Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jiří Macháček 25.12.2023, 08:02



Název: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jiří Macháček 25.12.2023, 08:02
Vychytávka Obsidian je placená, ale i zdarma!
    Tuto aplikaci jsem objevil během Covid-19. V první verzi byla zajímavá, leč ne tak použitelná jako nyní. Předesílám, že je to pomůcka pro ty, kteří pracují s nějakým množstvím informací a chtějí si zjednodušit orientaci. Z toho plyne, že určitě není pro každého. Jde o zdarma nebo placenou verzi. Stále používám bezplatnou, ale v oblasti, v které aplikaci používám přibývá uživatelů rychle a zvažuji i některé placené služby. Proč ne? Oč jde? Napsal jsem něco málo, co jsem stihl, myslím, že pro pochopení a motivaci těchto pár řádků bude stačit. Kdyby chtěl někdo z kolegů tuto appku rozvinout, mohla by to být zajímavá alternativa ...
   
(http://elektrika.cz/14/23-obsidian-md-3.jpg) (https://elektrika.cz/data/clanky/vychytavka-obsidian-je-placena-ale-i-zdarma)

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde! (https://elektrika.cz/data/clanky/vychytavka-obsidian-je-placena-ale-i-zdarma)
   



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
   


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 26.12.2023, 18:39
Nějak nechápu ten přínos pro elektrotechnik a.
Za těch pár let praxe jsem poznal dost kapacit z různých odvětví a všichni používali hlavu, ne mobil.
A to jsou technici, kteří dělají generátory, řídící systémy, autoelektriku na nových traktorech, vývojáři...
Nová generace šamponů jak z obrázku, to je jiný level. Jeden takový přijel opravovat dojení na VKK.
Diagnostika začla googlením, následovalo restartování počítače a pak zoufalé tahán za dráty.
Kdyby tam ze zvědavosti nešel bývalý jezedácký elektrikář, který chápal, že vrátka se za krávou zavírají a je na nich koncák a došlo mu, že má koncák ulomený táhlo, ten zoufalec tam dahal za dráty dodnes.
A něco podobného jsem potkal i já, když se ptám madýho na blbou impedanci a rezistivitu a on začal googlit s tím, že to nemusí vědět, že to je přece na internetu. (zle)

Jinak zajímalo by mě praktické nasazení, místo spousty obecných frází. To si tam lze zadat menstruační kalendář a soupis kaváren s nejlepším sojovým latté?
Já takhle třeba léta používal dva sešity A6, až jsem zjistil, že se to podstatné tak nějak samo uložilo a mám jen jeden a stejně se na něj práší.
Chtělo by to víc používat šedou kůru. Má neskutečnou kapacitu, kterou lze odblokovat pouze tréningem ve formě studia a ukládání informací. Jasně, nelze si pamatovat všechno, ale pak je třeba vědět, do které normy či příručky kouknout a jednotlivé obory nejsou až tak široké, aby si specialista neudržel přehled.
Šudláním na mobilu lze nepochybně po nějaké době získat kýženou odpověď, ale vypadá to blbě, když před zákazníkem budu na mobilu googlit odpověď na otázku. To si může zákazník najít sám a ušetřit.


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jiří Macháček 26.12.2023, 20:06
Nějak nechápu ten přínos pro elektrotechnik a.
To se tedy velmi omlouvám. V tom článku jsem se snažil vysvětlit k čemu mi připadá tento nástroj vhodný. Na dotaz k čemu může být dobrá vrtačka, kterému řemeslu už asi nemám sílu odpovědět. A ano, souhlasím, ve středověku se jezdilo na koních a nás ve škole učili velkou násobilku. A dál?


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 26.12.2023, 20:26
Na koni se svezu rád a kdo nezvládá násobilku je pořád blb, takže zas takový posun nevidím, jen koně už nejsou doménou chudiny.
Vrtačka je špatný příměr, protože s tou se dá vytvořit nějaká hodnota a má široké spektrum využití.
Ten váš popis je plný nadnesených obecných frází, ovšem praktické využití pro elektrikáře v bytové výstavbě, provozáka ve fabrice, nebo co já vím technika PLC, nemůžu najít, ale jsem asi moc konzerva.
Ano, i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále, ale stále zastávám názor, že k uchování vědomostí má sloužit primárně mozek, protože je vcelku jedno, zda tam uložím potřebnou informaci, nebo "link" kde ji dohledat v mobilu a doufat ve wifi a nabtou baterku.
A ano,  uznávám svou intelektuální omezenost a nestydím se za to a proto jsem se tak blbě zeptal, za což se omlouvám.




Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Milan Jakeš 26.12.2023, 20:41
Nějak nechápu ten přínos pro elektrotechnik a.
Za těch pár let praxe jsem poznal dost kapacit z různých odvětví a všichni používali hlavu, ne mobil.

Lidský mozek může mít sice nesmírnou kapacitu ale informace v něm uložené přirozeně podléhají i částečnému zapomínání (detaily se zapomínají samozřejmě jako první). Smyslem pokročilých systémů na správu informací je ukládat a organizovat informace a myšlenky tak, aby byly rychle dohledatelné, vzájemně provázané a snadno v hlavě obnovitelné. Ono u hodně tvůrčích lidí i jen jimi samotnými generované množství informací a myšlenek je obrovské a k tomu se přidává množství informací v jejich knihovnách, ze kterých při při práci a studiu čerpají. Pokud nemáte relativně moc velké ambice, tak aplikace jako zde navržený Obsidian může pomoct. Pokud je vaše přirozené nastavení nerespektovat limity druhých, tak budete muset hledat obecnější a dokonalejší řešení.


