Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Lenka K. 29.06.2023, 10:00



Název: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 29.06.2023, 10:00
Vrhli jsme se na rekonstrukci kuchyně. Kuchyň na míru už máme ve výrobě, spořebiče objednané (el.trouba, indukční deska, myčka, digestoř, lednice) a aktuálně jsme narazili na problém s přechodem na tři fáze (bydlíme ve starém domě v Praze na Vinohradech, kde nám bylo řečeno, že je reálné, že přechod možná nebude možné realizovat a upřímně se mu chceme i ideálně vyhnout...). V příloze zasílám fotku pojistek a prosím o radu nejlepšího možného řešení - napadají mě dvě varianty, ale jako laika mě s tím možná trochu rozcupujete :)) takže mě zajímá, jestli jsou tyto možnosti vůbec reálné.

1. možnost - v bytě je zaveden plyn, který jsme původně chtěli nechat zaslepit. Nicméně bychom ho nechali, koupili plynovou varnou desku a k tomu budou ostatní el. spotřebiče (lednice, trouba, myčka, varná konvice).
2. možnost - plyn zaslepit dle původního plánu, indukční desku připojit na 230V a k tomu také ostatní, výše zmíněné, spotřebiče.

Extra info - v bytě je bojler, takže elektřina se využívá i na ohřev vody.
Je jedna z těchto variant řešením v naší situaci, aniž bychom museli přesekávat elektřinu a měnit na 3 fáze?


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 29.06.2023, 18:20
Ještě by to chtělo informaci o hlavním jističi před elektroměrem.
Ale nepředpokládám že by mohl být na vyšší proud než 25A

Takže to bude poněkud "uživatelsky složité",  kolik spotřebičů bude možné provozovat současně


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jan Franěk 29.06.2023, 20:07
A můžete nám nafotit váš hlavní jistič před elektroměrem? Mám tak nějak pocit, že máte na 3f vše připraveno, včetně hlavního vypínače. Jen tam není místo pro 400V jistič varné desky v případě 3f připojení. Asi by to chtěl zhodnotit situaci na místě.

Volba je tak nějak na vás. Pokud chcete zaslepit plyn, můžete fungovat i na jedné fázi s varnou deskou. Nicméně za cenu omezení komfortu vaření. Tedy maximálně dvě ploténky a podobně. Nedej bože když v zimě sepnou přímotopy, začne hřát bojler a vy budete chtít vařit. TO by mohl být celkem problém, co se komfortu týká.

Přímotopem 2kW (nebo bojlerem),   tekou proudy okolo 9-10A vy máte 3ks přímotopů, bojler a při vaření na dvou ploténkách, se budete pohybovat dle jejich velikosti mezi 12-16A. Předpokládám stejně jako kolega, že máte hlavní jistič 25A. V případě jednofázové přípojky si dokážete lehce spočítat, že to není dobré. Jistič sice krátkodobě vydrží i nějaké přetížení, ale cokoliv provozované "na hraně",   prostě není dobře a zkracuje to životnost, či omezuje spolehlivost.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Peter Munka 29.06.2023, 21:45
Aky je ucel isticov P1 - P3 ? Posobi to dojmom, ze tam mate nejake elekricke radiatory alebo nieco podobne. Pouzivate to ?
Ak by tam bol len bojler, viem si predstavit fungovanie na 25A / 1f istici, za cenu miernych obmedzeni v sucasnom pouzivani spotrebicov.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 30.06.2023, 14:06
@Jan Franěk - Díky za reakci, ještě vyfotím, až budu doma a pošlu. Z toho, co píšete, mi dává asi větší smysl zanechat plyn a koupit na vaření plynovou varnou desku. Určitě nechceme jistič nějak výrazně přetěžovat pokud možno..

