Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tým portálu Elektrika 23.12.2023, 08:02



Název: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Tým portálu Elektrika 23.12.2023, 08:02
Ponorné vodivostní sondy MAVE
    Ponorné vodivostní sondy MAVE představují řešení v měření hladiny vodivých kapalin v průmyslových i civilních aplikacích. Sondy, navržené s přihlédnutím k odolnosti, spolehlivosti a bezpečnosti, nabízejí škálu použití od měření hladiny vody ve studních a nádržích, přes monitorování odpadních vod, až po prevenci přetečení a optimalizaci skladování kapalin. Konstrukce s napevno připojeným kabelem a utěsněným zalévacím materiálem minimalizuje ...
   
(https://elektrika.cz/data/bleskovky/ponorne-vodivostni-sondy-mave/image) (https://elektrika.cz/data/bleskovky/ponorne-vodivostni-sondy-mave/@@eview)

    Související ...
    ... elektrovinka k tomuto diskusnímu vláknu zde! (https://elektrika.cz/data/bleskovky/ponorne-vodivostni-sondy-mave/@@eview)
   



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
   


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Radim Strycharski 23.12.2023, 19:24
Sondy se nehodí pro případy, kdy budou dlouho ponořené a jenom občas (několikrát za rok třeba) se mají dostat mimo vodu a něco tím ovládat. Celou tu dobu nemá být žádná akce a toto nic je závislé na trvalé a spolehlivé spojitosti dvou, možná tří sond s velmi malým napětím, velmi malým proudem a přes vodu s vysokým a asi i proměnlivým odporem. Tím je dohromady zaděláno na nestabilní a tedy nespolehlivý stav. Když budou sondy hlídat dostatek vody ve studni, tak od listopadu do července budou furt pod vodou a v té době se nesmí nic ovládat.  Ale ovládne se, protože pravděpodobnos t takové trvalé spolehlivé spojitosti po 8 měsíců je minimální. Pro takovou aplikaci je lepší plovákový spínač. Ten se sice taky může kousnout, ale bude to až napřesrok. Sondy jsou vhodné pro indikaci krátkodobého a častého zaplavování, jinak myslím převažuje výhoda plovákového spínače.


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: David Hruda 24.12.2023, 09:51
Radime, nesouhlasím.
Viděl jsem tyhle sondy ve vrtech po desetiletích a vždy byly funkční. Co sem tam odejde, je vyhodnocování v krabičce, ale i to jen sporadicky.
Za mě velmi zdařilá konstrukce.


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Radim Strycharski 25.12.2023, 11:12
Jestli máš zkušenost, že po desetiletích fungovaly bezproblémově, tak to může být tou vyhodnocovací elektronikou. Vypadá to na rozdíl mezi starou a novou technologií. Samozřejmě nemůžu generalizovat, ale už ten princip, že někde se trvale snímá malý a nejistý parametr, na kterém závisí jeden dlouhodobý stav, se mi prostě nelíbí. Já mám osobní dvouletou zkušenost, kdy první rok se sondami mi majitel co čtvrt roku volal, že neteče voda, přičemž se nedalo na nic přijít. Vypnutí, vyndání, zandání sond a zapnutí opravdu není uspokojivé řešení závady. Po roce nechutenství jsme sondy vykopali a dali tam plováky. Od té doby nic. A to nemluvím o tom, že sondy jsou za tisíce a plovák za stovky.


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Pavel Čermák 25.12.2023, 16:38
Jenže co ve vrtané studni, tam plovák nedáš. Hodně záleží na principu řídící elektronikx
Kdysi se měřilo malým DC proudem docházelo k rozpouštění elektrod, pak se přešlo na malé AC/50Hz
bylo to lepší ale stále problematické. Dnes většina výrobců používá AC na vyšší frekvenci a u čisté vody
s tím při použití nerezových elektrod není problém. Horší je to v úpravnách vody,kdy se přikapává
různý cemie (clorid železnatý atd) To dochází kobrůstání elektrod nevodivou úsadou a nezbývá než
časté "odvápňování".
Teď zrovna budu řešit modernizaci podobné úpravny a zvažuji nasazení tlakových čidel. 


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Milan Hudec 25.12.2023, 19:06
Z mých poznatků.
Sondy fungují ve vrtech celkem spolehlivě, s výjimkou hodně tvrdých vod.
Nejvíce neplechy dělá souběh s vedením k motoru, elektronika skříněk trpí a je mnohdy zmatená, taknějak automaticky vkládám do ovládacích vodičů přepěťovečku a je pokoj.


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Jan Franěk 25.12.2023, 23:15
Každoročně jich montuji několik do studen a vrtů. V praxi pak u nás v oblasti s tvrdou vodou, dochází k "zarůstání" sond v čase. Je potřeba cca 1 x za 2-4 roky sondy očistit a pak je to furt skvělé a spolehlivé.
Doma mám sondy v přečerpávačce odpadních vod, kde to dostává záhul. Prací prášky, chemie z myčky nádobí, a spousta dalších srč...k. Doslova a do písmene. Instalováno před cca 4 roky a jednou za rok to oplachuju vodou z hadice (důrazné doporučováno obcí, v jejichž majetku čerpadlo je) . Prozatím žádný problém.


Název: Re: Kde doporučíte využití ponorných vodivostních sond?
Přispěvatel: Václav Třetí 26.12.2023, 06:06
Systém sond v přečerpávacích stanicích tlakové kanalisace bývá přes všechny nepříznivé vlivy nejméně poruchový.  V posledních případech, co jsem řešil, byl jednou problém v odešlém trafu napájení vyhodnocovací elektroniky, podruhé přímo v samotném čerpadle a po třetí se nejednalo o elektrickou závadu, byla zaseklá zpětná klapka na výtlaku tak důkladně, že ji čerpadlo nebylo schopné přetlačit a otevřít, otevíral přetlakový ventil. Sondy vždy stačí omýt, což se dělá při běžné kontrole jednou za rok nebo dva. Z mého pohledu bezproblémové řešení.