Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: ivan medla 17.04.2009, 10:12



Název: Bude 3f prům. šicí stroj napájený z 1f frekvenčního měniče mít dostatečný výkon?
Přispěvatel: ivan medla 17.04.2009, 10:12
Ziskal som priemyselny sijaci stroj, ktory ma pohon elektromotorom cca 0,5kW na 380V. ja mam vsak moznost napajania, iba 220V. motor je spojkovy t.j. po spusteni sa rotor toci stale a remenica cez ktoru je klinovym remenom pohanany stroj sa uvadza do pohybu, cez tiahlo pedala, spojkou.
spojka takze sluzi ako rozbeh a aj ako brzda stroja. mam to zapojene cez rozbehovy kondenzator, ale ked motor odovzda pracu stroju, straca energiu / otacky / a ja musim cakat pokial sa opat nerozbehne.
     mam moznost zadovazit si frekvencny menic a preto sa chcem opytat ci by sa tento problem / znizeny vykon / dal vyriesit ,  tym ze by som motor cez menic zapojil. bez kondenzatora?
     viem ze jednoduche riesenie je kupit motor na 220 za prijatelnu cenu, ale chcel by som stroj zachovat s povodnym motorom
      motor je Efka 0,55kW 2800-3400 ot/min.
      menic  Berges 0,55kW ACM D2. plus odrusovac.


#105#


Název: Re: Bude 3f prům. šicí stroj napájený z 1f frekvenčního měniče mít dostatečný výkon?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 17.04.2009, 11:07
Za frekvenčním měničem budete mít stále 230V, i když třífázových. Původního výkonu tím nedosáhnete, jsou to vyhozené peníze.

Co vám brání zajistit si od vašeho distributora el. energie třífázovou přípojku?


Název: Re: Bude 3f prům. šicí stroj napájený z 1f frekvenčního měniče mít dostatečný výkon?
Přispěvatel: Martin Kurka 17.04.2009, 11:17
Vážený pane Medlo,
výkon motoru díky frekvenčnímu měniči bude nejen shodný, jako při původním napájení, ale u moderních měničů může být i mírně vyšší, zejména při rozbězích motoru.
Podmínkou připojitelnost i je, že motor Efka je na napětí 230/400V (ale je to starší stroj, takže ještě asi 220/380V) a při provozu na měnič jej musíte přepojit z hvězdy do trojúhelníka (3x230V) - ale to asi už teď máte při provozu na kondenzátor.

(Pokud pracujete nyní s kondenzátorem s vinutím nepřepojeným do trojúhelníka, ale původně ponechaného do hvězdy, nedivte se tomu malému výkonu - cca třetina výkonu dolů na provoz s kondenzátorem a další cca třetina dolů na provoz do hvězdy - po přepojení do trojúhelníka možná budete mít dostatek výkonu i bez měniče jen na kondenzátor)

Z Vašeho dotazu usuzuji, že nejste elektrotechnic ký laik, ale zase nejste v měničích zběhlý.
Měnič Berges je pro Vaši potřebu totiž poměrně chytrý a pro začátečníka komplikovaný na nastavení velkého množství parametrů a také z hlediska množství funkcí dost nevyužitý. Jestli s tím nemáte vůbec žádné zkušenosti, budete mít hodně velkou šanci, že něco nastavíte ke škodě věci.
Navíc je to měnič provedením spíše do průmyslového prostředí, bez řízení omezení vstupního proudu, čemuž odpovídá požadavek na netypický jistič odolný proti tepavému proudu (dá se to obejít použitím tavné pojistky(v držáku OPV10) místo jističe).

Tomuto ("Taiwanskému") provedení měničů je typické, že i s integrovaným odrušovacím filtrem bude měnič odrušen na základní hodnotu do prostředí průmyslu a pro domácnost jej budete muset vybavit vstupní tlumivkou a přídavným odrušovacím filtrem.  Tlumivku doporučuji v každém případě i do toho průmyslu - mimo jiné hodně zvyšuje životnost měniče (kondenzátoru a nabíjecího usměrňovače ss meziobvodu) a navíc se rapidně sníží proudová špička při zapínání měniče.

 Upozorňuji vás na nutnost vyměnit kabel k motoru za stíněný se stíněním ukostřeným jak u motoru (nejlépe novou speciální stíněnou vývodkou motoru, tak na druhé straně ukostřený co nejblíže měniči (nejlépe na montážní desce měniče). Měnič samozřejmě umístit v plechové skříňce. Mezi měničem a motorem nesmí být vypínač - jinak vypnutím motoru za chodu měnič odprásknete. Naopak vypínač musí být před měničem. Bude-li měnič připojen zásuvkou je možné, že při vytažení vidlice bude jejich kolících nebezpečný a určitě nepříjemný náboj z kondenzátorů odrušovacího fitru. Takže bude možná nezbytné doplnit nějaké vybíjecí odpory na filtru.

Pokud nastavení parametrů měniče provedete dobře, budete mít nejen dobře využitý motor (můžete nastavit výstupní napětí na konstrukční napětí motoru - zde asi 220V a ne 230V, můžete mírně zvýšit napětí pro rozběhovou rampu a tím i rozběhový moment) ale můžete i vyladit otáčky podle nejčastěji šitých věcí (můžete jít podle potřeby s rychlostí pod 50Hz - do cca 30Hz, nebo naopak i na 60Hz, protože podle Vašich údajů otáček je to motor 50/60Hz )

Ač je u průmyslových šicích strojů spojka velmi pozvolná, přímé řízení otáček měniče pedálem by mělo daleko vyšší komfort provozu. A byla by možná i reverzace, plazivá rychlost a zastavování stroje s jehlou nahoře, nebo dole. Ale to je trochu vyšší dívčí.
Alespoň vám doporučuji naprogramovat jeden vstup pro přepnutí na dejme tomu cca čtvrtinovou rychlost - 12Hz - a ten vstup řídit přepínačem na stroji. Nebo si další dva vstupy naprogramujte jako motorpotenciom etr - jedním tlačítkem se otáčky zvyšují, druhým snižují.

Při výběru rozvaděče na měnič nezapomeňte, že hlavním kritérirm bude měnič uchladit. Přítomnost hořlavého až výbušného textilního prachu prakticky vylučuje ventilaci skříně a musíte použít chlazení radiací stěnami. Ztrátový výkon z měniče Berges je 5% - teda cca 30W, ale zhruba srovnatelný tepelný výkon bude mít odrušovací filtr, síťová tlumivka a jištění.
A odhadem uchladit 60W vyzářeného výkonu při teplotě okolí 35°C na vnitřní teplotu skříně do 40°C bude vyžadovat tak velkou skříň, že se v ní měnič bude trochu bát (při 45°C vypíná měnič a jističe mají redukovaný proud). To si hezky započítáte.

V každém případě se takovým zásahem stáváte výrobcem stroje se všemi povinnostmi.

Ale také s volnou rukou a bude záležet jen na Vaší kreativitě, jak využijete možnosti, které měnič přináší - protože ruku na srdce - využít pouhé možnosti napájet stroj z jednofázové sítě je poměrně hodně málo muziky za tolik peněz a starostí co s tím budete mít.