Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Radek Pichl 23.12.2010, 12:15



Název: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Radek Pichl 23.12.2010, 12:15
Mějme přívod plynu a vody do objektu, podle čeho se dimenzuje průřez vodiče pro pospojení? ČSN 33-2000-5-54 ed.2 říká dle 544 min. průřez 6mm2 z Cu. Co ale v případě, když zkratové proudy u zařízení, které je připojeno na potrubí vody a plynu budou větší - po-té přichází na řadu článek 543.1.2?


Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 23.12.2010, 12:51
To záleží na mnoha okolnostech.
Pro doplňující pospojování stačí průřez 4mm2 Cu. Tam se nepočítá se zkratovými proudy v nějakých rozvodech, na to je tam "základní" ochranný vodič.

Pokud by to bylo součástí hlavního pospojování, je to 6mm2 Cu.
Jestli zde počítat s tím, že se přeruší "základní" ochranný vodič a v případě poruchy poteče po tomto pospojování poruchový proud, to by musel projektant zdůvodnit nějaké zvýšené nebezpečí, protože to uvažujeme stav "druhé poruchy" (přerušený ochranný obvod + izolační závada).

Jsou případy, kdy se to tak posuzuje, třeba v případě, kdy by pospojováním mohly téci např. zpětné trakční proudy (elektrizovaná trať) už v případě 1. poruchy, dostaneme se na průřez 50 nebo 95 mm2
Ale v běžném prostoru určeném k bydlení přece nebudu dimenzovat ochranné vedení podle toho, co mi odchází z trafačky


Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Radek Pichl 23.12.2010, 16:21
Pane Schwarz děkuji za Vaší odpověď. Omlouvám se za moje zmatené dotazy ale mé znalosti jsou oproti diskutujícím zde na serveru prozatím velmi omezené :-(.

Původně jsem si myslel, že vodiče pro hlavní pospojování (dnes vodiče ochranného pospojování) se dimenzují dle zkratových poruchových proudů, které mohou v daném místě vzniknout. A koukám, že jsem se šeredně zmýlil. Pro příklad: budu mít objekt, který má vlastní transformátor např. 1250kVA a v hlavním rozvaděči budu mít i jistič pro el. kotel o příkonu např. do 60kW. Vypočtený poruchový zkratový proud, tedy mezi L-PE bude cca 17kA. Kotel budu mít připojen na vodu, která bude provedena v mědi. Přívod pro el. kotel bude např. CYKY-J 5(C)x35. Podle charakteristik y jističe bude při zkratovém proudu cca 17kA jistič vypnut při čase kolem 0,01s. Takže průřez Cu vodiče dle 543.1.2 by mě vycházel na 11,88m2 tedy 16mm2 z Cu. Což je tedy jak již odpověděl pan Schwarz nesmysl, neboť norma říká 6mm2. Správně bych měl dopočítat i impedanci vodiče pospojování tu jsem prozatím v tomto příkladu zanedbal.

Můžete namítnou, že se takový kotel nevyrábí atp. ale je to skutečně jen příklad neověřoval jsem jaké přesně se el. kotle vyrábí či nevyrábí.


Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Milan Hudec 23.12.2010, 18:02
1. pokud se bude váš spoj uvažovat coby součást hl. pospojování, pak nejm.6
2. zpočítat možný zkratový proud, dle tohoto navýšit případně průřez
3. zamyslet se, zda uvažovaný vodič nebude v případě poruchy vodiče PEN tento zastupovat, poté se můžete s průřezem dostat ještě výš.


dříve byl uvažován průřez 25 coby největší z hlediska zkrat proudů, zastoupení vodiče PEN norma přímo neřešila, bylo ponecháno na úvaze projektanta a poté revizního technika.




Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Radek Pichl 23.12.2010, 23:56
Po příspěvku pana Hudce se zkusím se zeptat na jiném příkladu. Mám budovu s vlastním transformátore m (např.1250kVA),  zkratové proudy v rozvaděčích poměrně vysoké a plynové potrubí bude spojeno pouze u plynového kotle s plynovým kotlem (nepočítám oběhové čerpadla, ventily, radiátory apod..).
Plynový kotel bude připojen kabelem CYKY 3Cx2,5 a poruchový proud na konci vedení u plynového kotle 350A. Je dostačující připojit plynové potrubí na hlavní pospojování vodičem o průřezu 6mm2 a jako doplňující pospojování průřez 4mm2(2,5mm2). V příkladu je uvažováno s tím, že přívody pro podružné rozvaděče jsou v soustavě TN-C a bod rozdělení je v rozvaděčích připojen na hlavní pospojování stejným průřezem jako je přívodní vodič do rozvaděče.


Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Radek Pichl 26.12.2010, 20:31
Ještě proč, že se to ptám (pro odborníky na možná naprosto triviální dotaz). Setkal jsem se s instalaci u hlavního pospojování na plynovém potrubí v rodinném domku, kde v elektroměrovém rozvaděči nebylo více jak Ik3-6kA. Přesto hlavní pospojování bylo provedeno H07V-K o průřezu 16mm2. Oproti tomu kabelový žlab, kde jsou přívodní vodiče, které vedou přímo z TR a Ik3 je více jak 30kA je jako vodiče pro hlavní pospojování použit H07V-K o průřezu 6mm2.


Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Radek Pichl 09.01.2011, 09:16
V příloze schéma hlavních rozvodů, které bylo ke stažení na internetu. Je tam i ochranná přípojnice a jsou z ní provedeny vývody do podružných rozvaděčů, které jsou v soustavě TN-S (TN-C-S). Přizemnění bodu rozdělení je provedeno v RH, k čemu po-té znovu z ochranné přípojnice vodiče do podružných rozvaděčů a navíc u R1 a R2 průřezy větší než PE v přívodním vodiči. Dejme tomu, že jsou v R1 a R2 přepěťové ochrany, tak vodič o průřezu 16mm2 připojený na "CUB" (dle obrázku) i možná pochopím ale proč proboha CYA 35mm2 do RK?

Jakým průřezem pospojit topení, plyn, vodu se z projektu nedozvíme.


Název: Re: Jaký průřez vodiče pro pospojení pro přívod plynu, vody?
Přispěvatel: Štefan Beláň 09.01.2011, 16:42

...Jakým průřezem pospojit topení, plyn, vodu se z projektu nedozvíme.

TO: Pichl

To se dozvíte v ČSN 33 2000-5-54 ed. 2, čl. 544.1. (norm)