Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jan Pašek 30.09.2016, 23:16



Název: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Pašek 30.09.2016, 23:16
Prosím pomozte mi se získáním údajů z grafů dodávaných k čerpadlu IMP GHNbasic 65-120F nějak v tom plavu.
Topné medium se za kohoutem z teplárny čerpá zhruba do výšky prvního patra cca 10 metrů nebo je pomocí trojcestného ventilu před čerpadlem propojeno do cirkulace.

Pokud čtu dobře:
Rychlost 3 = 18m3/h = příkon cca 1400W
Rychlost 2 = 0m3/h = příkon cca 700W (vytlačí jen do výšky 9,5m)
Rychlost 1 = 0m3/h = příkon cca 450W (vytlačí jen do výšky 4m)

Z toho plyne že čerpadlo lze provozovat pouze na stupeň 3 Tedy pokud jsem to dobře odvodil z grafů viz odkaz níže.
http://eshop.cerpadlavrchlabi.cz/imp-ghnbasic-65-120-f-prirubove-obehove-cerpadlo-se-tremi-stupni-otacek_z2505/


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 01.10.2016, 23:48
To čerpadlo máte zapojeno jako oběhové, takže ta hodnota "výtlaku" znamená jenom rozdíl tlaků na výstupní a vstupní přírubě, potřebný pro protlačení určitého množství vody otopným systémem. Pro přepočet potřebného rozdílu tlaků podle průtoku vody byste potřeboval znát hydraulický odpor soustavy. S výškou domu to ale přímo nesouvisí (spíše jen nepřímo - větší dům asi bude mít rozsáhlejší otopný systém, tzn. s menším hydraulickým odporem).
Nemáte tam takhle náhodou patní kalorimetr? Ten by měl ukazovat mj. i průtok vody (v m3/h).


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Pašek 02.10.2016, 11:27
Vysvětlím proč jsem položil tuto otázku snad mne pochopíte a snad se dobereme i pro mne uspokojivé odpovědi.
Jde mi o to na kolik mohu zaškrtit výstupní ventil směrem do teplárny a to vztaženo k rychlosti otáčení čerpadla a to ve stavu kdy je systém plně otevřen do teplárny a neprobíhá žádná cirkulace topného média. Mám z to že přílišné zaškrcení systému povede k opětovnému zničení čerpadla. V opačné situaci kdy má čerpadlo malé otáčky a systém je příliš otevřen dle mě čerpadlo ztrácí účinnost.
Jinak měřák na průtok od teplárny máme a minulou zimu bylo zaškrceno na 20m3/h ale čerpadlo bylo vyhořelé, alespoň ke konci topného období kdy sem závadu zjistil.


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Franěk 02.10.2016, 11:48
Nejhorší možný způsob "regulace" oběhového čerpadla.  (doh) (doh)

Právě pro tyto aplikace bych pořídil frekvenční měnič a řídil otáčky čerpadla dle naměřených hodnot. Například dle tlaků v systému.
Na jedné zakázce měli problém s praskáním ventilů v určitých místech rozvodů topení a velkým hlukem systému. Výsledkem hledání problémů byl vysoký tlak v systému, pokud se pozavíralo příliš mnoho radiátorů na topení. Po snížení otáček čerpadla byl zase problém, že se nedostávalo dost teplé vody do nevzdálenějšíc h míst budovy (stará budova). K frekvenčnímu měniči se přidalo jedno měření tlaku v systému, "nastavila se spojitost" a bylo po problému.  ;)

Celé to vyšlo nakonec levněji a provoz je mnohem úspornější. Nová, moderní čerpadla mají podobné funkce již integrována v sobě, včetně FM k řízení otáček. Investice se jistě vyplatí.


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 02.10.2016, 11:57
Regulace škrcením má dost nevýhod, ale je nejlevnější.
Že odešlo čerpadlo může mít příčiny i jinde, stává se, že se přidře, pak zadře a při špatně nastavené ochraně shoří.
Co regulovat obtokem s přepouštěním?


