Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: D. Novotný 02.08.2023, 20:12



Název: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: D. Novotný 02.08.2023, 20:12
Vybírám firmu na dodání FV ohřevu vody pro rodinný dům, který zatím nemá hromosvod.

Obdržel jsem několik nabídek, kdy většina firem uzemnění FV panelů vůbec neřeší. Některé firmy počítají s vlastním jímačem pomocí zemnících tyčí - počet, rozmístění atd. se vyřeší až na místě a k tomu doplní prováděcí projekt s výpočty a nakonec vystaví revizi. Pár firem však uvedlo, že vlastní uzemnění není pro FV nutné, pokud je například k elektroměru vyveden zemnící pásek a panely by přizemnily k tomuto pásku, vše by tedy propojily. Je tohle řešení vůbec možné?


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Juraj Rojko 02.08.2023, 20:35
A co si představujete pod "uzemněním panelů"? K čemu to má sloužit?


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: D. Novotný 02.08.2023, 22:59
Pojem uzemnění je nějaký cizí pojem? Že vy jste mi posílal jednu z těch nabídek...

Sloužit to má například k tomu, že když si někdo otevře střešní okno a sáhne na panel, tak se mu nepostaví fimfulák...



Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Miroslav Revús 03.08.2023, 06:29
Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?

Dovolím si jednoduchú odpoveď:

"Podľa súboru noriem ČSN EN 62305"

1. vypracovať analýzu rizika podľa ČSN EN 62305-2
2. Na základe analýzy rizika navrhnúť bleskozvod/hromosvod za spolupráce s ČSN EN 62305-3
3. Správne navrhnúť a umiestniť prepäťové ochrany v zmysle požiadaviek ČSN EN 62305-4
4. Vypracovať realizačný projekt podľa hore uvedených krokov (1-3).
5. Zrealizovať  dielo podľa vypracovanej dokumentácie
6. 7ykonať východiskovú revíziu
8. Protokolárne uviesť zariadenie (FVE) do prevádzky
9. Užívať si správne vyhotovené dielo

 (drinks)


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Juraj Rojko 03.08.2023, 10:03
Uzemnění panelů je především nepřesný pojem. Pokud jde o ochranu vašeho fimfuláka před úrazem elektrickým proudem, tak ta musí být na DC straně zajišťena dvojitou nebo zesílenou izolací nebo malým napětím. To však neznamená, že panely se nepřipojují na potenciál země. Tím, že zmiňujete jímače, zemnící tyče, či zemnící pásek u elektroměru, není vůbec jasné jak to máte na objektu s hromosvodem a jak a co přesně se to tedy má řešit. Jinak samozřejmě platí co napsal pan Revůs - projektem se začíná a z něj vyčtete i kam a jak připojit panely a konstrukci na které jsou upevněny, jak následně řešit přepěťové ochrany atd. Vřele vám doporučuji si tuto oblast zajistit samostatně projektantem, který se na oblast ochrany před bleskem specializuje. Šance narazit na FVE firmu, která bude mít snahu toto udělat správně je nepatrná a vy jako laik nemáte šanci rozeznat správné řešení.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: D. Novotný 03.08.2023, 15:49
Nemám iluze, že nějaká firma zabývající se montáží bude realizovat body 1-9, tak jak je uvedeno výše. Dům nemá v současné době hromosvod. Můj dotaz spočívá v tom jak vyhodnotit jednolivé nabídky, kdy firmy uzemnění neřeší vůbec, pár jich to řeší svým způsobem, kdy panely a konstrukci propojí 16mm CYA a vše svedou k zemnícím tyčím (jejich počet se upřesní na místě). Jedna firma shodou okolností, která předložila nabídku s nejlepšími prvky a zároveň nízkou cenou chce provést uzemnění tím způsobem, že panely a konstrukci propojí kabelem pomocí CYA 16mm a tento kabel svedou dolů k zemnícímu pásku elektroměru, kde vše přes svorkovnici propojí.

Které z těchto řešení je z hlediska budoucího pořízení hromosvodu nejblíže k ideálnímu stavu (podle obecných předpokladů),  aby se nemuselo při jeho realizaci s panely hýbat tj. například je sundavat apod...

