poloviny minulého století již opravdu není tím, co by chtěl člověk denně používat a myslet na nějakou bezpečnost. Od těch dob se změnilo snad vše, co se změnit dalo.

Při rekonstrukci takto staré elektroinstala ce se musí počítat s vysekáním kapes pro nové instalační krabičky, vysekání tras ve zdivu pro vedení nové kabeláže, vysekání a instalací nového rozvaděče v němž budou jištěny jednotlivé okruhy elektroinstala ce atd. atd.
Musíte tedy zcela jistě počítat s nemalým bordelem. Při dnešních technologiích jde samozřejmě drážky vyříznout pomocí frézy připojené na vysávač, to ovšem neznamená, že není prach. I ten nejnicotnější, čemuž nezabráníte, se vám dostane do všeho co z rekonstruované ho domu neodvezete pryč nebo řádně nepřikryjete.

V každém případě jde o domluvu s prováděcí firmou elektro. Instalace se dá dělat po domluvě po částech, po místnostech a to samozřejmě v přímé návaznosti na zednické řemeslo a malíře. Je potřeba počítat s tím, že po zahození kabelových drážek na hrubo nelze ihned malovat, vše musí proschnout, což není otázka dne.
V takto starém domě pak přijde většinou na řadu obnova štuků, neboť nánosy staré několikavrstvé barvy na stěnách nedovolí úpravu stěn k plné optické spokojennosti (no fuj, to je hloupý termín  :D )
Vše se samozřejmě odrazí ve výsledné cenové nabídce. Hopsat v bačkorách mezi skříněmi a dělat instalaci pomalu v rukavičkách bude něco stát.

Já před dvěmi lety rekonstruoval polovinu bytu (jádro v paneláku) a mohu vám říci, že to byl pomalu třítýdenní očistec. Děti u babičky a já s manželkou jsme spali na stavbě. Hrozné, ale dá se to přežít. Dnes se tomu už jen smějeme.

Tak co s tím?


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: František Šohajda 25.11.2013, 17:25
Já jsem podobně prováděl rekonstrukci před cca 25 lety My a 2 malé děti, dva rodiče
....místnost po místnosti...ne ustálé stěhování..vým ěna oken...elektri ky...nová kuchyň, ....koupelna.. ...
Dá se to při normálních lidech zvládnout....z místností byli kabely na chodbu, pak provizorně napojeno....ch odba jako poslední s rozvaděčem.... .schodiště.... .spodní byt...
stejně.....
Prachu všude plno, nepořádku jako u černých spoluobčanů... ..naplánováno na dva roky....dá se to udělat!
Vše jen ve zkratce....nap sáno to je jednoduše! ;D ;D ;D


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: solimek 25.11.2013, 17:56
Tam, kde jsou v rodinném domě dva byty, dá se to realizovat sestěhováním dvou rodin do jednoho bytu a vystěhováním bytu rekonstruované ho. Takto jsme to provedli my (již dávno, v roce 1976). Další výhodou bylo, že jsem všechny práce prováděl sám, takže se nám nikdo další v domě nemotal. To bohužel ale asi není váš případ. Provádět rekonstrukci elektroinstala ce v bytě za provozu, tak to si vůbec nedovedu představit.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Lubomír Jindra 25.11.2013, 18:39
Přidám ještě další hledisko. Rekonstrukce bytu nebo celého domu, není jako když si třeba jen kupujete nové auto, které je za pár let na odpis. Rekonstrukce je dlouhodobá a nejlepší investice do vlastního majetku, který bude sloužit ještě další generaci. Proto je rozumné chtít tu nejvyšší kvalitu a ta má podmínky, mimo jiné prázdný byt s dostatkem prostoru pro práci. Takže je-li to jen trochu možné doporučuji vystěhovat se.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 25.11.2013, 18:39
Pokud je kam, je opravdu dobré "vypadnout",  protože neustálým uklízením a přesuny se celá akce komplikuje a zdržuje. Ono je dobré mít možnost udělat rychle bez ohledu na "okamžitou funkčnost" alespoň nějaký základní rozvod + kuchyni + koupelnu, ostatní místnosti se pak dá nějak dodělat "za provozu"


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Radek Červený 25.11.2013, 18:40
Za zmínku taktéž stojí, že je při rekonstrukci za provozu mnoho duplicitních výkonů a výkonů k zajištění částečné funkčnosti, které celkovou cenu v součtu podstatně navyšují. I s tím je třeba počítat.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: František Šohajda 25.11.2013, 19:39
Za zmínku taktéž stojí, že je při rekonstrukci za provozu mnoho duplicitních výkonů a výkonů k zajištění částečné funkčnosti, které celkovou cenu v součtu podstatně navyšují. I s tím je třeba počítat.

