Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Lukáš Urbánek 27.11.2007, 14:53



Název: Jaké má výhody a nevýhody toroid versus normální trafo?
Přispěvatel: Lukáš Urbánek 27.11.2007, 14:53
Jaké má výhody a nevýhody toroid versus normální trafo?


Název: Re: transformátor
Přispěvatel: Pavel Horský 27.11.2007, 16:09
Nevýhody toroidu: velký proudový náběh, větší rozměr a váha než elektronické
Nevýhoda elektronického: elektronika, u většiny kratší životnost
Výhody toroidu: bimetalová tepelná pojistka, větší životnost
Výhody elektroniky: skladnější díky svým rozměrům a váze, pořizovací cena (dáli se to na úkor životnosti považovat za výhodu   :-[ )


Název: Re: transformátor
Přispěvatel: Viktor Klemon 27.11.2007, 17:58
Otázka bola na porovnanie Toroidu a normálneho trafa - teda s plechami.
Klasika má väčšiu váhu aj rozmery, pri rovnakom výkone, silnejšie rušivé mag. pole, je aj hlučnejší.
Toroid býva drahší - tu spomínaná bimetalová poistka môže byť u obidvoch.
Určite ma niekto ešte upresní.


Název: Re: transformátor
Přispěvatel: Martin6594684 27.11.2007, 19:08
Normální trafo EI: Má větší rozptyl magnetického pole, pro velké výkony má značné rozměry a hmotnost, při zapnutí lidově řečeno nevyrazí jistič náběhovým proudem. Je ekonomické do cca 50-100VA. Velmi dobře se montuje a dá se osadit svorkami na vodiče mechanicky spojenými s trafem. Bez problémů se dá solidně izolovat primární a sekundární část. Počet odboček a samostatných vinutí je omezen mechanickými rozměry na nízkou hodnotu.

Toroidní trafo: Má menší rozptyl magnetického pole, tedy je vhodnější pro audio účely, od výkonu cca 200VA spolehlivě při zapnutí vyrazí jistič náběhovým proudem, takže je nutné použít termistor, výroba trafa je náročnější než EI. Od výkonu cca 100VA nahoru je ekonomičtější než trafo EI. Montáž je náročnější než u EI, obvykle se řeší šroubem v ose, který ale klade zvýšené nároky na materiál základny. Nedá se osadit svorkami na vodiče rozumně mechanicky spojenými s trafem. Slušná izolace mezi primárním a sekundárním vinutím je problematická. Na toroidním trafu se dá realizovat značný počet odboček a samostatných vinutí.


Název: Re: transformátor
Přispěvatel: Pavel Špok 30.11.2007, 01:41
Vzhledem k podstatně lepším magnetickým vlastnostem vinutých jader(toroidů)při návrhu trafa je možnost využití podstatně většího sycení ,tím vychází menší hmota jádra a jeho rozměry.Rovněž ochlazovací plocha u toho provedení je velká,tím je daná možnost většího měrného zatížení vinutí a použití menšího průřezu vodiče.Menší počet závitů na 1V(větší sycení spolu s menším průřezem vodiče snižuje značně spotřebu mědi a tím cenu.Od určitého výkonu je vykompenzována vyšší cena jádra i náročnější technologie vinutí a cenově je tím toroidní trafo výhodnější.Lze dosáhnout vysoké ůčinnosti,velmi malých proudů naprázdno,příkonu naprázdno.
V amaterských podmínkách však toroidní trafo těžko vyrobíte,narozdíl od klasického trafa,které při určitých znalostech se dá realizovat docela kvalitně.Určit ým kompromisem mezi Klasickými skládanými jádry a toroidy jsou Jsou tzv. C jádra.