Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Jaroslav Naar 19.08.2005, 09:46



Název: Kolik místa pro B+C stupeň v elektroměrovém sloupku?
Přispěvatel: Jaroslav Naar 19.08.2005, 09:46

. Mám ješte jeden dotaz ohledně přepěťové ochrany v domku připojeném Kabelem na sloupech a pak z elektroměrovéh o rozvaděče kabelam CYKY 4Bx10 v zemi asi 20m. Jak je to používáním přepětových ochran především tříd B a C, dávají se často do rodinných domků ,  případně jaké? Mám v podružném rozvaděči v domku málo místa na tuto ochranu, dávají se kombinované B+C do elektroměrovéh o sloupku ? Máte s tímto zkušenosti?



Název: Re: Kolik místa pro B+C stupeň v elektroměrovém sloupku?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 19.08.2005, 11:38

Do el. měr sloupku bych svodič přepětí nedával. Dejte si jej do domovního rozvaděče - vstup kabelu do objektu. Do rodinných domků se přepěťovky obvykle nedávají z obvyklých důvodů tj. finančních, ikdyž norma vyžaduje i ochranu před přepětím.

Místo: 4 - "jističové" moduly



Název: Re: Kolik místa pro B+C stupeň v elektroměrovém sloupku?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 19.08.2005, 12:04

To Naar: Osobně bych se přiklonil k ochraně obou stupňů - to je I. i II. stupně. Resp. jiskřiště jako svodič bleskových proudů a za ním varistor pro přepětí. Ideální by bylo ve Vašem případě I. stupeň dát do elektroměrovéh o rozvaděče (zvlášť, pokud jste napojen z venkovního vedení) a II. stupeň dát do hl. rozvaděče v domě.
Myslím, že nejlíp vám poradí nějaký přímý specialista na přepěťovky. Na tento server chodí pan Hájek z Dehnu, v nějakých starších diskusích zde na téma o hromosvodech jej najdete i s mejlovou adresou. Určitě vám poradí.



Název: Re: Kolik místa pro B+C stupeň v elektroměrovém sloupku?
Přispěvatel: Jan Hájek 19.08.2005, 13:29

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) už jsem tady.
Místo pro svodič bleskových proudů je jednoznačně nejvýhodější co nejblíže vstupu vodičů do chráněného objektu. V případě umístění do takto vzdáleného , ,sloupku,,  by špatně - nebo vůbec nefungoval při přímém zásahu bleskem Vašeho objektu.  Svodič bleskových proudů umístěný daleko od paty objektu / více jak cca 2 m / je pro přepětí , ,těžko viditelný,,  a k vyrovnání by došlo s největší pravděpodobnos tí někde cestou. /izolace vodičů, jističe, zásuvky, vypínače mají imp. odolnost 4 kV/.Také při dlouhém vodiči je nezanedbatelné riziko poškození např. blesk. proudem od zásahu bleskem do stromu a přes kořenový systém na váš přívodní kabel. Takže pokud chcete použít opravdový kombinovaný svodič bleskových proudů / ne varistorovou náhražku / tak DEHNventil TNC /ochr. úroveň do 1,5 kV při 25 kA na vodič/ potřebuje 6 jednotek. Pokud nepoužijete HR v domě, ale umístíte svodič do separátní skříňky na stěně objektu, nezapomeňte na přichránění vodičů pro spínání HDO na stejném místě, alespoň svodiči přepětí / DEHNguard 275 /. To je taková vychytávka, na kterou vás málokdo upozorní.



Název: Re: Kolik místa pro B+C stupeň v elektroměrovém sloupku?
Přispěvatel: Edmund Pantůček 10.07.2006, 18:12

Velmi stručně - dobrý účinek přepěťové ochrany je zaručen do cca 10 metrů délky vedení ( v obou směrech - "před" i "za" ochranou ). V praxi to zanmená, že pokud umístíte ochranu do sloupku,ochránil jste energetikům elektroměr a dům máte nadále nechráněný.