Naprostý souhlas.....!
Žena už byla na "odpis" z toho stálého uklízení..... :'(
Pokud bych to dělal jako živnost, půjde to o hodně výšše jak "prázdné" ...... o:-)
Stálé přepojování jak se místnosti upravují...!

Jen pro tazatele....jd e to.... ale stojí to peníze a uklízení !
Ať mě nikdo neříká ,  že to nejde!! ;)   Vlastní zkušennost!



Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Hugo K. 25.11.2013, 19:50
S tím seniorem je to problém. Nejlepší by bylo sehnat pro něj ubytování v ÚSP na nezbytně dlouhou dobu.
Jestli máte u domu kus trávníku (a vyřešíte seniora),  nechal bych rekonstrukci na teplé období a postavil stan. Lidi jezdí za peníze do kempu, takhle ještě ušetříte.
Před cca 25 lety jsem část léta prospal na zahradě, většinou pod širákem.
Sporák na PB jsem si postavil do kůlny a sám ho připojil na bombu. Odzkoušeno sirkou.Asi se připojení povedlo. ;D


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Martin Novák 25.11.2013, 19:53
Rekonstruovat barak za provozu urcite jde, ale vyzaduje to OBROVSKOU toleranci a neumim si predstavit ze by to slo, pokud nekdo z baraku neni zaroven realizatorem rekonstrukce. Zadny elektrikar ve strizlivym stavu a za plnyho vedomi by nesouhlasdil s predstavou rekonstrukce baraku "mistnost po mistnosti" s kvanty propojovani a nouzovych reseni (a nebo by si to nechal zaplatit skutecne kralovsky)...


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Dušan Davídek 25.11.2013, 22:47
Rekonstruovat barak za provozu urcite jde, ale vyzaduje to OBROVSKOU toleranci a neumim si predstavit ze by to slo, pokud nekdo z baraku neni zaroven realizatorem rekonstrukce.. ..

Tímto stylem jsem rekonstruoval, když jsem zakoupil starý RD a hned jsem se potřeboval nastěhovat. Elektrika, voda, topení, podlahy, sdk, drobné změny stavebních dispozic apod.,  navíc prováděné svépomocí se dělaly za „provozu“ a už bych do toho nešel.
Určitě jde všechno, třeba to udělat po patrech jak psali kolegové, ale pokud jsou v domácnosti malé děti a k tomu nepohyblivý senior pak tazatelce raději doporučuji „vyklidit pole“.

..... dát nějaké návrhy či zkušenosti, zda je možné takovou rekonstrukci za provozu domu provést, případně jak?

Po částech prováděná rekonstrukce elektroinstala ce se nejen znatelně prodraží, ale trvá i nesrovnatelně déle než ta prováděná najednou. Pokud zhotovitel nedělá zároveň i souvisejí zednické, malířské a jiné práce tak musíte neustále koordinovat profese apod.....
Než se pustíte do elektroinstala ce, prověřte stav ostatních rozvodů a zvažte i případné  stavební úpravy (děti rostou, senior je imobilní apod.). Pak na základě toho zvolte rozsah prováděných prací. URČITĚ je lepší dělat vše při jednom nepořádku. Je jasné, že hlavní slovo bude mít paní peněženka..... :'(
Plánovací a přípravnou fázi není dobré podceňovat. Nechte si zpracovat projektovou dokumentaci ,  s projekční firmou během její tvorby komunikujte a vše připomínkujte.
Pak už jen mít  štěstí při výběru zhotovitele. Není vždy ten nejlevnější automaticky nejlepší..!

Nebo leda počkat až děti odrostou a nějaké léto se s manželem přestěhujeme na měsíc na chatu?

JEDNOZNAČNĚ SE PŘIKLÁNÍM K ZDE PŘEVAŽUJÍCÍMU NÁZORU NA ČAS SE ODSTĚHOVAT !!Chata bude lepší než stan....... :)



Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Jan Franěk 25.11.2013, 23:16
Přidám se ke kolegům.

Rekonstrukce "za provozu" sice možná je, ale jde o silně problémovou práci. Jak bylo naznačeno i dražší variantu rekonstrukce.

Když si pročítám váš dotaz, vidím malé dítě a nepohyblivého seniora. Myslím, že právě pro s nimi by to bylo o mnoho obtížnější. Omezená hygiena, vaření a všudypřítomný prach, nejsou příjemné zdravému dospělému člověku.

Ještě by jste to měla zvážit. V opačném případě přeji pevné nervy a slušnou elektro firmu.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Martin H. 25.11.2013, 23:23
V tomto zmysle písali skoro všetci predo mnou - ja si to s dieťatkom a seniorom ani nechcem predstavovať.