@Peter Munka - P1-P3 jsou stropní radiátory, které se instalovaly cca 2 roky zpět. Takže ano, v zimě je používáme :)


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 30.06.2023, 17:15
Složitá situace. Byt původně kat. A, vybavený jako kat. C s ponechaným původním rezervovaným příkonem, který bude při topení a ohřevu vody problematický pro soudobost s dalšími spotřebiči.
Dojde to do stádia paranoidní sebekázně, nebo instalace přednostních relé.
Ekonomicky je to taky na nic, protože stálé platby jak za elektriku, tak za plyn, přičemž od obojího odeberete dost, protože vaření a ohřev vody jsou v běžné domácnosti nejvyšší spotřeby, k tomu připočítejte cenu pravidelné revize plynu.
Případná výměna kabelu mezi ER a bytem, by byla výhodnější, pokud by byla šance na 3f měření, i za cenu rozsekané chodby.
Jinak bych viděl jako smysluplnější vrátit se na původní koncepci takových bytů, kdy veškeré teplo produkoval plyn a elektrika byla jen pro svícení a běžné spotřebiče, případně troubu, protože ne každý oceňuje tu pachuť plynové trouby.
Takže minimálně bojler bych volil na plyn, stejně jako horní desku sporáku.
A i tak to nebude komfortní a dražší, než plná elektrifikace, nebo plná plynofikace.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 03.07.2023, 14:55
@Jiří Hrubý - Jirko, (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za reakci. Jako laik z toho nejsem úplně moudrá, ale zkusím se zeptat jinak:
- V případě, že nechceme překopávat elektřinu a přecházet na 3f, je pro nás řešení situace plynová varná deska, pokud bude zbytek na elektřinu? (bojler bychom rádi zanechali aktuální a neměnili na plynový).
- a pokud ne plynová varná deska, tak indukční, zapojená na 230V?

Možná se ptám blbě, protože tomu rozumím jak koza petrželi (jinak bych tu nebyla :D). Jen chceme jít ideálně cestou co nejmenšího dalšího zásahu do bytu, pokud je to možné. Pokud ne, tak se tomu samozřejmě nevyhneme...

MOc díky všem za odpovědi!


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jan Franěk 03.07.2023, 19:03
Tak znovu. Už jsem vám vysvětloval, že velikost proudu závisí na příkonu varné desky. Pro příklad jsem stáhnul namátkou z webu jeden návod na varnou desku. Její celkový příkon je 7200W, což je něco přes 32A. Tedy je jasné, že nelze vařit na všech varných plochách najednou. Alespoň ne déle. NAvíc by vám během vaření nezbylo nic na další provoz bytu. váš hlavní jistič bude maximálně 25A, víc vám distributor na jednofázové připojení nedovolí. Jestli jej máte stále nevíme, protože jste nám ještě neposlala foto toho jističe.
Pokud se budete velmi hlídat a omezovat v komfortu, nechá se to opatrně provozovat. Nicméně to znamená třeba neprat, vypnout bojler a elektrické topení. Alespoň částečným řešením by byla instalace takzvaného přednostního relé, které by během vaření blokovalo například bojler a ta stropní topení. Nicméně váš rozvaděč je už přeplněn a znamenalo by to jeho výměnu za větší, aby bylo možné to nějak řešit.

Pračka       -  10-16 A      /podle typu/
BOjler        -       10 A
Mikrovlnka  -    6-10 A     /podle typu/
Topení        -    5-10 A     /podle typu/
Trouba       -   10-14 A    /podle typu/


