Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Ivana Minářová 20.04.2010, 08:31



Název: Jak se vyhnout pozemku, jehož majitel nesouhlasí s vedením el. sítě?
Přispěvatel: Ivana Minářová 20.04.2010, 08:31
Na eon jsme zažádali o přípojku k budoucímu domu, který bude asi 130 m od možného místa připojení. Eon se vyjádřil, že rozšíří DS a zaplatí to. Vedení by mělo vést zemí asi přes 12 pozemků, všichni majitelé jsou s tím v pohodě jen jeden má problém a asi ho nezlomíme. Je možné aby se kolem jeho pozemku kabel nějak vyhnul nebo musí vést rovně? ten pozemek má šířku asi 5 m a vedení pujde souběžně s panelovou cestou, tak jsem doufala, že by se tomu jeho pozemku vyhnul pod tu panelovou cestu- tzn. že těch cca 5 m by vedl pod panelkou. S tím, že v budoucnu kdyby se tam budovala normální cesta případně chodník či vodovod- což je v územním plánu, tak by se ten kabel přeložil, aby byl v rovině.
Myslíte, že by to někdo povolil, vím že neznáte konkrétní situaci přesně, ale jde mi jen o to, jestli se to tak někde praktikuje, že kabel nejde úplně rovně.

#117#


Název: Re: Jak se vyhnout pozemku, jehož majitel nesouhlasí s vedením el. sítě?
Přispěvatel: Radek Červený 20.04.2010, 19:56
Pokud dobře chápu váš dotaz, tak distribuční síť přes těch 12 pozemků bude budovat Eon. V tom případě je to věcí Eonu, jak si zajistí souhlas z rozšířením DS. Vy zaplatíte připojovací poplatek a defakto se tímto spolupodílíte na rozšíření DS.

Jinak na budování nové přípojky je nutné mít stavební povolení a souhlasy majitelů pozemků by měly být součástí projektu nebo stavebního řízení. Pokud někdo souhlasit nebude, záleží na rozhodnutí stavebního úřadu, následuje kolotoč odvolání až do extrému, kdy může souhlas udělit soud.


Název: Re: Jak se vyhnout pozemku, jehož majitel nesouhlasí s vedením el. sítě?
Přispěvatel: Ivana Minářová 21.04.2010, 08:21
Nám eon sdělil, že máme zajistit územní souhlas, jehož součástí jsou souhlasy majitelů dotčených pozemků. Oni jsou investor. Takže my musíme vše vyřídit včetně projektu. Nevím jestli je to běžné, ale jsme rádi aspoň za to, že to zaplatí a navíc kdyby měli územní souhlas vyřizovat oni, tak by to trvalo mnohem dýl.


Název: Re: Jak se vyhnout pozemku, jehož majitel nesouhlasí s vedením el. sítě?
Přispěvatel: halik 21.04.2010, 08:49
Součástí každé smlouvy o připojení je, že zákazník musí vyvinout potřebnou a nezbytnou součinnost související s předmětem smlouvy.

Podobná klauzule je ve všech smlouvách o připojení, všech distributorů. Obvykle je touto součinností myšleno, že zákazník "vyběhá" souhlasy majitelů dotčených pozemků jak s uzavřením smlouvy o věcném břemeni (VB),  tak souhlasy s následnými řízeními (uzemní/stavební řízení, popř. územní souhlas). Nikdo po zákazníkovi nechce, aby on sám uzavíral smlouvy o smlouvách budoucích na VB s majiteli pozemků (i když ve specifických/složitějších případech to může tak být),  ale musí to u nich zkrátka patřičně diplomaticky "prostřelit" a "oběhat",  aby pak tito nečuměli jak vyoraný myši a neposílali všechny do pr...,  když jim od projektanta dojde smlouva na věcné břemeno ve prospěch distributora, s plněním ve formě pár stovek Kč či několik málo tisíc Kč.

Pokud se nezadaří patřičně "prostřelit",  tak se zkrátka nic stavět nebude. I na toto jsou klauzule ve smlouvách. Distributor není pánbůh, aby mohl v tomto poručit. Žel, v těchto ohledech již komunismus (nikdo se nikoho na nic neptal, bylo to zkrátka ve veřejném blahu, a tak se stavělo) skončil.

Problém může nastat i v případě, ža technické řešení původně navržené je neprůchozí, a alternativní řešení je výrazně dražší.


Název: Re: Jak se vyhnout pozemku, jehož majitel nesouhlasí s vedením el. sítě?
Přispěvatel: Petr Doležal 21.04.2010, 08:51
Technicky vzato, kabelu nevadí žádné vlny, elektřině je to jedno.
Pokud nad kabelem bude vozovka, je třeba jej uložit 1m pod definitivní KÚT, nejlépe do chráničky s fólií, což může být problém, pokud neznáme budoucí niveletu vozovky. Také v budoucnu může dojít ke kolizi např. s kanalizačním řadem. Ale musela byste mít stejně souhlas majitele nemovitosti s tou budoucí vozovkou.
Jinak zákon 458/2000 v §25 odstavec (5) praví:
Provozovatel distribuční soustavy je povinen zřídit věcné břemeno umožňující využití cizí nemovitosti nebo její části pro účely uvedené v odstavci 4 písm. e),  a to smluvně s vlastníkem nemovitosti; v případě, že vlastník není znám nebo určen nebo proto, že je prokazatelně nedosažitelný nebo nečinný nebo nedošlo k dohodě s ním a jsou-li dány podmínky pro omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě podle zvláštního právního předpisu4e),  vydá příslušný vyvlastňovací úřad na návrh příslušného provozovatele distribuční soustavy rozhodnutí o zřízení věcného břemene umožňujícího využití této nemovitosti nebo její části.
Je zřejmé, že provozovatel má větší páky než vy, i když je to běh na dlouhou trať. To věcné břemeno je samozřejmě za jednorázovou úplatu, o jejíž výši při nedohodé rozhodne soud. Další nepříjemností je "rozhození" sousedských vztahů.