Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Brání norma tvorbě neizolovaného oddáleného hromosvodu na plechové střeše?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Brání norma tvorbě neizolovaného oddáleného hromosvodu na plechové střeše?  (Přečteno 942 krát)
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 20.04.2024, 16:58 »

Pokud je požadavek na oddálený hromosvod plechové falcované střechy, kde je nutno dodržet s=50 cm, lze toto zhotovit neizolovaným hromosvodem na distančních tyčkách? Předpokládejme, že technicky by to šlo. Musí se přesto použít drahý izolovaný HVI, protože něco legislativního/normovního brání mít neizolovaný takto daleko od střechy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 20.04.2024, 18:49 »

Většinou tomu brání manželka investora. Není to žádná nádhera.

Nicméně se tento způsob využíval už dávno, třeba nad objekty s velmi vysokým rizikem. Třeba dva stožáry mimo objekt s napnutým lanem, nebo hřebenový jímač na distančních tyčích a velmi hořlavých objektů a podobně.

Například https://elektrika.cz/data/clanky/dehn-soehne-vzdalenost-jimaci-soustavy-od-strechy-pokryte-horlavym-materialem

Netvrdím že je tomu vždycky, ale když to má být provedeno správně, tak ten drahý HVI vychází v řešení často levněji, než "bastlení" jiného způsobu oddálení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Sokrates1985
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.04.2024, 20:09 »

Ten uvodni dotaz naopak manzelka potencialniho investora sama navrhla, vyjimky ale potvrzuji pravidlo. Samozrejme, ze podle skutecne situace je mozne, ze prevazi leckde financne HVI nad tou neizolovanou variantou. Zde slo o pochopeni, zda to vubec mozne je, protoze na beznych rodinnych domech i s plechovou strechou a plechovyma vlozkama od vsemoznych topidel, antenama apod. to clovek nevidi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 21.04.2024, 10:13 »

Někde jsem to viděl, na objektu s "částečně vodivým povrchem",  ale nedaří se mi najít fotku.
Svod na distančních tyčkách byl na úrovni 2, patra několik desítek cm od stěny a směrem dolů se postupně přibližoval.
"Technicky" možné, ale designově hodně podivné a nezvyklé
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.04.2024, 21:26 »

No jedno řešení bez HVI jsem viděl, technicky zřejmě OK, ale vhodné pouze pro singl žijící techniky. Zdroj obrázku: MyPower - Fórum.
Škoda, že jsem k tomu nedostal podrobnosti, zajímal by mne cenový rozdíl a taky kolik zim to vydrželo.


* MyPower.jpeg (109.03 KB, 856x709 - prohlédnuto 160 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 21.04.2024, 21:48 »

lze toto zhotovit neizolovaným hromosvodem na distančních tyčkách?
Mne by zajímalo, proč tu operujete s termínem “neizolovaný hromosvod”,  když hovoříte o hromosvodu izolovaném pomocí izolačních distančních tyči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 22.04.2024, 07:36 »

Mne by zajímalo, proč tu operujete s termínem “neizolovaný hromosvod”,   když hovoříte o hromosvodu izolovaném pomocí izolačních distančních tyči.
Taky jsem si toho všiml, ale chápu tazatele. Kdybych neznal přesně normativní definici, zeptal bych se stejně. Definice izolovaných/neizolovaných LPS se normotvůrcům opravdu nepovedla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.