Sama si položte otázku, jak moc chcete na všechna omezení myslet, nebo jestli nezvolíte raději to sekání, čí vaření na plynu. Osobně se mi vždy na plynu vařilo lépe a cena plynu se za čas opět ustálí, stejně jako cena elektřiny.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 03.07.2023, 20:40
Pan Franěk to rozepsal do čísel, snad dostatečně srozumitelně. Ale ještě tedy jinak. Limituje vás hlavní jistič. Problém nastane, pokud zapnete dva žravější spotřebiče. A nemusí to být ani vědomě, protože při vaření na el. desce, vám sepne bojler a máte tmu. To samý umí pračka, když pustí ohřev a spousta dalších kombinací. Žít se tak dá, ale přetrpět týden sekání, je asi míň na nervy.
Jako odpůrce plynu musím taky uznat, že plynová deska je, snad krom horší údržby, výhodnější, zvláště ve vaší situaci.
Bojler je ca 10 ampérů po dobu nějakých 4-6 hodin. Záleží pak kdy spíná nízký tarif, protože po dobu jeho chodu, máte rázem půlku možného příkonu zabranou.
To samé topení. Nevím, jaký máte výkon, ale když se potká s bojlerem, tak si neuvaříte, ani nevyperete.
A jednofázovou desku raděj ani nechtějte, to už je lepší indukční dvouplotýnkáč. Jednofázově ji nikdy naplno nezapnete a když ano, nebude to nadlouho.
Sice umím pochopit, že přesekávat přívod je třeba o rozmlácený chodbě, ale možná tam bude trubka a obešlo by se to bez toho, nebo jen s minimem. To by se muselo vidět.
No a pokud přes sekání nejede vlak, snažil bych se maximum zdrojů tepla krmit plynem, aby byl dostatek elektriky na troubu, pračku, myčku, rychlovarku…


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 03.07.2023, 22:43
Moc děkuji za podrobné info a posílám slíbené foto


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 03.07.2023, 23:45
…jsme narazili na problém s přechodem na tři fáze (bydlíme ve starém domě v Praze na Vinohradech, kde nám bylo řečeno, že je reálné, že přechod možná nebude možné realizovat a upřímně se mu chceme i ideálně vyhnout...)
Nevyhnete se mu, už třífázovou přípojku máte. Koukněte se do faktury.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Václav Třetí 04.07.2023, 04:51
Ach jo, proč ti tazatelé začínají vždy od špatného konce? A kolegové se snaží řešit všechno možné úplně zbytečně.

 Stačilo dát tuto fotku hned na začátku a diskuse by šla jiným směrem a měla nějaký smysl. Jediný problém, který máte, že je třeba do rozvaděče umístit třífázový jistič,  přivést ke sporáku kabel 5Cx2,5 (J5x2,5) a vybrat nějaký méně žravý typ celoelektrické ho sporáku (do 7kW) a provoz by měl být bez omezení. Kabel se dá namontovat do lišty a zasekat do zdi až před nejbližším malováním, tedy s momentním minimálním nepořádkem a škodami - stačí vyvrtat pár dírek na hmožděnky (za pomoci vysavače téměř bez prachu - pomocník odsává přímo od vrtáku).

P.S. Rozvaděč tedy není zrovna pěkný, je vidět, že vznikal postupně a co kus to jiná značka, akorát Legrand byl asi původní základ.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jan Franěk 04.07.2023, 06:59
Nicméně varianta s tím, že máte třífázové připojení 20A, trochu mění situaci. Šikovný elektrikář by mohl přepojit rozvaděč tak, aby rozfázoval jednotlivé zátěže tak, aby se nechala většina jedné z fází pro vaření.
Zapojení varné desky do zásuvky je ošidné a nemá velkou trvanlivost. Prostě se vypálí, obzvlášť když zapomenete a pustíte toho více. Jsou totiž konstruované na 16 A, ale celkem spolehlivě je zničí už dlouhodobá 10A zátěž. V praxi potkáváme mnoho takových zásuvek. Je potřeba pečlivě vybrat kvalitní zásuvku i vidlici. SPíše bych doporučil připojení pomocí svorkovnice s vývodem (elektrikář bude vědět)

Nejlepší variantou by byla oprava rozvaděče (čti jeho výměna za větší - výroba nového) a jeho doplnění o třífázový jistič, určený pro varnou desku. Pak by vše mohlo fungovat v podstatě bez omezení a problémů.
Druhou variantou je oprava rozvaděče a případné doplnění o přednostní relé, které by vypínalo při dosažení mezní hodnoty některé ze spotřebičů (viz předchozí příspěvky) a připojení varné desky na 230V se svorkovnicí (ne do zásuvky - většinou to pak zvládá až 25A) . Pak by neměl být problém krátkodobě využít na jednu fázi, i tři plotýnky a nemusel by se sekat přívod do kuchyně.

