Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Josef Slanina 11.08.2011, 23:43



Název: Kdo je povinen zajistit výchozí revizi pracovního stroje?
Přispěvatel: Josef Slanina 11.08.2011, 23:43
 
Začal jsem pracovat pro výrobce pracovních strojů jako revizní technik. Řeším teď ale jednu věc, kterou neví ani oni sami. Kdo je povinen zajistit vydání výchozí revize na stroj. Je to výrobce, nebo až koncový uživatel, jež bude stroj připojovat do provozu? Výrobce zatím jen dával protokol o zkoušce el. instalace stroje, leč si myslím, že je to málo.
Přece musí být výchozí revizí ověřena funkce bezpečnostních prvků, stopů, total stopů, zkouška zastavení a zkouška stroje po ztrátě a obnově napětí. Toto oni nikdy nedělali, jen nechali externím revizákem vydat protokol o zkoušce el instalace stroje, kde je jen a pouze hodnota izolačního stavu a odporu ochranného obvodu. Není tam ani napsáno číslo a typ měřáku, jimiž to bylo měřeno. A mi se toto nechce líbit. Takže tvrdím, že je povinen výchozí revizi zajistit výrobce.
Mýlím se nebo ne?


Název: Re: Kdo je povinen zajistit výchozí revizi pracovního stroje?
Přispěvatel: Miroš Jan 13.08.2011, 22:00
Kolego Slanino, a k čemu byste dělal, výchozí revizi elektro na strojním zařízení?
Na elektrické části strojního zařízení, se pouze provádí, (nebo by aspoň měl),  protokol o ověření elektrické části strojního zařízení, dle ČSN EN 60204-1. To vše. Samozřejmě je to vždy na blahovůli každého výrobce strojního zařízení, jak se s danou problematikou vypořádá.
Na druhou stranu, prověřit veškeré bezpečnostní prvky, (např. ovladače nouzového vypnutí nebo nouzového zastavení),  já osobně provádím vždy, ale až po řádném nastudování kompletní dokumentace, a řádném seznámení s funkcí strojního zařízení. On totiž není ovladač jako ovladač.
Apropo norma na revize, ČSN 33 2000-6, platí jen a pouze na pevné,(neboli stavební),  elektroinstala ce, nikoliv na elektrické části strojního zařízení.


Název: Re: Kdo je povinen zajistit výchozí revizi pracovního stroje?
Přispěvatel: Jiří Buben 14.08.2011, 08:05
V prvé řadě je výrobce povinen vypracovat dokumentaci a  pospoudit shodu dle zákona 22/97 Sb.. Na základě toho vydá prohlášení oshodě.  To co po vás výrobce chce je dle mého soudu spíše provedení výstupní kusové zkoušky, nebo něco v tomto smyslu. No a v té by samozřejmě měla být obsažena i kontrola bezpečnostních funkcí. Dle mích zkušeností je takový protokol součástí dokumentace předávané při přejímce stroje zákazníkem, takže by to měl zajišťovat výrobce. I u složitých a rozsáhlích technologickýc h celku, kde jsem měl možnost s tím mít něco společného, se vždy předávaly s doklady a dokumentací při přejímce hotového díla zkušební protokoly vystavené výrobcem zařízení.

Stačí se podívat do NV 176/2008 Sb. které bylo pozměněno NV 170/2011 Sb.,  do přílohy číslo 7, která popisuje požadavky na technickou dokumentaci. Její součástí musí být veškeré technické zprávy a výsledky zkoušek, které provedl výrobce, nebo subjekt vybraný výrobcem, nebo jeho zplnomocněným zástupcem.
Jelikož dokumentaci vyhotovuje výrobce, tak tyto zkoušky je dle mého povinen zajistit výrobce.