Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Eduard Fučík 19.06.2006, 14:37



Název: Jak mám zapojit měnič 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Eduard Fučík 19.06.2006, 14:37

ŠVAGR SI ZAPOJIL NA CHATĚ AUTOBATERII 12V NA KOUPENÝ ZNAČKOVÝ MĚNIČ 12V/230V. MĚNIČ JE PŘIPOJEN AUTOKABELEM NA SVORKY 180AH AKUMULÁTORU,V TĚLESE MĚNIČE JE TYPIZOVANÁ ZÁSUVKA NA 230V S OCHRANNÝM KOLÍKEM,ZÁSUVKA JE JIŠTĚNA POJISTKOU 16A.DO TÉTO ZÁSUVKY JE PŘIPOJENA FLEXO ŠNŮRA S VIDLICÍ,KTERÁ NAPÁJÍ LIŠTOVÝ ROZVOD V CHATĚ:2X ZÁSUVKA +2X SVÍTIDLO/"ÚSPORKA 14W"/. DO ZÁSUVKY JE PŘIPOJEN MALÝ TELEVIZOR A V KOUPELNĚ MÁ PŘIPOJENÝ HOL.STROJEK.RO ZVODY JSOU 3ŽILOVÉ/FÁZE,OCHR.KOLÍK,PRAC.NULA/VŠE MU FUNGUJE BEZ PROBLÉMU,AŽ NA TO,ŽE JE TO VLASTNĚ BEZ OCHRANY PŘED ÚRAZEM EL.PROUDEM./VADASKA UKÁŽE PLNÉ NAPĚTÍ MEZI FÁZÍ A PRAC.NULOU,ALE MEZI OCHRAN.KOLÍKEM A FÁZÍ NENÍ CO MĚŘIT.JAK ZAJISTIT PRO TYTO ROZVODY OCHRANU?ZAKOPAT ZA CHATOU ZEMNÍ SVODIČ A VYTVOŘIT OCHRANNÉ POSPOJENÍ?A CO PROUD.CHRÁNIČ? VYPNUL BY V PŘÍPADĚ NEB.NAPĚTÍ NA KOSTŘE SVÍTIDLA?



Název: Re: JAK ZAPOJIT MĚNIČ 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Miroslav Janča 19.06.2006, 18:13

Přestože jde o relativně měkký zdroj, je životu nebezpečný. Pokud je zabezpečeno, že používané spotřebiče jsou s ochranou izolací, ochrana před nebezpečným dotykem je zabezpečena.

Pokud se však používají spotřebiče třídy I nebo by se použil zdroj pro třívodičový rozvod, což je zřejmě jen teoretická možnost, protože to jsou většinou  tepelné spotřebiče a zdroj je pro ně slabý,  mělo by se přistupovat ke zdroji jako síti IT, to znamená z aktivním uzemněným vodičem PE a hlídačem izolačního stavu.

Proudový chránič by měl smysl jen pokud by jsme rozdělili jeden krajní vodič na vodič PE a N. Tím bychom však degradovali výhody izolované soustavy.

Myslím, že jediný rozumný způsob je napájet i vzhledem ke spotřebě pouze přesně definované spotřebiče s dvojitou izolací.



Název: Re: JAK ZAPOJIT MĚNIČ 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 19.06.2006, 18:33

To: Janča
A co ochrana elektrickým odělením s doplňujícím pospojováním?



Název: Re: Jak mám zapojit měnič 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Miroslav Janča 20.06.2006, 11:01

To: Fuksa
Elektrické oddělení nemá smysl, vždyť baterie s měničem je již izolovaná soustava.



Název: Re: Jak mám zapojit měnič 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Petr Doležal 20.06.2006, 14:00

To Fučík: Však právě to je ono, co píše p.Fuksa. Když neexistuje napětí mezi "fází" a zemí, jak by vám mohl ublížit styk živé části na kostru předmětu ? Nepíši průraz, protože izolace vůči zemi není napětím namáhána, resp.jen maličkým měkkým napětím, které způsobí kapacita vodičů vůči zemi. Norma uvádí, že takové vedení nemá být větší jak 500 m. Jaká je délka u vás ?

Udělejte normě zadost a pospojujte jen neživé části pevného zařízení (pokud existují) a kolíky zásuvek mezi sebou izolovaným neuzemněným vodičem. To propojení ma smysl tehdy, když z jedné zásuvky je "krmen" jeden spotřebič I.třídy a "fáze1" je probita na kostru a z druhé zásuvky obdobné, avšak probita "fáze2". Nebezpečný pro vás by byl současný dotyk na oba předměty. Propojením kolíků nejen přemostujete své tělo, ale vznikne zkrat a vypne jistič.

Píši "fáze1 a fáze2",  protože předpokládám, že výstup z měniče je "v luftě"

P.S. Ještě jednou jsem si přečetl váš dotaz a vy to tak máte vlastně provedeno. A spletl jsem váš "kolík" se zemí, zkuste schválně zmeřit napětí fáze oproti nějaké zemi (vodovod, kovové schody apod)
 



Název: Re: Jak mám zapojit měnič 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 20.06.2006, 18:13

To: Janča
Podmínky pro ochranu elektrickým oddělením a podmínky pro samočinné odpojení v síti IT jsou však podstatně rozdílné.



Název: Re: Jak mám zapojit měnič 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Miroslav Janča 20.06.2006, 22:48

To: Fuksa
Netuším, co tím chcete říct. Já jen tvrdím, že použití oddělovacího transformátoru nic neřeší.
Pokud bychom měli výkonný zdroj a napájeli s ním rozsáhlou soustavu je nutné pro bezpečnost hlídat izolační stav krajních vodičů proti PE tak, aby byl zřejmý identifikovate lný jednopólový zkrat. Samozřejmě musí být také splněna impedanční podmínka samočinného odpojení při dvoupólovém zkratu.

V uvedeném případě, jak popisuje p. Fučík, by bylo představovalo hlídání izolačního stavu značný luxus. Jedná se o lokální napájení a je možné použít podobné podmínky pro zajištění bezpečnosti jako vyžaduje ochrana oddělením obvodů, to znamená napájení jednoho pouze jednoho spotřebiče třídy I. Pokud by jich bylo víc je nutné provést ochranné pospojování.

V daném případě zdroj utáhně něco víc než 1 A,  i vzhledem k omezenému odběru bych napájel pouze přesně definované spotřebiče. Upřímně řečeno, ani si nedovedu představit, že by uvedený zdroj mohl napájet několik spotřebičů třídy I, které
by byl schopen utáhnout. Trochu mi nesedí velikost té pojistky, nejistí měnič proti přetížení. Obecně si však myslím, že měniče napětí by měli být používány pouze pro jeden spotřebič, pak by takové problémy odpadly.



Název: Re: Jak mám zapojit měnič 12V/230V/300W?
Přispěvatel: Petr Doležal 20.06.2006, 23:55
Ochrana před úrazem elproudem  elektrickým oddělením nemusí být realizovaná jen oddělovacím transformátore m, norma uvádí i např. motorgenerátor nebo podobný zdroj proudu.