Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Která norma řeší adventní osvětlení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Která norma řeší adventní osvětlení?  (Přečteno 10389 krát)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 14.10.2014, 09:34 »

Advent se kvapem blíží a již se ozývají zákazníci se žádostmi na instalaci adventního osvětlení.
Jeden kolega mi trvrdí, že vyšla nová norma týkající se adventního osvětlení, ovšem já nic takového nemůžu najít.
Víte někdo o takové normě?
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.10.2014, 14:24 »

33 2000-7-714? Ta má na začátku příštího roku skončit, tak si třeba někdo všimnul, že existuje nějaké ed.2, i když už to také není úplná novinka?
Fakt je, že by vůbec nevadilo, kdyby pro adventní osvětlení nebo podobné příležitostné instalace byla pravidla někde shrnuta. Ono se dá čerpat jak z obecných norem (4-41, 5-52, 5-53, 5-54,... v aktuálních edicích),  tak např. z normy pro "kolotoče" (....7-740),  ale je to o hledání kompromisů.

Já bych si uměl představit pravidla, že např. vedení se nebude válet někde, kde se po něm šlape, že by nesmělo být napojované na přístupném místě (spojení více prodlužek na trávníku!),  pokud jednotlivé svítící segmenty budou přístupné dotyku, že by bylo podmínkou napájení malým bezpečným napětím,...

To, co občas vidíme, je na "sekání rukou"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.10.2014, 15:17 »

Bible, 1 Petrův 5,7
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.10.2014, 16:29 »

Zkusil bych ČSN 33 2000-7-740 (nehledě na její název, pod rozsah platnosti to spíš spadá). Případně ČSN 33 2000-7-711 a ČSN 33 2000-7-714 ed. 2
Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 14.10.2014, 19:21 »

Bible, 1 Petrův 5,7
Úsměv
Takže nikdo nic nového? Mě se to zdálo divné...

33 2000-7-714? Ta má na začátku příštího roku skončit, tak si třeba někdo všimnul, že existuje nějaké ed.2, i když už to také není úplná novinka?
7-714 i v ed. 2 ve vymezení platnosti říká, že se netýká dočasného girlandového osvětlení, takže to použít nelze.  Smutek

Hlavně mi jde o nutnost proudového chrániče, protože po nedávné diskuzi s jedním broukem Pytlíkem očekávám problémy (... vždycky jsme to připojovali takhle, tak proč najednou....)  zle
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 14.10.2014, 19:49 »

Zejména normu č.12356789  "Zdravý selský rozum ".....

 tanecek tanecek

PS:Některé vedení o Adventu je hrůza a děs!!
Na všechno asi nemůže být norma, chce to ,aby trochu ti, co to montují, přemýšleli !
Nic víc!! Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 14.10.2014, 20:08 »

Norma nejspíš není a je to podobné s proudovými chrániči u okapů, na které taky není norma a předepíše to nanejvýš výrobce. Posuzoval bych to jako venkovní prostor, přičemž není zajištěno, že  se zařízením nebudou manipulovat osoby bez elektrotechnic ké kvalifikace. Jedná se tedy o prostor zvlášť nebezpečný s nutností doplněné ochrany, kterou zajistí proudový chránič.
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 14.10.2014, 21:29 »

Spadá to potom pod vyhlášku 73/2010?
Citace
Zařízení třídy I, skupina B, Zařízení pracovišť z hlediska úrazu elektrickým proudem zvlášť nebezpečných působením vnějších vlivů; nebezpečí působení vnějších vlivů musí vyplývat z projektové dokumentace

Nebo toto není pracoviště? Kdy je a kdy není pracoviště.... Sorry za lehce mimo téma.
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 14.10.2014, 22:42 »

Spadá to potom pod vyhlášku 73/2010?
Nebo toto není pracoviště? Kdy je a kdy není pracoviště.... Sorry za lehce mimo téma.

Když pod vyhl. 73 spadá např. i "100V" rozhlas na sportovním stadionu, kde je také problém nazvat to pracovištěm, asi by osvětlení adventní osvětlení na prostranství, kde se dá předpokládat pohyb většího množství lidí mohlo být posuzováno srovnatelně.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 14.10.2014, 22:58 »

Nebo-li lépe formulováno: vzhledem k tomu, že to bude na 230V, tak to určitě bude VTZ, takže pod vyhl 73/2010 určitě spadne, myslel jsem to tak, že padne do skupiny I. Tedy že bude uváděno do provozu jen na základě odborného a závazného stanoviska, viz bod 5 přílohy 2.
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 14.10.2014, 23:08 »

Na vánočních trzích bude určitě víc, jak 200 lidí.
:-)
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 14.10.2014, 23:17 »

Ale asi  to  nebude stavba:

Citace
Třída I Skupina D Zařízení ve stavbách určených pro shromažďování více než 200 osob
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.10.2014, 12:08 »

Snad to zapojuje elektrikář, nikoli hovado Mrknutí
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #13 kdy: 15.10.2014, 12:18 »

Snad to zapojuje elektrikář, nikoli hovado Mrknutí

Přesně tak!!
Jak vidím okem nezúčasněných, tak světýlka na ven (lepší krytí) bývají uvnitř domu a ty co jsou určena dovnitř vesele blikají na smrčku před domem a jsou napájena 230 V bez ochrany.... zle   Škleb Škleb
Jestli jeto firma nebo RD je to vesměs stejné.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 15.10.2014, 13:01 »

Snad to zapojuje elektrikář, nikoli hovado Mrknutí

Bohužel se pleteš, přístup k tomuto je ten, že je to tam na pár dní, tak proč do toho rvát velký peníze. Když se to někdo snaží dělat poctivě s komponenty k tomu určenými, většinou narazí na finanční odpor investora. Ostatně jako všude a se vším....
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 15.10.2014, 13:12 »

Snad to zapojuje elektrikář, nikoli hovado Mrknutí
Tak zrovna o tomhle si dovolím pochybovat.
Na vánočních trzích bude určitě víc, jak 200 lidí.
:-)
Nejde obecně o trhy, ale o vánoční strom v parku nebo před hospodou, které jsou v (skoro) každé obci, a o osvětlení navěšené na VO.

Deptá mě, že 714 říká, že se netýká tohoto osvětlení, ale není k nalezení nic, co by se ho týkalo.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.10.2014, 13:37 »

Deptá mě, že 714 říká, že se netýká tohoto osvětlení, ale není k nalezení nic, co by se ho týkalo.

Mno...je to Elektrická instalace nízkého napětí a zde je ČSN 33 2000 a v části Ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti-Ochrana před úrazem elektrickým proudem 4-41,  kde čteme v rozsahu platnosti, že se zabývá uplatněním koordinaci těchto požadavku ve vztahu k vnějším vlivům.

A jsme u ČSN 33 2000-5-51 ed.3 a potom přiřadíme stupeň ochrany, neboli skutečné provedení tohoto osvětlení.

Tím, že jsem citoval "normu" 1 Petrova 5,7 tak jsem chtěl naznačit, že na té instalaci hodně záleží, aby byla bezpečná. A že do toho musíme vložit i naší starost .....najít bezpečné řešení podle 4-41
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 15.10.2014, 15:12 »

Normový předpis nenalezneme (asi),  je to o lidech, byl jsem před pár lety požádán o knzultaci tohoto problému a od té doby strom v jisté čtvrti svítí přes OT s HIS, dalším řešením je samozřejmě SELV.
O jiném řešení s ohledem na první pohled nekvalitní připojované světýlka bych ani neuvažoval.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.