Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: LWQ 24.06.2016, 08:58



Název: Lze mít ovládání světel v centrální rozvaděči ?
Přispěvatel: LWQ 24.06.2016, 08:58
Moderátor: Příspěvek nelze odmoderovat, protože převážná část není v souladu s pravidly diskuse. Buďte prosím tak hodný a přečtěte si pravidla a dodržujte je.




nechci svůj nový dům zapojit jako běžný "chytrý dům" neboť je zde spousta věcí co se mohou pokazit, tedy nechci být i u elementárních věcí odkázán nutně na tento CML (vlastně CMD, centrální mozek domu).

Proto přemýšlím nad tím, zda lze zvolit variantu, kdy osazení vypínačů bude klasickými 230V vypínači a vedení k nim CYKY 3x1,5, ale s tím, že všechny vypínače budou svedeny do centrálního "světelného" rozvaděče. Zde bude provedeno propojení okruhu a to v základu přes SSR relé, kdy tedy vlastní spínací okruh bude pracovat s napětím 24V, které lze případně bezproblémově ovládat i pomocí mikrokontrolér u atp. V základu tedy spínací okruhy s 24V, silové 230V (tam kde budou vhodné LED světelné zdroje tak případně také například 36V atp.). Jištění dle příkonu a normy.
Podobná situace s zásuvkami nebude neboť vypínáni jednotlivých spotřebičů v zásuvkách bych případně řešil moduly pro to určenými přímo v krabičkách ze zdech.

A poslední věc - veškeré vedení strukturované kabeláže po domě bude provedeno pomocí stíněných cat7 kabelů v chráničkách. Zde mám ale otázku, zda je možný souběh silového vedení a strukturky ve zdech - rád bych totiž v jednom rámečku měl vytažené zásuvky i data. Podle všeho by to neměl být problém, sktrukturka vede v těsném souběhu s silovým vedením dost běžně například ve stoupačkách paneláků a cat7 ja dosti dobře stíněno. Jde mi o to, zda je třeba pro strukturku dělat extra drážky.

Předem moc díky všem za odpovědi.  o:-)