Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Kamil Novák 06.01.2008, 11:11



Název: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: Kamil Novák 06.01.2008, 11:11
Prosím přítomné odborníky na EPS a podobné hasičské a evakuační systémy o názor na takto instalované zařízení :

Na chodbě hotelu je instalována požární siréna na 3ks poplachových tlačítek (pod krycím sklem, s papírovým deformačním terčíkem).
Tlačítka jsou zapojena jednoduše přímo na sirénu, takže siréna je funkční pouze při stisknutém a drženém tlačítku.

1) Je toto zapojení v pořádku ? Nespecializuji se na tuto problematiku, ale "nějak" se mi nezdá, že je nutné v případě spuštění požárního poplachu fyzicky držet stisknuté tlačítko.
Předpokládal bych, že by v obvodu tlačítka byl nějaký časový prvek, který by napájel sirénu po stanovený čas, aby člověk, který varuje sirénou ostatní před vznikajícím požárem nemusel přio této činnosti případně sám uhořet.

2) Vývod pro tuto sirénu je napájen z podružného rozvaděče na chodbě přes jistič. Neměl by tento jistič být nějak zajištěn proti nechtěnému vypnutí (a tím i odstavení poplachové sirény) ?
Např. tak, že by jistič nebyl běžně přístupný, ale byl by pod vnitřním krytem rozvaděče (tak, jako např. někde jistící prvky podpěťových cívek jističů, které sloužívají pro obvody tlačítek Central Stop).
Nebo by byl zajištěn v zapnuté poloze (obdoba plombování jističe pro HDO),  nebo prostorově oddělen od ostatních, nebo neměl by být alespoň  nějak označen ?


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna ?
Přispěvatel: Jan Půhoný 06.01.2008, 11:57
Dle mého názoru by měla siréna zůstat spuštěná po nějaký čas i od puštění tlačítka. Navíc by měla být napájena ze zálohovaného zdroje (stejně jako případné požární hlásiče) a připojena kabely s odolností proti požáru pro EPS. Jinak je to polovičaté řešení, které v případě skutečného požáru nemusí nikomu pomoci.


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna ?
Přispěvatel: František Jiráček 06.01.2008, 13:42
Ústředna EPS má v sobě záložní baterii, ale systémy na ní navázané již nejsou zálohované. Vždyť i evakuační rozhlas je napojen ze sítě a není zamčený jistič. Jakmile už někdo zmáčkne tlačítko, tak asi taky volá hasiče a ty ho uhořet nenechají :-)
Evakuační výtahy jsou sice napájené ze záložního zdroje, ale tam je též otázka času, jak dlouho pojedou.
Hasiči taky nestříkají vodu do budova, kde je elektrika funkční.

Myslím si, že je nutné zálohovat a hlídat zařízení pro zjištění požáru. Pak musí nastoupit lidi.


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna ?
Přispěvatel: František Leopold 06.01.2008, 14:06
Pokud vím, tak celé vedení EPS musí být provedeno nehořlavými kabely s požární odolností. Tlačítka se tahají smyčkově a celá uzavřená smyčka je zakončena v ústředně EPS, kam se tahají i poplachové sirény. Po vyhlášení poplachu (rozbitím skla a uvolněním tlačítka) se automaticky spíná poplach a musí "pískat" pořád, ne jen po dobu držení tlačítka.Obslu ha má možnost vypnout poplach v centrále EPS po nastavenou dobu, až teprve po ní je požární poplach přesměrován na jednotky HZS (případy kouření v místosti s čidlem, apod..) Centrála EPS musí být zálohována UPS, taktéž např.ventiláto ry pro požární odvětrání, světlíky, apod.


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna ?
Přispěvatel: Kamil Novák 06.01.2008, 14:19
Pokud vím, tak celé vedení EPS musí být provedeno nehořlavými kabely s požární odolností. Tlačítka se tahají smyčkově a celá uzavřená smyčka je zakončena v ústředně EPS, kam se tahají i poplachové sirény.

V tomto případě není žádná ústředna EPS.
Jen to, co jsem uváděl - 3 tlačítka + siréna.  :-\


Po vyhlášení poplachu (rozbitím skla a uvolněním tlačítka) se automaticky spíná poplach a musí "pískat" pořád, ne jen po dobu držení tlačítka.Obslu ha má možnost vypnout poplach v centrále EPS po nastavenou dobu, až teprve po ní je požární poplach přesměrován na jednotky HZS (případy kouření v místosti s čidlem, apod..)

Nemohl byste mě nasměrovat, ve kterém předpisu jsou tyto konkrétní požadavky uvedeny ?  (helpsmajl)


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna ?
Přispěvatel: Kubíček R. 06.01.2008, 15:52
ABB nabízí požární tlačítko, které je při zasklení seplé. Po rozbití skla přiloženým kladívkem na řetízku který je součástí dodávky vyskočí tlačítko a sepne kontakt (je tam přepínací mikrospínač). Mne by spíš zajímal problém ubytoven, kde v každé samostatné místnosti je čidlo, v přístupové chodbě tlačítko (neznám jestli musí být jich více, nebo na nějakou vzdálenost) a siréna. Ústředna EPS ukáže místo poplachu a zároveň spustí sirénu v chodbě. Musí houkat také siréna v každé noclehárně? Není mi známo, podle čeho se řídit, kde je možnost nákupu těchto komponentů s nějakým výběrem, celé uzákonění od poloviny tohoto roku mě připadá jako když nás někdo hodí do vody a plavte! Projekt mi připadá jako nějaký námět, ale bez blíže specifikovanýc h požadavků.


