Karel Mastný
Neverifikovaný uživatel @1
Offline
|
|
« kdy: 24.09.2011, 21:29 » |
|
Původně byly dva bojlery spínány společným stykačem na 25A z roku 1969. Vedení fáze šlo nejprve do stykače a pak bylo rozděleno do dvou pojistek - 16A pro každý bojler. Při rekonstrukci jsem jeden bojler přesunul do jiného místa v domě a přesunul mu i spínání a jištění do rozvaděče blíž k novému umístění bojleru. Zatímco první bojler zůstal zapojen beze změn, druhý je nyní spínán pomocí relé ELKO VU116K. To je relé určené právě ke spínání bojlerů do 16A. Zapojení je tak triviální, že jsem si ho udělal sám. Jde o paralelní zapojení dvou obvodů. Komplet vše je na stejné fázi, stykač i relé mají svůj jistič, každý z bojlerů má svůj jistič. Signál HDO "spínání nulou" je rozbočen tak, že původní stykače a nové relé jsou zapojeny paralelně na stejné fázi. Vše funguje.
Jenže ten starý stykač je strašně hlučný během celého času nízkého tarifu. Rozhodl jsem se tedy vyměnit jej za to stejné relé VU116K. Přečetl jsem si tady na diskuzi různé příspěvky, že se to tak normálně dá vyměnit a ostatně ten druhý bojler takto už několik let spolehlivě jede. Po této výměně mi to ale celé přestalo fungovat. Zapojil jsem to úplně stejně jako u toho druhého bojleru, vše důkladně zkontroloval, ale prostě po zapojení dvou relé nefunguje najednou správně ani jedno. Takže moje otázka zní: Proč nefunguje spínání dvou bojlerů přes dvě relé, když původně to tak krásně fungovalo při použití stykače na jeden bojler a relé na druhý? Zapojení bylo v obou případech úplně stejné. Když vrátím zpět původní stykač, opět to funguje správně.
Zapojoval jsem to v době VT, takže kontakt HDO měl být odpojen a obě relé měla být vypnutá a bojlery vypnuté. Ta relé mají kontrolku sepnutí, která tedy svítí jen v době NT. Při mém zapojení dvou relé se to chovalo tak, že obě relé bzučí (skoro jak ten stykač) a kontrolky jim slabě svítí. Čili je tam nějaké malé napětí a je to asi nějaký pokus o sepnutí a proto to podivné bzučení. Jenže je doba VT, takže signálový vodič z HDO má být úplně odpojen. Pochopení celé situace mi komplikuje ještě fakt, že tím stejným signálem HDO je ovládán ještě podružný elektroměr, který měří i jeden z těch bojlerů, ale ne druhý. Možná to podivné chování relé souvisí s i se zpaojením toho elektroměru, ale stále je tu ten fakt, že při použití stykače vše funguje. Znovu opakuji, že jde o jednoduché paralelní zapojení - signál HDO je rozbočen, stejně tak fáze a každé zařízení má vlastní jistič. Proudový chránič tam není.
Věřím, že bych mohl mít méně starostí, kdybych místo přímého rozbočování signálu HDO použil kaskádu relé, že bych jako předřadil "rozmnožovací" relé se třemi spínacími kontakty a teprve z nich to vedl do těch dvou relé k bojlerům a k elektroměru. A možná mi někdo bude toto řešení i nutit jako jediné správné, ale rád bych přece jenom pochopil, proč celá instalace s jedném podružným elektroměrem, jedním stykačem a jedném relé normálně funguje, zatímco po nahrazení stykače druhým stejným relé to nefunguje. Navíc jde o starou společnou skříň měření a jističů, kde nahrazení stykače jde provést zepředu i bez rozplombování a otvírání vnitřku, ale změna celého zapojení do kaskády relé by byla výrazně náročnější kvůli nutnosti otvírání, navíc tam na to ani není lišta, kam by se to další relé dalo atd.
|