Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Roman Vít 26.02.2008, 20:49



Název: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Roman Vít 26.02.2008, 20:49
Stavím nízkoenergetic ký dům,topení bude pouze podlahové a to buď teplovodní nebo el.topné kabely.Jaký byste mi doporučily kotel?Myslím tím typ,výkon nebo může-li být stejný v obou případech,když teplovodní bude navíc podporováno krbem s výměníkem.A ve druhém případě jestli mohu kombinovat topné kabely a topné rohože.Kotel bude samozřejmě elektrický.


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Miroš Jan 26.02.2008, 22:55
TO : Vít.
To máte těžké. Jak vám máme poradit, kdy uvádíte velice obecné věci.  ??

Co takhle uvést, jaké jsou tepelně technické ztráty objektu, které určují jak velký tepelný zdroj potřebujete ?
Ten údaj je obsažen v projektu topení. Pak se můžem bavyt dál.


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Jura Krikl 27.02.2008, 01:36
mohu kombinovat topné kabely a topné rohože.
Nevim o ničem, co by Vam v tom branilo. Topna rohož je topný kabel přichycený ma rohoži :-D


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Miroslav Lampart 27.02.2008, 08:57
Nejpříjemnější, nejlépe rugolovatelné a s nejnižšími nároky na provoz jsou jednoznačně konvektory. Doporučuji nekombinovat, jen to zvyšuje náklady na provoz. Podlahové topení max. tam, kde je na podlaze dlažba, ale nedimenzovat pro topení (to budou konvektory),  ale dimenzovat tak, aby dlažba nestudila do nohou a byla mírně teplá. Moc teplá podlaha je od přírody nepřirozená, protože zem nikde v přírodě nehřeje. Aspoň já mám z toho hodně nepříjemný pocit. Jsou i opačné názory, ale moc jich není. U konvektorů jsou nejnižší nároky na provoz jednoznačně proto, že každý konvektor má svůj termostat a zapíná se podle teplotních poměrů ve svém okolí.
Co se týče výkonu a hlavně spotřeby el. energie. jednoznačně lze vycházet z tepelných ztrát jednotlivých vytápěných prostor. Mělo by to být v projektu. Jinak je možný jednoduchý, laický výpočet, který však spolehlivě funguje. Při normální tepelné izolaci a stropech do 3m, potřebujete v místnosti, pro příjemnou tepelnou pohodu, topný výkon 80W / m2,  u nízkoenergetic kého domu stačí 60W / m2. Když topení "pro jistotu" mírně předimenzujete, tak se akorát nepatrně zvýší prvotní náklady (je o nějakou stokorunu dražší konvektor s vyšším výkonem),  ale na následnou spotřebu v provozu to nemá vliv. Spotřeba se vždy odvíjí od tepelných ztrát. Konvektor s vyšším výkonem vám prostor akorát dřív zahřeje, než ten s nižším, ale protože má svůj termostat, tak při dosažení nastavené teploty se sám vypne a zapne opět až při poklesu teploty v jeho okolí. Jak už jsem psal v podobné diskuzi, je rozbor tohoto problému na román. Z vlastní praxe vám ale doporučuji řešení topení pomocí kovektorů.


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 27.02.2008, 13:59
Nejprve si zodpovězte otázku, zda
a) chcete mít systém, u něhož je možný pozdější přechod na jiný druh energie (plyn, pelety, tepelné čerpadlo,...),  anebo jestli
b) jste odhodlán odevzdat se ČEZu (EONu, ...).

Tím si odpovíte na otázku, jestli vodní systém nebo ne.
Pokud se rozhodnete pro b),  pak topné kabely/rohože jsou dobrá volba. Horké podlahy se nebojte, v NED (tj. pod 50 kWh/m2/rok vám to nehrozí. Počítejte ale s dlouhou setrvačností podlahového topení.
Více vám asi poradí p.a.n Smital na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=5 - ten, přestože dělá pro firmu dodávající mj. topné kabely, má velmi seriózní pohled na věc.

Přímotopné el. konvektory já osobně považuji za vhodné do nárazově obývaných objektů bez nároků na komfort.