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Pašek 02.10.2016, 12:24
Takže ještě jinak s doplněním dalších info pro vás: Firma má již schválenu dotaci od EU na rekonstrukci topného systému s realizací v průběhu příštího roku. Tudíž výměna shořelého čerpadla byla jen nutné zlo proto abychom neumrzli tuto zimu. Další investice a úpravy topného systému mi šéf nepovolí.
Takže co chci od vás je v podstatě prosté ...
Příklad:
čerpadlo zapnuté na stupeň 3 = škrtící ventil na 30m3/h
čerpadlo zapnuté na stupeň 2 = škrtící ventil na 15m3/h
čerpadlo zapnuté na stupeň 1 = škrtící ventil na 10m3/h

Pokud to nevytopí až na konec systému půjdu o stupeň výš.
Jemnější regulaci by pak měl obstarat trojcestný ventil před čerpadlem přepínáním mezi teplárnou a cirkulací topného média a to za podmínky že je správně nastavena řídící jednotka.
Pokud výše uvedená závislost neexistuje tím lépe přestanu to řešit.


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 02.10.2016, 13:10
Nová, moderní čerpadla mají podobné funkce již integrována v sobě, včetně FM k řízení otáček. Investice se jistě vyplatí.
Přesně tak, do oběhového systému s proměnlivým průtokem patří tohle provedení, které si samo řídí otáčky. V naší kotelně máme na patě takovéhle čerpadlo od fy Grundfos už 18 let a bez poruchy.


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Franěk 02.10.2016, 13:40
Další investice a úpravy topného systému mi šéf nepovolí.

Tak to neřešte.   (beach)

V nejhorším případě koupíte nové čerpadlo a znova ho vyměníte. Jestliže předchozí čerpadlo vydrželo alespoň 2 roky, máte šanci že do rekonstrukce vydržíte.
Neznám váš topný systém ale podle grafu bych prostě nastavil jedničku ( v ideálním případě budete nedaleko těch 20m3/1h i bez škrcení) a víc neřešil. Pokud by bylo zapotřebí, stupeň bych přidal, případně přiškrtil (fuj škrcení).
 
Přesně podle hesla- nikdy není čas a peníze to udělat pořádně, ale vždy je dost času a peněz to pak předělat.






Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Pašek 02.10.2016, 17:49
No jak to tak čtu metoda je jasná .. Nastavíme proud (In) na motorovém spouštěči na co nejmenší proud to je cca 2,4A, čerpadlo zapnu na dvojku a max. průtok do teplárny nastavím na 25m3/h.
Následně dám na modlení aby to do rekonstrukce vydrželo, s tím že občasná kontrola signalizace přehřátí nebude na škodu, když tak se ubere.

No a nyní mi prozraďte proč já blb chci rozumět věcem, které dělám, za čas který jsem firemnímu topnému systému zdarma věnoval jsem se mohl alespoň jednou opít nebo alespoň 2* parádně potěšit manželku a ještě by ne napadla další spousta příjemnějších činností.

Tímto děkuji všem za odpovědi, pokud chcete diskusi ještě doplnit prosím třeba se ještě něco užitečného dozvím.


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Martin Kurka 02.10.2016, 18:04
Pokud je průtok čerpadlem nižší, než kolik čerpadlo umí podle křivky dávat, tak čerpadlo víří vodu na lopatkách až do stavu, kdy se na hranách oběhových lopatek objeví podtlak.
Tento podtlak způsobuje, že čerpané kapalině se sníží bod varu a kapalina začne vřít i při 20­°C. Tento var a následné mechanické děje "vyžírá" kov lopatek a okusuje je jako rez.  Ale proti rzi fofrem. Tomuto jevu se říká kavitace. Důsledkem bývá ztenčení materiálu oběhového kola, zmenšení průměru atd.
To je kromě energetické ztráty i důsledek přílišného škrcení.

Další neblahý  vliv neřízeného, byt správně dimenzovaníého čerpadla je na termostatické armatury radiátorů.
Jakmile třeba nastane oslunění budovy a polovina jižních termostatickýc h ventilů přivře, celkový průtok se sníží na polovinu. Tím se zvýší se průtok skrz doposud otevřené severní ventily na neosluněné straně. Rychlost kapaliny a tlak stoupne. V lepším případě pootevřené a otevřené termostatické ventily začnou nepříjemně pískat, v horším případě dá čerpadlo takový tlak, že tlak na kuželku přetíží termoelement a ten vyteče. Termostatický ventil je na vyhození. Když jde o budovu s více patry, je to za zničené verntily docela ranec peněz.

Z obou důvodů se na pasivní řízení průtoku nepoužívá  škrcení, ale obtok - tlakem řízený zkrat. Těmto armaturám se říká vyvažovací ventily a dávají se na každou stoupačku. Jakmile se na nich objeví velký tlakový spád pootevřou. Udržují mezi přívodem a zpátečkou stálý tlakový rozdíl.

