Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: jbb 03.08.2010, 20:42



Název: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: jbb 03.08.2010, 20:42
Starší objekt s hlavní rozvodní skříní, aktuálně systém rozvodů "TT",  tedy ochranný vodič domácí sítě uzemněný a žz vodič z vnější sítě rovnou přechází v nulák.
V hlavní skříni je instalován chránič 3f (jedinný pro celý objekt, tohle řešení jsme kdysi zvolili kvůli ceně) a dále pak několik 3f jističů 20A, kterými jsou připojeny podružné rozvaděče v objektu.
Každý takový podružný rozvaděč má pak na vstupu odpojovač (tuším že OEZ LSN) a dále už jednotlivé jističe.
Aktuálně mám pouze jednotarif.


A teď dotaz.
Chci si nechat zavést dvoutarif 45d, tedy od HDO hodin by do každé podružné skříně vedl modrý drát (už jsou předem nainstalované) a v ní by pak bylo relé ovládající bojlery, přímotopy, atd.
Pokud však laicky chápu funkci chrániče, pak se bojím toho, že ta část proudu, která nově poteče přes ovládací relé, se bude vracet modrým drátem do hlavní skříně, přímo do HDO.
Obejde tak chránič v hlavní skříni a chránič zafunguje a tudíž shodí elektriku ihned po naběhnutí nízkého tarifu.

Takže - je tomu tak?
Pokud ano, napadají mne tyto možnosti - buď přemístit chrániče do každého podružného rozvaděče (ale to budu muset koupit tak 3 další!),  nebo do hlavní skříně přidat rovnou relé a do podružných skříní neposílat "nulák pracovní modrý po modré" jak žádá doporučuje norma, ale rovnou fázi a tou pak spínat další relé ve skříni.

Co na tohle řešení ovšem řekne norma?
A to, že se v podružné skříni může vyskytnout "fáze od jinud" se mi taky nezdá dobré ...

Nebo je ještě nějaké jiné řešení?
Nebo jsem nepochopil funkci chrániče a původní řešení bude fungovat?



#105#


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 03.08.2010, 20:54
... tedy ochranný vodič domácí sítě uzemněný a žz vodič z vnější sítě rovnou přechází v nulák.

Tady mi to nějak hlava nebere.  (cryi)


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: Petr Doležal 03.08.2010, 22:18
Problém bývá v tom, že vaše cívky jsou připojeny na vaši fázi, ale spínané na N rozvodných závodů. Pak chránič nutně vypíná.
Řešení:
1. Jistič vaší cívky přemístit před centrální chránič
2. Po domluvě s technikem rozvodných závodů poskytnout pro spínání cívek vaše N a oni to spínané N vrátí zpět. Pak to může být i za chráničem
Schůdnější vidím za 1.
Dejte své zmnožovací relé ovládané rozvodnými závody do prvního rozvaděče a to bude pro ostatní rozvaděče spínat cokoliv, i tu fázi (je to korektnější než ovládat pomocí N).
Poznámka: Rozvodné závody spínají přes N, protože sepnutí do zkratu je téměř vyloučeno a tím si chrání své kontakty. Též si jedním přepínacím kontaktem poradí s vaší cívkou a se svým elektroměrem současně.


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: jbb 03.08.2010, 22:33
Děkuji, takže jsem to pochopil správně. No, co se dá dělat, naštěstí jak jsem koukal, tak OFE-25-4-030AC se dá sehnat už za 700 Kč+DPH a né za 2 tisíce, jak jsem obával.
To Vaše druhé řešení by tedy znamenalo, že by se do HDO vedl modrý vodič už z mé oblasti za chráničem a dál pak do mých podružných skříní?
Co to druhé řešení, co mne napadlo? Tedy v měřené části hlavního rozvaděče mít stykač a do podružných skříní rovnou posílat fázi a ne nulák?


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 03.08.2010, 22:36
V dané situaci mi připadá nejvýhodnější předělání elektroměrovéh o rozvaděče na TN-C-S a potom dále umístit proudové chrániče do podružných rozvodnic.
Jeden centrální chránič, navíc před elektroměrem, vám může přinést dost problémů.
Distribuční síť bude takřka určitě už po rekonstrukci na TN-C. Relevantní informace zjistíte nejlépe přímým dotazem na svého distributora.
Jinak ještě, např. EON stále ve svých připojovacích podmínkách stále uvadí schéma pro zapojení v síti TT, takže pokud budete chtít zachovat TT, můžete se inspirovat tam, mají tam i schéma.
http://www.eon-distribuce.cz/file/cs/electricity/regulations/EON-zapojeni_mericich_souprav.pdf


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: jbb 05.08.2010, 01:21
.

Pouze doplnění, chránič je umístěn až za elektroměrem, tedy už v měřené části. Nicméně při cenách těch OFE-25-4-030AC je prostě nakoupím a nacpu to do podružných rozvaděčů.

Co se týká TT vs TN-C/S, tak změna na TN-C/S proběhne prostým zrušením toho přizemnění PE můstku a naopak propojení aktuálního PE můstku na N můstek, ne? Tím by mi měl vzniknout PEN můstek a zároveň místo rozdělení vodiče PEN na PE a N. A musím vůbec rušit to přizemění, nebo to se dá ponechat?


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: Petr Doležal 05.08.2010, 06:10
. . . Pouze doplnění, chránič je umístěn až za elektroměrem, tedy už v měřené části. . .
No právě. Cívka stykače je napájena fází hlídanou chráničem, ale připíná se na N u elektroměru zařízením HDO před chráničem a přes chránič se nevrací.


Název: Re: Bude fungovat chránič, pokud bude zároveň instalován dvoutarif (HDO)?
Přispěvatel: Jaroslav Klinský 05.08.2010, 19:09
Ještě další možné řešení - v místě, kde je chránič, tak instalovat před něj jistič asi 4A. Jistič bude připojen na přívodni fázi (obvykle první) - bude jistit relé. Fáze na relé je jasná, vodič N bude od HDO na druhý vývod cívky relé, přes kontakty vést již vodič N připojený za chráničem. Toto lze použít pro bojler, pokud budou ještě další sazby, tak pro každou sazbu použít samostatné relé. Tím dojde k oddělení přívodu od toho, co je za chráničem.