Nebo viz varianty s vařením na plynu a tak dále ......


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Miroš Jan 04.07.2023, 08:58
No ale ten jistič před elektroměrem, je TOP jistič. O0


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 04.07.2023, 09:04
No ale ten jistič před elektroměrem, je TOP jistič. O0

Tohle bude, predpokladam, ironie ??☝??


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 04.07.2023, 09:09
Tohle bude, predpokladam, ironie ?☝?

Misto emoji mi tam koukam skocily otazniky :) nevadi..

Jeste jeden dotaz na p. Franka (resp. reakce na tuto cast: Nejlepší variantou by byla oprava rozvaděče (čti jeho výměna za větší - výroba nového) a jeho doplnění o třífázový jistič, určený pro varnou desku. Pak by vše mohlo fungovat v podstatě bez omezení a problémů.)
- o jake cene se v tomto pripade bavime (cca)? Vidim to tak, ze pujdeme bud touto cestou nebo cestou zminovane plynove desky ;)


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Milan Hudec 04.07.2023, 09:19
Tohle bude, predpokladam, ironie ?☝?
Ten jistič patří do top třídy, spolu se Siemensem nejvyšší řady.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jan Bocek 04.07.2023, 10:22

Možná se ptám blbě, protože tomu rozumím jak koza petrželi (jinak bych tu nebyla :D). Jen chceme jít ideálně cestou co nejmenšího dalšího zásahu do bytu, pokud je to možné. Pokud ne, tak se tomu samozřejmě nevyhneme...


Nevyhnete se mu, už třífázovou přípojku máte. Koukněte se do faktury.

 Vždy je to jen o penězích a ochotě problém řešit. Nebo jej vytvářet?
Co to je ideální cesta?
Jak dlouho již máte ten 3 fázový jistič před elektroměrem?
K cestě "elektriky" jste dostala kvalifikovaný rozbor.
Pak již stačí malá domácí ekonomická rozvaha.

Osobně klientům doporučují přivést 3 fáze až do bytové rozvodnice.... .


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Miroš Jan 04.07.2023, 10:45
Tohle bude, predpokladam, ironie ?☝?

Ne. Není to ironie. Tento typ jističů, patří do řady TOP jističů. O0
Pokud ho neznáš, tak rači nic nepiš. :(


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Lenka K. 04.07.2023, 11:33
Ne. Není to ironie. Tento typ jističů, patří do řady TOP jističů. O0
Pokud ho neznáš, tak rači nic nepiš. :(

šéfe, já nejsem elektrikář. Kdybych ho znala, tak tady nepokládám tyhle otázky a nežádám o radu.

...! :)


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Miroš Jan 04.07.2023, 12:00
Dobrá  (drinks)


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Václav Třetí 04.07.2023, 17:45
Hlavní jistič je kvalitní, přívod do bytu 3F, takže již stačí natáhnout jen ten kabel ke sporáku a nějakým rozumným způsobem se vypořádat s okruhovým rozvaděčem.


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Jan Franěk 04.07.2023, 19:14
o jake cene se v tomto pripade bavime (cca)?

cca si netroufám odhadnout, když neznám místní podmínky.

Nicméně, bez pomoci elektrikáře se prostě neobejdete. Proto bych oslovil nějakého ve svém okolí a domluvil si s ním obhlídku. Na té mu popíšete vaši představu a necháte si zpracovat nabídku, třeba i ve více variantách. To záleží na vaší vzájemné dohodě. Předpokládám že ten elektrikář vás po obhlídce místa i nasměruje k nejvhodnějším řešením a zavrhne ta nesmyslná.

TO je asi závěrečné "šťouchnutí" správným směrem. Pak se s námi podělte o řešení.  (drinks)


Název: Re: Je nutné přejít na třífázové napětí nebo máme i jiné možnosti?
Přispěvatel: Miroslav Revús 18.07.2023, 09:20
A na úplný záver: S elektrikárom spíšte svoju predstavu na papier a nazvite ju "Smlouva o dílo".