V takejto situácii by som sa snažil zabezpečiť si plné nasadenie dodávateľa, t.j. vopred pripravený plán a dohodnuté termíny, práca viacerých ľudí od rána do večera, prípadne aj cez víkendy, atď. aby doba odsťahovania bola minimálna.

Dnes sa zásuvky a hlavne svetidlá umiestňujú inak ako v minulosti. Nároky aj možnosti sú väčšie a takúto šancu treba využiť.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Radek Kroutil 27.11.2013, 00:24
Taky se přidám  o:-)
Jak s hygienou? Je mi totiž jasné, že jakmile se rozseká koupelna pro elektroinstala ci, tak Vy už nebudete mít staré obkladačky na opravu. A každá rodina si hned řekne, tak uděláme i novou koupelnu. Takže odpady, vana, nové trubky na vodu apod.... A min týden se nemáte ani kde koupat (nebo sprchovat)

A v těch letech se myslím dělala elektroinstala ce v kovových trubkách, tak někde by to šlo protahat a doseknout jenom , ,zbytky tras,,  a vyměnit krabice

Ale nevim, zda bych osobně do této zakázky šel. Snad jenom v hodinové taxe.

Takže by se vám vyplatilo vyjet na dovolenou, nebo se nastěhovat ke známým

PS: já jenom dělal za provozu domácnosti koupelnu a WC a dodnes mi manželka říká, že už nikdy. Že se radši na nějaký ten čas odstěhuje. Tehdy jsme měli stavební prach i v ložnici, která je přes dvoje dveře


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Maroš Klein 27.11.2013, 07:54
To chce váhy.
Na jednej strane bezpečnosť,
...dům z roku 1928, ze stejného roku je v něm udělaná i elektřina... syn mne proto neustále přesvědčuje, abychom udělali rekonstrukci.
na druhej realita.
... a ten zbytek má nereálnou představu - že se máme na měsíc odstěhovat...
Riešením z hľadiska bezpečnosti môže byť aj kompromis s dočasným nalištovaním. Čistejšia práca, ako spomenul p. Horský, výhodou je rýchle zvýšenie bezpečnosti, nevýhodou dočasný vzhľad. Lištovačka sa dá urobiť aj vkusne, ale to neodporúčam, ešte by ste si zvykli  :).
Pri vhodnej príležitosti v budúcnosti sa skráti čas vysťahovania, stačí „len“ rozvody postupne zasunúť pod omietku a predať lišty. :)
Priority a výber spôsobu sú na Vašej strane.
...Nebo leda počkat až děti odrostou a nějaké léto se s manželem přestěhujeme na měsíc na chatu?
Viem si predstaviť, že vysťahovanie v niektorých konkrétnych prípadoch prichádza do úvahy ako posledná možnosť.


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Jan Franěk 27.11.2013, 12:46
Toto mi dorazilo dnes do pošty. Je to určeno nám všem, proto přikládám.

,
 
chtěla jsem odpovědět do Vašeho fóra, ale nenašla jsem jak k mému dotazu přidat další příspěvek? Dovoluji si tedy alespoň mailem, jestli máte možnost, poděkujte prosím i dalším kolegům, co mi odpovídali.
 
Děkuji vám za rady, názor k rekonstrukci s vystěhovaným domem zjevně převažuje a mě se líbí také. Ptala jsem se proto, že naopak většina pozvaných elektrikářů nám nabízela rekonstrukci za provozu a mě se nedařilo pochopit, jak si to prakticky představují.
 
Jelikož ale při současném osazenstvu domu ono zmíněné odstěhování se na chatu není reálné, budeme muset nějakých 5 let počkat a pak se do toho konečně pustíme.
Tlačí na to hlavně syn, který letos nastoupil na elektroprůmysl ovku a od prvních týdnů kdy začal v dílnách zapojovat rozvody nás zásobuje černými zvěstmi v jak havarijním stavu u nás elektrika je a kdy vyhoříme. Bohužel v 15 letech si nedovede představit jaké by to bylo dům rozbourat, že by večer marně čekal na teplou večeři a podobně.
 
Ještě jednou děkuji,
Alena


Název: Re: Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 27.11.2013, 12:57
Honzo dík za zveřejnění, docela pěkně napsané

Já si neodpustím moje oblíbené srovnání s provozem auta:
- na STK se musí pravidelně
- závada se musí opravit, jinak se nejezdí
- ABS, airbag, posilovače brzd i řízení,... bereme jako něco, bez čeho bychom se báli jezdit...

- ale elektroinstala ce dokud alespoň nějak funguje, nás "nenutí" něco do jejího stavu investovat...
asi nemáme ty správné "vlivy" jako kominíci