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 06.01.2008, 17:23
Zkuste třeba ČSN 73 0875 Požární bezpečnost staveb - navrhování EPS.


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: regfeedback 07.01.2008, 13:17
To: Kamil Novák
se vší úctou ke kolegům silnoproudařům, v každé odpovědi je spoustu dezinformací  :(
Vaše řešení se nachází ve vyhlášce 246/2001 Sb. (vyhláška o požární prevenci).
§ 2  (4) Druhy požárně bezpečnostních zařízení se rozumí
a) zařízení  pro  požární  signalizaci  (např.  elektrická požární signalizace, zařízení dálkového přenosu, zařízení  pro detekci hořlavých  plynů a  par, autonomní  požární signalizace,  ruční požárně poplachové zařízení)
Vaše zařízení je právě „ruční požárně poplachové zařízení“,  přikazuje ho většinou projekt požárně bezpečnostního řešení stavby právě pro malé penziony, kdy ještě výpočtem nevychází nutnost instalace EPS. Myslí se tím např. trubka, zvon, ruční siréna na chodbě, nebo něco elektrického. A právě projektant PBŘ většinou předepíše „elektrické požárně poplachové zařízení“,  protože nechce dávat do projektu „nemoderní“ ruční zařízení.
Jak to revidovat? Z hlediska elektro (dozoruje ITI) je to běžné el. zařízení, tj. revize dle ČSN 33 1500, NDN, jištění, vnější vlivy, kabeláž atd. Z hlediska PBZ (dozoruje HZS) se jedná o požárně bezpečnostní zařízení ( ne vyhrazené PBZ, ty vyjmenovává § 4 (3) vyhlášky, tam patří např. EPS) a je nutno provádět kontrolu provozuschopno sti 1x ročně, doklad o kontrole má náležitosti dle § 7 (8) vyhlášky.
Žádný technický předpis na tato zařízení není, potvrdily mi to všechny HZS, na které jsem se s tímto obrátil. V kontrole provozuschopno sti se konstatuje jen funguje – nefunguje.
Jediné autority, na které se můžete obrátit, jsou místně příslušný HZS, odbor stavební prevence, tam najít člověka, který vydal (nebo vydá) souhlasné stanovisko ke kolaudaci a domluvit se s ním, jak to funguje, kdy to nebude fungovat a co s tím. Druhý je projektant PBŘ, přimět ho, aby v PBŘ přesně specifikoval, jak má zařízení vypadat. Z důvodu neexistujících norem je to problém, nemají se čeho chytnout, ale při dobré vůli se to dá uhrát ne nějaké obecné požadavky – je to o domluvě.
Jak to řešit technicky – já se většinou přesvědčím přímo investora o nějakém inteligentnějš ím řešení:
- v případě stávající EZS připojit to na ni – tlačítka, sirény, využiji přenos poplachu
- použít jednoduchou konvenční ústřednu EPS ( cena začíná od 7000 Kč),  má spoustu výhod
- když nejde ani jedno, použít požární tlačítka s aretací (prodává většina prodejců EPS) a zálohovaný zdroj se signalizací poruchy na recepci, bez dálkové signalizace poruchy nemá zálohovaný zdroj příliš smysl


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: Kamil Novák 07.01.2008, 14:44
TO regfeedback :

Děkuji za fundovanou odpověď.  (jednicka)

Škoda jen, že pořádně nevím, komu děkuji.  :(


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: František Šohajda 07.01.2008, 16:33
Jen na dodatek:
Když se dělá jednou ročně revize EZS tak firma zařízení prohlídne ,vyzkouší autom. hlásiče na funkci a napíše doklad o revizi....požá rníkům to stačí...firma nemá ani RT -EZ a ani nemá nikdo zkoušku na revize elektro...prac ovníci jsou normální montážníci .... je to divné ale funguje to tak už roky !!


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: Jaroslav Hrůza 30.04.2008, 09:54
to: šohajda

pokud mluvíte o EPS (ne o EZS) tak to bude proto, že se nejedná o revizi ve smyslu elektro, ale o roční kontrolu provozuschopno sti dle vyhl. 246/2001 sb.

revize síťové části se provádějí dle standartních předpisů dle místních podmínek (myslím termíny revizí)

jinak při roční "revizi" se nejedná jenom o přeskoušení hlásičů (to se dělá 1x za 1/2 roku),  ale také měření na ústředně, kontrola dodatků požárních směrnic, dokumentace, zkouška návazných zařízení ( je-li to možné) atd...

o tom, jak to na mnoha místech vypadá se šířit nemusím..... (zle)


Název: Re: Jak má být zapojena požární siréna?
Přispěvatel: XL 01.05.2008, 16:46
Odpověď Redfedbacka je fundovaná a pravdivá - potvrzuji. Jen bych ještě dodal, že je to pododné  jako požárněbezpečn ostní zařízení - nouzové osvětlení o kterém se tady v diskuzi již také někde mluvilo. Obecně zbývá ještě dodat, že i pokud do dané budovy není konkrétní požárně bezpečnosní zařízení nařízeno, ale přesto se tam dá, musí pak vyhovovat všem předpisům jako by předepsáno bylo, nelze tedy postupovat systémem "lepší něco než nic.