Nechci od nikoho návod, jak vše realizovat. Jen konstatování, zda a v jaké situaci je/není možné realizovat tu poslední možnost s propojením se zemnícím páskem od elektroměru?

Pro doplnění uvedu, že rozvody v domě jsou v mědi. Domovní rozvaděč je instalován v technické místnosti a mezi ním a elektroměrem je CYKY 4x16mm. V rozvaděči je poté provedeno rozdělení PEN na PE a N a instalovány chrániče. Přepěťová ochrana není. Následně například bojler, vana, měděné rozvody atd. jsou spojeny zelenožlutým vodičem na PE svorkovnici.

Abych předem nechával zhotovit projekt a následně požadoval dodávku FVE podle projektu je na RD úplná utopie. Už takhle drtivá většina firem odmítne realizaci, když mají dělat podle svého vypracovaného projektu a na vše musí dát revizi... Ano revize není u 90% instalací součástí. Natožpak, aby se řídily projektem, který vypracoval někdo jiný.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: D. Novotný 03.08.2023, 15:58
Ještě podstatná informace. FV panely nebudou nijak propojeny s domovními rozvody. Měnič je off-grid a nelze na něj připojit nic jiného než odporové zátěže tj. bude na něj napojen tedy jen ten bojler a poté 2x elektické topné těleso na ručníky. Pokud bude dostatek výkonu, ohřeje se bojler i topná tělesa. Bojler má 2 topné patrony, kdy jedna bude na FV a druhá na síť. Každá s vlastním termostatem.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Juraj Rojko 03.08.2023, 16:24
To je velmi podstatná informace. Musíte si uvědomit, že po instalaci FVE dům hromosvod již mít bude, jímačem budou panely, svodem bude vodič uzemnění a případný pásek u elektroměru bude zemničem. Asi si umíte představit, že toto není dobré řešení. Na "pásek u elektroměru" (s nadsázkou, dělá se to jinak) lze připojit panely, které jsou chráněné dobře provedeným hromosvodem a je od něj dodržená dostatečná, projektantem vypočítaná, vzdálenost. Toto uzemnění však nemá za účel podílet se na svedení části bleskového proudu.

Z toto pohledu jde správným směrem řešení firmy, která mluví o jímačích, zemních tyčích atd. Jen je potřeba aby to udělali správně. Pokud je o projekt, tak jsem myslel projekt na hromosvod, nikoli celý projekt FVE. Nevylučuji, že to udělá správně i instalační firma, ale postup nejdřív udělat (kdo na to bude dohlížet?) a pak to zakreslit nebudí důvěru.

(Jinak si dovolím tvrdit, že drtivá většina FVE má projekt i revizi. Jen o kvalitě obojího lze často s úspěchem pochybovat.)


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: D. Novotný 03.08.2023, 17:31
Přidávám perličku ze smluv o dílo:

Objednatel se zavazuje Dílo převzít, a to v místě provedení Díla uvedeném v Objednávce. Objednatel není oprávněn odmítnout převzetí Díla, pokud je dílo zdárně dokončeno a revizní technik vydá protokol o revizi a neshledá na Díle žádné vady.

Prakticky podepsáním smlouvy o dílo je vše převzato, neboť když revizní technik od firmy, která FVE montovala vydá protokol o revizi, že je vše OK, tak přes to vlak nejede... Tohle ustanovení má z došlých nabídek ve smlouvě větší polovina firem a pak si ještě něco dovolte diktovat...

A to teď řeším jen to "uzemnění". Co se děje na straně za měničem, to je ještě větší divočina i pro mě jako trochu poučeného laika.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Erik Tomasek 03.08.2023, 18:07
Co si neuděláš sám... :D


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Martin Kurka 03.08.2023, 19:06
Přidávám perličku ze smluv o dílo:

Objednatel se zavazuje Dílo převzít, a to v místě provedení Díla uvedeném v Objednávce. Objednatel není oprávněn odmítnout převzetí Díla, pokud je dílo zdárně dokončeno a revizní technik vydá protokol o revizi a neshledá na Díle žádné vady.