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jiří Macháček 26.12.2023, 20:48
Opravdu začínám litovat, že jsem něco psal. Měl jsem to prý napsat obecně, tak jsem se snažil, viz

Citace
... Začal jsem tím, že jsem vytvořil několik poznámek v Obsidian, kde jsem shrnul časté požadavky. Postupně jsem přidával další poznámky, řešení a průběžně je tagoval. Výsledkem pak bylo jednoduché spojování mnoha informací různých dokumentů a případné odkazy na zdroje zde.

Díky integraci vlastní databáze s mobilní aplikací mám k informacím pohodlný přístup kdykoliv a kdekoliv. Při shromažďování informací nezapomínám přidávat své poznámky do Obsidiánu, protože skvělá učebnice, uložená na šesté poličce ve skříni tam může jinak bez povšimnutí zůstat navěky.

Jde tedy o využítí funkce Obsidian pro vytváření interních odkazů mezi poznámkami. ...
Pokud uvádíte "Ten váš popis je plný nadnesených obecných frází",  tak tedy děkuji za hodnocení. Líp to jednodušeji asi neumím.

Dokonce jsem zvažoval, že bych nasdílel pro ukázku svou databázi. Ale ta se jednak netýká jen tohoto oboru a hlavně v ní mám za tu dobu hodně soukromých linků. Chtěl jsem dát praktický tip, nic víc.


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jan Yossarian 26.12.2023, 21:32
Musím potvrdit, že Obsidian je určitě dobrý tip. Já používám konkurenční Notion. Jenže to bude zajímat buď geeka nebo elektrotechnik a který má těch odkazů skutečně plný brýle! Tay ten dotaz k čemu to je elektrikářovi dobrý mi připadá jako se mě kdysi kamarád ptal k čemu je dobrý excel.  Tak excel třeba na sčítání a vyhodnocování a Notion, tedy teď Obsidian na spojování souvislostí. Pokud bych měl potřebu si dělat elektrikářské souvislosti, pak bychj třeba spojoval elektroinstalá k se všemi souvisejícími věcmi, nakteré mám myslet. Vzhledem k tomu, že to funguje obousměrně, může si tak každý udělat super rychlý poznámkovník v kapse.

Opravdu začínám litovat, že jsem něco psal.
Nelitujte, pište dál. Nemám chuť číst jen vychloubačné články marketinku.

Jediné co tomu vytknout je závislost na elektronice ale to v dnešní době je asi už novodobé DNA a těžko se tomu vyhneme. Myslím si, že jesem bůhvíjak moderní ale mé děti mě stále překvapují a cítím, že se ten vlak hýbe nějak ještě rychleji.

Smyslem pokročilých systémů na správu informací je ukládat a organizovat informace a myšlenky tak, aby byly rychle dohledatelné, vzájemně provázané a snadno v hlavě obnovitelné.
Přesně tak. Každý má možnost si vytvořit vlastní les propojených poznámek. Vůbec to nemusí být obsáhlé a složité, přičemž užitek se za chvíli ukáže.


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Miroslav Hřib 27.12.2023, 08:48

Šudláním na mobilu lze nepochybně po nějaké době získat kýženou odpověď, ale vypadá to blbě, když před zákazníkem budu na mobilu googlit odpověď na otázku. To si může zákazník najít sám a ušetřit.


Zrovna loni jsem řešil rekontrukci. Byl bych strašně rád kdyby architekt/projektant googlil. Přestože se firma specializovala na mnou požadovanou rekonstrukci měl jsem pocit, že mě "tahají za fusekli" a vymýšlejí neexistující zákony. Nepolíben stavařinou jsem nahlédl do zákonů a moje podezření se potvrdilo. Jen jsem nechtěl podlehnout Dunning–Krugerovu efektu a dohledával jsem všechny závazné normy. Starý zákon něco definoval přesně, novelizace to vypustila a naopak. Zákon odkazoval na neplatnou normu. Atd.

Prostě když jste v neznámém prostředí potřebujete mapu, ikdyž vám místní říkají, že ji vživotě nepoužili.

Já se svým analytickým myšlením rád řeším a vyřeším nové problémy. Dohledám podrobnosti, použiju a zapomenu. Pak za mnou někdo za 2 roky dojde, že jsem to na to odborník protože jsem to vyřešil. Já ani nevím, že jsem na tom dělal. Právě podobné nástroje mi usnadňují se do toho vrátit.

Stará generace měla sešity ale taky si myslím, že toho prostě bylo o dost míň. Z vyprávění vím jak do podniku došla nová mašina a technici šli na školení, které bylo třeba na měsíc či dva. Dnes mi řeknou, ať si stáhnu manuál z webu.



Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Jan Alin 30.12.2023, 15:07
To vypadá zajímavě, určitě vyzkouším.


Název: Re: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 06.01.2024, 22:01
Obsidian znám, mám a dokonce i používám. Ale podobně jako autor k jinému účelu, než bych mohl nabídnout ke stažení. Ukládám si tam různé výroky a citáty. To je snad jediný způsob jak dohledat ten, co se zrovna hodí. Samozřejmě pokus tan nasypu třeba normy atd. tak si vytvořím jiné souvislosti. Ale asi nejsem ten, kdo ty normy tak potřebuje a používá jako třeba revizák.