P.S. a kdyby se hlasovalo, já bych hlasoval pro a)



Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Mirko Holásek 27.02.2008, 14:57
Bydlím druhým rokem v domě se zastavěnou plochou 120 m2, tepelná ztráta 6 kW, podlahové teplovodní vytápění, zdroj tepla 9 kW  elektrokotel. Dům jsme projektovali v roce 2004. Tehdy cena tepla z elektřiny a plynu vycházela přibližně stejně takže pro mě jako elektrikáře byl elektrokotel jasnou volbou.
Po spočítání nákladů na loňskou  "zimní sezónu" a hlavně po zhodnocení chování ČEZu  jsme na podzim vedle elektrokotle nainstalovali plynový kondenzační kotel. Měl by se zaplatit do 6 let. Cena tepla z plynu je poloviční. Pokud máte zemní plyn v dosahu tak  neváhejte.
Podlahové  vytápění je velmi příjemné . My nemáme nikde radiátory, pouze v kuchyni a koupelně je topný žebřík. Už mnohokrát jsem však v duchu nadával projektantovi topení ,  že nenavrhl pod okny  malé radiátory. Problém je v tom, že podlaha má povrchovou teplotu maximálně 28 stupňů C a ostatní povrchy nemůžou mít teplotu větší. Takže okna, přestože jsou kvalitní, se při mrazivých dnech rosí. To také záleží na relativní vlhkosti vzduchu. Pokud je dům skutečně nízkoenergetic ký chce to řešit současně i větrání. To však asi povede na teplovzdušné vytápění.  
Také jsem si jako vy představoval  že teplovodní vytápění budu podporovat kachlovými kamny s výměníkem, ale po konzultaci s stavitelem kamen jsem od toho upustil. Je zde spousta problémů. Podlahové vytápění má v dobře zaizolováném domě ohromnou setrvačnost. Při provozu vytápění nízkoenergetic kého domu začíná být problém minimální výkon kotle. Doporučuji od výměníku upustit a krb mít pouze jako havarijní zdroj tepla.
Jinak doporučuji nešetřit na projektu. Dobrý projektant usměrní vaše představy.
  


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Jan Franěk 28.02.2008, 12:05
Podlahové topení je určitě příjemné.Má ale i své neduhy. Jedním a pro mě nejpodstatnějš ím je pomalý start. V přechodná období je to na obtíž. V noci se ochladí topení sepne ,ale topí až dopoledne . Mezitím vyleze slunce a topení vypne(manželky dost nadávají). Podlaha je ale nabytá a topí. Jinak chybí cirkulace vzduchu jako u radiátorů(viz. pocení oken)
To jsou moje poznatky. Doporučuji kombinaci podlahovka /radiátor. Je sice dražší variantou ,ale srovná "všechny" neduhy obou systémů.

Rozhodnutí je na každém z nás.


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Milan Exler 28.02.2008, 19:38
100% souhlas s kolegem Fraňkem. Jenom s tím rozdílem, že má manželka nemůže nadávat, protože si to sama vymyslela. Další problém je to, že nemůžete na podlahu nic pokládat, protože se začne v tom místě přehřívat a místo vytápění ohřívá odložený předmět, což je nepříjemné například u odložené bedýnky piv (když na ni po nákupu zapomenete). Ale jednu nespornou výhodu podlahovka má: v životě nebudete stěhovat nábytek...


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Jura Krikl 28.02.2008, 19:57
O podlahovkach, pro a proti, je věčne tema. Raději bych o tomto tematu debatoval na www.tzb-info.cz . Tam je mraky diskusi a již několikrat dokola probrane. Ono je těžke chvalit něco, co třeba je špatně zregulovane. Vždyť už při vyslovení spojení " ekvitermní regulace" uz některých kolegu naskakuji pupinky.


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: Miroslav Lampart 28.02.2008, 23:46
Ono je těžke chvalit něco, co třeba je špatně zregulovane. Vždyť už při vyslovení spojení " ekvitermní regulace" uz některých kolegu naskakuji pupinky.

 :) Plně souhlasím. Už jsem viděl i takové lidi, kteří teplotu regulovali různě velkým pootevřením oken a topení měli naplno a pak se divili a tvrdili, že takové topení je špatné. Taky mne jeden "expert" pozval na opravu el. kotle ÚT, že mu nevytopí dům, když je venku -10°C. Kotel byl ve sklapě, rozvody ve sklepě v trubkách cca 20m (4 různé stoupačky a přívody od kotle k nim),  samozřejmě holé trubky bez jakékoliv tepelné izolace a ve 3 sklepních oknech chybělo sklo !! Všude tvrdil, že el. topení stojí za ho..o a je strašně drahé. Tak pak "no comment".
 (zle)


Název: Re: Jaký zvolit typ elektrokotle?
Přispěvatel: halik 29.02.2008, 14:19
Pokud chce někdo kotel na zemní plyn, tak má nejvyšší čas ho koupit. Pokud uvažujeme životnost plynového kotle 15-20 let, tak rok 2023-2028 je hraničním, kdy už nebude z cenových důvodů možné považovat zemní plyn za cenově efektivní topné médium.

Tou dobou povládne dřevo a biomasa, a pokud se podaří překonat nějakým efektivním způsobem energetickou krizi (např. jaderná fůze, výstavba nových atomových elektráren),  tak lze očekávat rozvoj tepelných čerpadel.
Dosti se bude za 20 let topit i uhlím - než tedy dojde definitivně taky... :P