Jelikož je to ztrátová regulace, používají se na tento účel výhodněji čerpadla s frekvenčním měničem, která mají v sobě nejen měnič, ale i 2 tlakoměry - jeden před jeden za čepadlem - a otáčky řídí měnič na konstantní tlakový spád.

Takové čerpadlo se u většího domu zaplatí nejen na elektrické energii, ale i na životnosti armatur a  hlavní úspory jsou z ušetřené tepelné energie. Máte menší průtok - nevracíte teplárně teplou vodu, máte menší ztráty na zpátečce od domu do teplárny, teplárna nemusí dochlazovat, teplo máte levnější.

Nyní asi chápete, že je třeba postupovat od nejnižších otáček, že neškrtit, ale použít řízený obtok a možná, že šéf pochopí až uvidí cenu obtokové armatury, že vyměnit koupené čerpadlo za řízené by se asi vyplatilo. A také chápete, proč to staré čerpadlo mělo tak sníženou životnost.
A proč se stále vyrábí neřízená čerpadla? Třeba proto je se paralelně dá jedno řízené a jedno neřízené, protože u dobře spočítané topné soustavy stačí regulovat jen od 50% do 100%.
Jenže to by se muselo v Čechách uznávat, že dobrý projekt a dobré nastavení (vyvážení) topné soustavy zaplatí tyto úkony už v první topné sezóně.

 


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Pašek 05.10.2016, 17:53
Chtěl bych tímto poděkovat všem přispěvatelům této diskuse. Pomohli jste mi zorientovat se v problému.
Dnes jsem v práci konečně zatopil (lépe řečeno vedení byla konečně zima) postupoval jsem následovně:
Čerpadlo jsem měl již o montáže zavodněné, odvzdušněné, zkontrolovaný směr otáčení.
Kontrolu směru otáčení jsem prováděl při vypnutém napájení serva trojcestného ventilu. Ventil jsem ručně natočil do stavu plné cirkulace topného média (tím pádem mohli zůstat ventily do teplárny |přívod a zpátečka| uzavřeny) a čerpadlo nebylo nijak škrceno. Při zkoušce směru otáčení jsem také zjistil že čerpadlo je z výroby nastaveno na max. výkon tedy na stupeň 3.
Nyní když jsem systém natápěl jsem vyšel z předchozího stavu a nejprve zapnul čerpadlo a následně jej přepnul na stupeň 1. Na spouštěči motoru jsem nastavil ten nejnižší proud co spouštěč dovolí cca 2,4A (bohužel i při intenzivním hledání jsem nenašel spouštěč motoru, který by svým nastavením pokryl celé spektrum příkonu daného čerpadla |mám tedy poněkud dražší vypínač|).
Ventil přívodu z teplárny jsem otevřel naplno. Regulační ventil na zpátečce do teplárny jsem otevřel na první stupeň. Zapnul napájení serva. Postupně jak servo otvíralo trojcestný ventil směrem do teplárny otvíral jsem i regulační ventil tak abych při plném otevření trojcestného ventilu dosáhl požadovaných 20-ti m3/h.
Po natopení jsem provedl kontrolu dodávky tepla do koncových radiátorů systému(topí heuréka!)
Nakonec proběhla kontrola a nastavení řídící jednotky topného systému.
Tak ještě jednou dík všem topíme!


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 05.10.2016, 18:28
No a nyní mi prozraďte proč já blb chci rozumět věcem, které dělám

Nezaložíme Klub blbů? Myslím, ze tady by se našlo dost lidí  co by se přidali.


Název: Re: Jaký průtok media v m3/hod ve ztahu k otáčkám a výtlaku u čerpadla IMP GHNbasic?
Přispěvatel: Jan Pašek 05.10.2016, 20:07
Nezaložíme Klub blbů? Myslím, ze tady by se našlo dost lidí  co by se přidali.
Pane Svejkovský jen bych z klubu vyloučil Ukrajince a jiné námezdní a agenturní dělníky udělají práci jak se jim řekne jen ji chtějí zaplatit Na myšlení je mistr a šéf je za to nezaplatí tak to nedělají.
Já blb zase přemýšlím otázka je jestli takhle brzy nechcípnu hlady. Ono z duševního uspokojení nad dobře vykonanou prací se člověk nenají. Jenže to by byl zas jak ti Ukrajinci.
Tak až se stanu "bezmozkem" tak se o mne agentury budou rvát a řemeslo pujde i se zlatým dnem do kytek.
Takže klub "BLBů" rozhodně ano. Vždyť se podívejte co se jich tady na tom foru snaží přemýšlet o tom co dělají a rozumět tomu co dělají. Díky vám za to.