A když si vezmete vlastního revizního technika a ten shledá vady a ty obhájí podle Nařízení Vlády a norem?
V případě sporu se nechá udělat znalecký posudek od soudního znalce a ten rozhodne...

Pokud není investor na hlavu padlý, vždy by měl splacení celého díla vázat na bezvadné posouzení od nezávislého revizního technika.




Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Martin Kurka 03.08.2023, 19:17
Uzemnění FV panelů má dvojí funkci.

1) Ochrana proti atmosférickému přepětí
Rozpadá se na objekty s hromosvodem a bez

U objektů s hromosvodem záleží na tom, jestli jde o
        a) oddálený hromosvod
nebo o
        b) hromosvod spojený s kotvením a rámy panelů (nebo v menší vzdálenosti než je vypočtená vzdálenost "s"

2) Ochrana izolačního stavu DC IT obvodů
V případě porušení izolace panelů nebo vodičů dojde při doteku na uzemněné součásti armatur FVE panelů k prvnímu zemnímu spojení a MPPT regulátory, nebo hybridní měniče aktivují svoji ochranu na unikající zemní proud na DC straně a vypnou FVE.

Z toho obojího jednoznačně vyplývá, že armatury a kotvení FVE panelů musí být pospojeny a uzemněny a že provedení záleží na reálném stavu ochrany objektu před atmosférickým přepětím ("bleskem") po instalaci FVE panelů. Instalací FVE panelů se totiž někdy i zásadně změní rizika pro objekt, chráněná hodnota a pravděpodobnos ti škod.
Na základě posouzení těchto rizik a provedení ochrany proti blesku musí být například přepěťové ochrany na DC vstupu k MPPT regulátoru zvoleny ze dvou různých typů, mění se průřezy pospojovacích vodičů, trasování DC přívodů atd atd.

Proto postup popsaný kolegou Revúsem je postup, který si má udělat i firma dodávající FVE, jinak  nemůže předat korektní provedení FVE elektrárny a stěží takové dílo projde korektní elektrorevizí.
Na druhou stranu, investor musí takovou práci zaplatit. Ale v každém případě uvedení špatného díla do správného stavu může být i několikrát dražší  - o stavebním poškození objektu při nápravě nemluvě. Takže firma, která nabízí FVE elektránu včetně ochrany proti přepětí je firma korektní a jen zdánlivě dražší, neboť v součtu nezbytných investic je nakonec mnohem levnější.

Od realizační firmy, která tyto věci zanedbává, bagatelizuje a nebo plně nechává na investorovi doporučuji rychle utéci. Nemůže totiž mínit vážně dostání slovu pro záruky a servis a bude se jen vymlouvat na závady vzniklé přepětím, nebo na "neodborné" zásahy do jejich díla. Nebo jim pro nedostatečnou nebo špatnou ochranu proti přepětí dodavatel a výrobce elektroniky nebude uznávat závady elektroniky jako záruční.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Miroslav Revús 04.08.2023, 06:26
Prakticky podepsáním smlouvy o dílo je vše převzato, neboť když revizní technik od firmy, která FVE montovala vydá protokol o revizi, že je vše OK, tak přes to vlak nejede... Tohle ustanovení má z došlých nabídek ve smlouvě větší polovina firem a pak si ještě něco dovolte diktovat...

To je bohužiaľ stav, za ktorý si môže obyvateľstvo samo.
Po FVE je taký dopyt, že dodacie doby sú neúmerne dlhé. A tak investori, aby mali svoju vytúženú FVE čo najskôr, prehliadajú také nedostatky, ktoré sú mnohokrát nezlučiteľné so zdravým rozumom, o predpisoch nehovoriac.

Nik nezaplatí za auto s drevenými kolesami a plexisklom namiesto okien plnú sumu.Ale za elektráreň v podobnom stave ÁNO a ešte si bude pochvaľovať, aké to bolo výhodné.
Pokiaľ investori nebudú za svoje nemalé peniaze vyžadovať poriadnu kvalitu, nikam sa nepohneme.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Erik Tomasek 04.08.2023, 10:36
Pardon, tazky OFFTOPIC.

