Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Olda Brkoslav 12.03.2023, 03:43



Název: Jak se může na pevně uloženém kabelu v rozvaděči poškodit izolace?
Přispěvatel: Olda Brkoslav 12.03.2023, 03:43
Podrobnosti:
-nevypadl žádný jistič. Zdá se, že zahořel decentní oblouk, který se přerušil když uhořela část materiálu.
-půl roku starý rozvaděč v serverovně, na ten kabel ještě nebylo nic zapojeno, takže se nemohl ohřát. Vodič byl sice opřený o hranu (hliníková DIN lišta),    ale asi ne nějak enormní silou, není na něm vidět otisk té hrany, hrana není nijak zvlášť ostrá.

Teoreticky by tam mohla být někde rezerva, ale rozmotat ji by znamenalo v podstatě rozebrat celý rozvaděč. Tak jsem na to navlíkl izolaci a díru v liště jsem překryl plastem (z PET flašky) a považuju to za vyřešené. Nebo bych neměl?

(Obrázky vznikly až po nějaké manipulaci s tím vodičem. Původně byl vidět jen ten kráter v liště a trochu ožehlá izolace)


Moderátor - Původní otázka: "Prošvihnutá izolace - jak k tomu mohlo dojít a co s tím?".


Název: Re: Jak se může na pevně uloženém kabelu v rozvaděči poškodit izolace?
Přispěvatel: Jiří Blažej 12.03.2023, 11:53
Zdá se, že totéž za chvíli nastane i na hnědém vodiči...


Název: Re: Jak se může na pevně uloženém kabelu v rozvaděči poškodit izolace?
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 12.03.2023, 17:03
Tipoval bych, že při montáži se mezi vodič a lištu mohla dostat hliníková "špona",  která tam zapadla např. během vrtání otvorů apod. Nebyla vidět a pod tlakem vodiče se zapíchla kousek do izolace. Pak tomu možná i napomohly přepěťové špičky při opakovaném vypínání indukční zátěže a tím došlo k probití zbytku izolace. Blesklo se, odtavila se ta malá špona, do lišty se vypálil důlek a tím se zvětšila vzdálenost, oblouk rychle zhasl, aniž by zareagoval jistič. 

 


Název: Re: Jak se může na pevně uloženém kabelu v rozvaděči poškodit izolace?
Přispěvatel: Martin Kurka 12.03.2023, 17:47
Podle stop omačkání a odhoblování izolace nad kráterem bych řekl, že izolace byla poškozena mechanicky již během montáže rozvaděče a do nařízlého vrypu se dostala voda, která udělala svod na hliníkovou kostru a pak vodní pára odstřelila nařízlé PVC, zbytek dokončil oblouk.

Oprava je nedostatečná, kráter je hluboký a zeslabil průřez vodiče. Vodič se bude v tomto zeslabení přehřívat a může zapálit celý rozvaděč. Je nutné vadný úsek vyříznout a opravu provést odborně, použitá izolace nemá elektrotechnic ký atest na stálost a samozhášivost.

Obloukem opálená izolace hnědého vodiče již asi také ztratila izolační schopnosti. Uvědomte si, že oblouk dosahuje teplot několika tisíců stupňů a odpařený kov se pak ukládá na chladnější okolí (šopování). A tento kovový povlak je vodivý, je nutné se jej zbavit a dodržet původní izolační vlastnosti i u vodičů v okolí zkratu.