Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Rostislav Slaný 20.04.2011, 20:12



Název: Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
Přispěvatel: Rostislav Slaný 20.04.2011, 20:12
Setkal jsem se s problémem, že známému odešla  TV a potom stejně druhá TV.
Tak jsem mu změřil multimetrem zásuvku a měl mezi svorkami L a N 233V a mezi svorkami N a PE 21V.
Je to špatně?
A má to vliv na TV, když nemá ochranný kolík?


Název: Re: Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 20.04.2011, 23:17
Je to špatně - pravděpodobně se jedná o přerušený PE vodič, a to co naměříte mezi PE a N je napětí indukované do PE vodiče z fázového vodiče.

A má to vliv na TV, když nemá ochranný kolík?
Vliv to nemá. Ale pokud je to skutečně tak, jak píšete, naznačuje to dosti nevalný stav elektroinstala ce, a při zatížení zásuvky odběrem (té TV) může napětí v zásuvce vypadat úplně jinak, než jste naměřil bez odběru. To pak už vliv na TV má.


Název: Re: Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
Přispěvatel: Radek Červený 21.04.2011, 07:46
Nové typy televizí zemnící kolík mají, otázkou je, k čemu je ve vnitřním zapojení použit, zda jen jako ochraný vodič neživých částí, nebo zda má další funkci u elektronických obvodů.

Jinak samozřejmě to je špatně, jedná se o velmi závažnou závadu a je nutné co nejrychleji kontaktovat odborníka.


Název: Re: Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
Přispěvatel: Václav 3 21.04.2011, 08:21
Nové typy televizí ( u LCD je to téměř 100% pravidlo)  mají zemnící vodič zejména kvůli rušení zdrojem a spínacími obvody displaye. PE vodič je obvykle připojen na kostru přístroje a tím pádem též na vnější kontakt (stínění) vstupního konektoru antény, což může způsobovat problémy, protože se přes uzemněný anténní systém a jeho kabeláž mohou při poruše vodiče PE v síti odvádět unikající proudy. Ještě větší potíže mohou vzniknout u sítě TN-C, kde na vodiči PEN vznikají jeho zatížením zcela zákonitě úbytky napětí díky jeho vlastnímu odporu a tudíž i bez jakékoliv závady bude plášť koaxiálního kabelu zatěžován nějakým pracovním proudem sítě (jeho velikost závisí na odporu vodiče PEN a kvalitě uzemnění antény).

Toto ale není problém tazatele, protože ten má zřejmě TV klasickou s CRT a ty zase jsou naopak obvykle připojeny jen dvojvodičově, protože jsou vyrobeny ve dvojité izolaci.  Závada může být, jak zde již někdo psal, ve vodiči PE a napětí je jen naindukované a zaznamenané citlivým, digitálním multimetrem, ovšem to by nemělo mít nějaký zásadní vliv na činnost přístroje, nebo je naopak vadný vodič N, což je pravděpodobněj ší a může v tomto případě zatížením jiné fáze dojít skokově ke změnám výše napětí až ke 400V, které spolehlivě zničí spínaný zdroj televize během jediné špičky. V tomto případě by bylo vhodné zjistit, jaká jsou napětí v ostatních fázích rozvodu - pokud je připojení třífázové (obvykle u RD),  nebude to problém, pokud je připojení jednofázové (u bytu ve větším domě),  může být závada i ve společných rozvodech v elměrném rozvaděči a ve stoupačce.

Závada může být velice nebezpečná nejen pro přístroje, ale hlavně i pro obyvatele domu nebo bytu. Doporučuji zavolat rev. technika, ten má potřebné znalosti a přístroje k zjištění závady a potřebné zkušenosti k jejímu odstranění.