Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Jakub Horváth 06.06.2022, 12:09



Název: Kdy je potřeba použít síťový filtr a síťový reaktor k frekvenčímu měniči ?
Přispěvatel: Jakub Horváth 06.06.2022, 12:09
Potřebuji vědět, za jakých okolností a z jakého důvodu je potřeba za použití frekvenčního měniče použít síťový filtr a/nebo síťový reaktor. Jaký je rozdíl mezi síťovým filtrem a síťovým reaktorem ?

Konkrétně se mi jedná o aplikaci výtahové plošiny v průmyslovém objektu.


Název: Re: Kdy je potřeba použít síťový filtr a síťový reaktor k frekvenčímu měniči ?
Přispěvatel: Miroš Jan 06.06.2022, 12:19
Osobně zastávám názor, a tak taky postupuji, že dodržuji manuál výrobce toto daného FM. Vřele doporučuji. ;)


Název: Re: Kdy je potřeba použít síťový filtr a síťový reaktor k frekvenčímu měniči ?
Přispěvatel: Václav Třetí 06.06.2022, 12:25
Tak je to správně, výrobce by měl nejlépe znát svůj výrobek a vědět co je třeba k řádnému provozu. Jenže občas přijde investor a začne přemýšlet, kde to ošidit, aby se ušetřilo.


Název: Re: Kdy je potřeba použít síťový filtr a síťový reaktor k frekvenčímu měniči ?
Přispěvatel: M S 06.06.2022, 13:41
Filter primárne potláča elektromagneti cké rušenie od meniča do siete.
Reaktor (tlmivka) potláča špičky, či už na vstupe alebo na výstupe. Na vstupe vie chrániť voči špinavej sieti a potláča harmonické frekvencie. Na výstupe vie predĺžiť životnosť motora, kábla aj meniča.

Niektoré meniče majú interné tlmivky v DC časti.

V každom prípade treba dodržať návod výrobcu. Menič bol CE certifikovaný pre dané použitie s konkrétnymi filtrami daného výrobcu alebo s filtrami so špecifikovaným i parametrami. Často bývajú uvedené dĺžky káblov, po ktorých presiahnutí je potrebné použiť filtrovanie.


Název: Re: Kdy je potřeba použít síťový filtr a síťový reaktor k frekvenčímu měniči ?
Přispěvatel: Tomas M. 06.06.2022, 18:05
Je sice hezké následovat doporučení výrobce měničů, nicméně také hodně záleží od konkrétní instalace a způsobu použití, spíše bych řekl, že pokud to někdě někdo rozhodl použít, spíše bych to tam nechal než se snažil ušetřit pár korun - zvlášťě pokud se jedná o měnič většího výkonu. 

Síťový filtr - v podsatě soustavu kondenzátorů propojených mezi fázemi/N a PE je potřeba použít v případě, že rozvaděč/zařízení, kde je měnič instalován nesplní EMC požadavky z hlediska vyzařování elektromagneti ckého rušení zpět do sítě. Pozor, to že měnič sám o sobě má integrovaný EMC filter, ještě nezaručuje, že při instalaci měniče do rozvaděče s nějakou délkou vodičů případně dalšími měničemi a souhře s dalšími zařízeními v rozvaděči jako např. DC zdroje atp. celkové EMC splní požadované limity - z vlastní zkušenosti většinou spíše nesplní. Na druhou stranu, takový externí filtr není špatná věc, a zároveň odstíní rovaděč od případného EMC rušení ze sítě - bavíme se zde spíše o šumu v MHz/Ghz.

Síťový reaktor - neboli tlumivku, výrobci měničů většinou doporučují osadit na vstup měniče v případě, že je měnič napájen z trafa o větším výkonu - typicky 630 kVA. Je to ochrana měniče před PROUDOVÝMI špičkami, které tlumivka (částečně) spolkne a mohou přijít ze sítě nebo vznikat při zapnutí měniče. Občas se tyto "reaktory" osazují i na výstup z měniče - to většinou v případě, kdy je velká délka kabelu mezi měničem a motorem a kapacita kabelu může zpětně namáhat IGBT v měniči.