Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jan Franěk 03.02.2015, 10:55



Název: Jaká jsou rozdíly v měření, u sítích DC a AC?
Přispěvatel: Jan Franěk 03.02.2015, 10:55
Navazuji na diskusi o měření izolačního stavu kabelů.

Protože toto téma se rozrostlo nad rámec dotazu, dovolil jsem si založit téma nové.

Vědomosti některých kolegů, mě nepřestávají překvapovat a rád se k tomuto tématu dozvím více, protože i mé vědomosti na toto nestačí. Navíc se ani v DC sítích nevyskytuji.
Zeptám se tedy dost hloupě. Je stanoven jiný postup měření izolačního stavu, v sítích DC? Co se vlastně na sítích DC měří? Jak je to tam s ochranami a používá se v těchto sítích i zemnění? Zajímají mě pouze rozdíly od sítí AC. Prosím zkušenější kolegy o malé přiblížení tohoto tématu.


Název: Re: Jaká jsou rozdíly v měření, u sítích DC a AC?
Přispěvatel: Milan Hudec 03.02.2015, 20:06
Jen tak letem světem.
PCH typu B
problémy zemnění
těžko určitelné zkratové proudy
ukostřený pól "nahrazuje" PEN
na rozdíl od AC se na kopance od DC dá postupně "zvyknout"


Název: Re: Jaká jsou rozdíly v měření, u sítích DC a AC?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 03.02.2015, 20:32
U DC mám jednu drobnou výhodu - do odpojeného obvodu se mi jiné DC napětí neindukuje.
Také je důležitá jedna věc - vědět co nejvíc o svém měřáku! Né všechny přístroje měří seriozně pokud je v obvodu současně DC i AC složka!
Týká se to především levných přístrojů, že pak někdy měří úplné nesmysly! Typickým příkladem je měření napětí v DC obvodu, kde je výkon řízen PWM. Tam se někdy naměřená hodnota výrazně mění podle toho jaká je perioda měření ve vztahu k frekvenci PWM.
Zemnění - úplně jinak "hnije" zemnič, pokud jím teče nějaký bludný proud bez DC složky, jen AC, a jiné je to, pokud zemničem teče DC proud. Tam pak záleží na polaritě, "hnijí záporné elektrody". Proto např. klasická telefonní ústředna měla zemněný Plus staniční baterie, aby byl chráněn strojený zemnič a elektrochemick á koroze poškozovala především náhodné zemniče se zápornějím potenciálem . Ale stává se, že ty elektrochemick é jevy vytvoří něco jako nevodivou vrstvičku kolem zemniče. Takže se na přívod k zemniči "cvaknou dvoje kleště" a hodnota je mimo rozsah. A stačí to odpojit, změřit jako impedanci proti fázi, je to OK, připojí se to zpět a už to u "kleštěmi" ukáže srovnatelnou hodnotu.