Je to o tom, ze lidi je malo.. nemame ludi.
Staval som dom, 90% svjpomoc, prave z dovodu, ze odbornikov nebolo.
Priklad fasadnici, to je vec, co sa tazko robi v 1 osobe, ja by som toho schpny bol, ale manzelka ze nemame cas, tak dobre, vedel som, ze to dopadne zle, lebo ja takych odbornikov priam pritahujem.
Cena bola priemerna, nebola nizka, odporucanie od rodiny na nich.
Prisli, nacenil mi lepidlo na fasadu za 5eur/vrece a spominam si na slova, budem citovat toho sefa "firmy" - "ja nie som taky, ze nakupim vrece za 1 euro a predam ti za 5 eur"
nie, nie je, mal pravdu, nasiel som to vrece za 2eura..
OK, tak som kupil kvalitnejsie lepidlo, C2 (flexi)
v TL (tech list) sa pise, ze vrstva musi mat minimalne 4mm, ked som toto povedal sefovi "firmy" tak povedal, ze "NO tak nech mi pride technik ukazat ako sa nanasa 4mm"
(PS: lepil som dlazby, aj obklady, svojpomocne, nie je problem dosiahnut 4mm vrstvu)
Perlicka na torte, mal som take pomerne "hi tech" na nas region okenne listy, on na ne kydal, ze to je hnus, ze ide mi kupit normalne take s akymi pracuju.
Ochdazal so slovami "a kde si kupil tie listy? bol som v troch stavebninach, nikde nechapali ze take existuju, nepredas mi ich?"
tak zrazu je zakaznik dobry, ked chcei nformaciu, ale ked s tym mal robit (robi sa s tym tak ako s beznou krycou listou),  tak bol mudry
potom prepisal cenovu ponuku, SFALSOVAL ju, mal som dokaz (CP na mail mi poslal),  on tu CP nehorazne lzivo prepisal, ale necakal, ze na to pridem.
Okrem toho, fasada sa po 2 rokoch rozpada. Pancovali aj penetracny nater, aby usetrili 50eur, pricom nemali limit na material, nedal som im financny limit
Aha a este dalsia vec, perlicka č2
Ponukal fasadu istej znacky, znacka je OK, ale ma 2 verzie
basic a profi
zaplatil so mza profi, priniesol basic, pytam sa ze preco, a on ze "Nemali kyble profi, tak pouzili kyble basic, ale je tam profi omietka vnutri"
znovu idem pozriet TL, volam do vyrobi, hovoria ze je to blbost, ale vtip je aj toto
technik vyroby cislo 1 "tam je rozdiel len to, ze profi je certifikovane"
a ked pozeram TL, hustota bola 1.6g/cm3 u basic a 1.9cm3/g u profi, tak ten ceritfikat tam popleli a ziskali hustejsiu omietku?
technik vyroby 2 mi povedal, ze je tam rozdielne kamenivo, jedno z Rakuska(basic) a druhe z Madarska (profi)
To uz logiku dava, kedze kamenivo moze mat hustotu 2-3 g /cm3.
Ale chapete tento princip?
Aby zakaznik robil inspektora Colomba a zistil, ci mu odbornik neklame?
A to je len fasada, mam viac historiek, prakticky len elektrikar, ktory mi robil bleskozvod bol nastastie normalny, paradoxne aspon ten bleskozvod je snad OK, neklamal, zapytal dobru cenu, odmeral, dal reviziu.
Bezny clovek nema sancu proti takym podvodnikom
A jasne, a dalsia vec, dal mi zalohu, doklad, a jeho zivnost bola zrusena pred 3 rokmi, cize nelegalna praca, ale dajme tomu, ze mna to zauimat nemusi, mna zauima kvalita prace a pristup z zakaznikovi.


Název: Re: Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
Přispěvatel: Erik Tomasek 04.08.2023, 10:37
Dlhy prispevok, uz len dodam:



TOTO je realita na Slovenskom trhu.

A toto je dovod, preco chcem FVE instalovat radsej sam, len potrebujem najst projektanta, ktory neude ako ten fasadnik...